Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ana Form içinde açılır kapanır form
merhaba;

yazacağım programda açılır kapanır bir form yapmak istiyorum. 
örneğin Linkedln de ana sayfada mesajlaşma bölümü var oradakine benzer ekranın sağ alt köşede açılıp kapanır bir mekanizma yapmak istiyorum. 
bunu yapabileceğim bir component varmıdır.

Teşekkür ederim.
Delphi standart bileşenlerinden TPanel.

Döngü ile height değerini minimal haldeki değerden olmasını istediğiniz maksimum boyuta kadar height değerini döngü ile arttırın,
Panelin Anchor değerleri right, bottom true diğerleri false ise dokunmadan, eğer aksi ise top değerini aynı oranda küçültürsünüz.

Deneyin üçüncü parti bileşene ihtiyaç duymayacaksınız.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(20-01-2021, Saat: 03:25)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi standart bileşenlerinden TPanel.

Döngü ile height değerini minimal haldeki değerden olmasını istediğiniz maksimum boyuta kadar height değerini döngü ile arttırın,
Panelin Anchor değerleri right, bottom true diğerleri false ise dokunmadan, eğer aksi ise top değerini aynı oranda küçültürsünüz.

Deneyin üçüncü parti bileşene ihtiyaç duymayacaksınız.

teşekkürler hocam;

bu şekilde yaptım. oldu gibi
  if Panel1.Height =25 then
 begin
   for I := 25 to 500 do Panel1.Height :=i;
   exit;
 end;
 if Panel1.Height =500 then
 begin
   for I := 500 downto 25 do Panel1.Height :=i;
 end;
bir de for do sonrası begin / end bloğuna alınmış şekilde height aramasından hemen önce veya sonra da sleep 100 gibi bekleme ile animasyon hızı da yavaşlatılabilir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Optik form kodlama baloglurecep 8 1.188 16-11-2023, Saat: 16:23
Son Yorum: COMMANDX
Sad Tabsheet içinde Form Create, Close olayları YILDIRIMBEY 0 220 24-08-2023, Saat: 17:26
Son Yorum: YILDIRIMBEY
  Thread içinde CoInitialize(nil) ve CoUninitialize serdar 6 1.021 22-08-2023, Saat: 09:50
Son Yorum: yhackup
  Runtime Form Oluşturmak ermanispir@gmail.com 5 1.077 02-08-2023, Saat: 09:31
Son Yorum: SimaWB
  RESTRequest Nesnesinde Body içinde JSON Gönderme Hk. pro_imaj 2 566 04-06-2023, Saat: 00:47
Son Yorum: pro_imaj

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi