Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WhatsApp - Gizlilik - Biz
Bu uygulamalar arasında birbirine mesaj gönderme olayı varmı acaba ? yoksada biri yazsa parayı bulur sanırım Smile
İnsanların tercihlerini belli bir yöne dönüştürmek istiyorsanız onların korkularına ve umutlarına hitab edin. Cambridge Analitika'nın mottosu bu...

Ne alaka? Şöyle;

Şimdi biz facebook, instagram ve diğer sosyal mecralarda gezinirken, bir şeyleri beğenir veya dislike ederken, sayfayı yukarı aşağı hızlı mı, yavaş mı kaydırırken zaman çizelgesi ile birlikte kendimiz ile ilgili bir davranış kalıbı ortaya koyuyoruz. Sayfada nelerle ilgilendiğimiz, neleri es geçtiğimiz, hangilerini beğenip hangilerinden iğrendiğimizi kendi hareketlerimizle kayıt altına aldırmış oluyoruz. Yani bir nevi psikolojimizin, tercihlerimizin ve bazı davranışlarımızın profilini adamlara söylemiş oluyoruz. Buna psiko grafik deniyor.

Cep telefonumda facebook açıkken oyuncu koltuklarından bahsetmiştim, 2 dakika sonra koltuk reklamları ile karşılaşmaya başladım...

WhatsApp ile Facebook arasından paylaşılacak olan veriler bu cenderenin biraz daha sıkılmasına, sertleşmesine sebep olacak. Yani kısaca özel hayat hak getire, buyrun cenaze namazına...

Beni benden daha iyi tanıyan ve beni gizlice dinleyen bir sistemin, bir yapının beni yalan haberlerle yönlendirmeyeceğinin, siyasi görüşüme veya dünya görüşüme korkularım ve umutlarım üzerinden etki etmeyeceğinin, tercihlerimi değiştirmek için duygularımı kullanmayacağının nasıl bir garantisi olabilir?

Ülkeyi yönetenlerin bu çapulculara kanunlar ve yönetmelikler yoluyla haydarın ucunu göstermedikleri sürece Maalesef olamaz... Bu konularda hem ülke hem de bireysel olarak kendimizi bilinçlendirmediğimiz ve uyanık olmadığımız sürece...

Yazının içine serpiştirdiklerim dışında başka kanıt istiyorsanız, yazının en başında Cambridge Analitika'nın mottosunu söylemiştim. Bu motto Trump'un seçilmesinden beri ( en azından benim bildiğim kadarıyla ) uygulanıyor arkadaşlar.

Hangisi daha iyi, elbette hiç biri. Buna TurkCell'in Bip'i de dahil. Merak edenler gizlilik sözleşmesini açıp okusun, içinde kaç kere 3. taraflar ibaresi geçtiğini saysın...

YouTube Delphi Tips

"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" P.Safa
Sosyal medyanın kitleleri nasıl da yönlendirdiğinin bariz bir örneği aslında şu an yaşanan panik ortamı.

Dünyanın en değerli firmaları listesinin ilk 10 sırasında 7 adet teknoloji firması bulunuyor. Bunlardan Apple, Microsoft ve Amazon'u nispeten(çok değil) kenara ayırırsak geri kalan 4 dev firma, ücretsiz hizmetleri ile topladığı verileri işleyip reklam satarak para kazanan, ticaret modelleri kuruldukları aşamadan itibaren bu şekilde kurgulanmış firmalar.

İnsanlar kafalarında nasıl bir şey canlandırıyorlar bilinmez ama Facebook, bedava hizmet veren, hiç bir gelir modeli olmayan bir mesajlaşma uygulamasına 2014 yılında neden 19 milyar $ para vererek satın alsın? İnsanlığa hizmet amaçlı olmadığı kesin ki şu an yalnızca WhatsApp'ın piyasa değeri yaklaşık 100 milyar $ olarak kabul ediliyor. Bu piyasa değeri yalnızca taşınmazlar ve sunuculardan kaynaklanıyor olmasa gerek değil mi?

Özellikle son 10 yılda akıllı telefon, sosyal medya mecraları ve mesajlaşma uygulamalarını kullanmayan kimse yoktur. Verilerimiz konusunda endişelenmeli olduğumuz eşik geçileli çok oldu. Bu dev titanlar tüm internet trafiğinin ve verilerin büyük kısmının kendi sunucularından geçeceği yapıları çoktan kurdular.

Bu işin tek bir çıkış yolu vardır o da merkeziyetsiz sunucular, kimlikler ve verilerdir. 10 yıl önce bu zamanlarda ilk merkeziyetsiz para birimi fikri hayata geçti. Ardından merkeziyetsiz kontratlar oluşturuldu ardından merkeziyetsiz bulut protokolleri, sonrasında ise merkeziyetsiz kimlikler üzerinde çalışmalar yapıldı. Şu an tüm bunlar emekleme aşamasında olsalar da günden güne geliştirilen protokoller ile gelecekte web 3.0 hayali hayata geçecektir. Aksi halde merkezi otoritelerce yönetilen uygulamalar bu titanlar tarafından yutulup kendi amaçları için kullanılmaya devam edileceklerdir.
25 yılı aşkın pc başındayım, tek bir sosyal medya hesabı açmadım ne adım soyadımla nede fake, gmail'i açmak için oturum açmak gerektiğinde onu da aktif kullanmayı bıraktım, aldığım her telefona atmasyon google hesabı açtım, çocukların okul gurupları olmasa WP ı da siler geçebilirim, yaptığım doğru demiyorum savunmuyorum da ama insanlar tamamen çıldırmış durumda, sen sosyal medyayı hayatının tam merkezine kendi ellerinle oturtup sonra ondan şikayet edemezsin, adam sana araba hediye ediyor ve direksiyonun kontrolü bende olacak, sen sadece benzin harca yeter diyor ve her gün bile bile güle oynaya o arabaya biniyorsun ve sonra şikayet ediyorsun binme kardeşim, insanların özel hayatlarını ifşa etme veya başkalarınınkini merak etme histerisi bambaşka bir tartışma konusu ona girmiyorum. 

Benim WP kullanma mecburiyetim gibi diğer platformları da kullanmak zorunda olanlara veya ticaret yapanları tenzih edelim, sözüm keyfi kullanıp şikayet edenlere. Biliyorum çoğunuz yazdıklarımı hayretle veya öfkeyle okuyorsunuz ama bu benim bakış açımı değiştirmeyecek, çünkü bence yapılan, cr**li korsan uygulamalar kullanıp virüsten şikayet etmek gibi bir şey, para vermediysen şikayet etmeye hakkın yok, ücretli alternatifi yoksa veya beğenmiyorsan tek başına protesto etme hakkını kimse elinden almıyor. Zannedilmesin ki bu küresel deccalleri savunuyorum, dünyada ki servetin %95 'ine 400 ailenin sahip olduğu  bir gezegende, sosyal medya için daha iyiyi veya güvenli olanı savunmak beyhude bir çabadan öteye geçemez, zaten "insan" kolektif bir akıl oluşturabilecek bilince sahip olsaydı dünyada tek bir suç işlenmez, bir tek aç insan kalmazdı.

Son olarak; (çevremde karşılaştığım için söylüyorum) çocuklarımız elbette çağın gerisinde kalmamalı teknoloji ve internetten soyutlanmamalı ancak bunun yolu sosyal medya değil, 12 ve 5 yaşında iki çocuğum var, şu ana kadar hiç bir sosyal medya hesabı açma konusunda bir istekle gelmediler, ler diyorum çünkü küçükle aynı yaşta olan tanıdık çocuklarının 40-50 takipçili hesapları var, ileride açmak isterseler kendileri bilirler en azından çokta gerekli bir şey olmadığını bilerek büyüyorlar diye umuyorum. Okumadığım hiç bir kitabı okutmadım (ki Şeker Portakalı hala bekliyor), izlemediğim hiç bir şeyi izletmedim, ayrı pc ve tabletleri olmasına rağmen cihazlara ebeveynlik yaptırmadım, büyük internetle ortaokulda tanıştı, browserda offline gezdi ve oynadı, simüle ettiğim youtube izledi cihazlarda, şimdi küçüğe bakıp gülüyor ama yaşıtları takipçi muhabbetleri yaparken O, basit consol (veya arduino) uygulamaları ile arkadaşları arasında kendisini onlar kadar iyi hissediyor, en azından bir eksiklik duygusu hissettiğini gözlemlemiyorum. Asgari ücretle çalışan lise mezunu bir adam olarak benim yapabildiklerim de vizyonumda bu kadar, en başta dediğim gibi savunduklarım doğrudur demiyorum, sadece bende fikirlerimi belirtmek istedim ama dikkat ederseniz hiç, her telefonda farklı google hesabı açmama rağmen google hepsinde de bir süre sonra benim aynı kişi olduğumu bildi diye feveran etmedim, ulan bu Android hani açık kaynaktı kernelin %3 ü niye kapalı kod demedim, daha hiç bir cihazda konum açmış olmamama rağmen ilimi ilçemi nereden biliyorsun kardeş demedim, çünkü bunları bilerek kullanıyorum ve itirazlarımın isteklerimin hiç bir işe yaramayacağını biliyorum. Bir ara google playde başlayan sorumluluk "gogul"a aittir furyası şimdi "feysbuk"a sıçramış, nasıl bu IQsu ayakabı numaralarından küçük adamlara gülüyorsanız bir başkaları da bu WP isyanına gülüyor yada garipsiyor, bir başka gurupta benim gibilere tabi. Çok küçük azınlıkta hepimize gülüyor bunu kabul edin, hepiniz programcısınız, tamam siz kazandınız big data yı shift delete yapıyoruz deseler inanacak mısınız?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WhatsApp Randevu Sistemi! pro_imaj 15 6.214 23-12-2018, Saat: 22:36
Son Yorum: yhackup

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi