Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FIFO veritabanı mantığı
(10-02-2021, Saat: 23:47)Aktolgali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-02-2021, Saat: 23:30)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: -Sonraki 4 tane için tarihe göre sıralı ve kalan miktarı sıfırdan büyük olan ilk satırı alıp onu kullanacaksınız ve kalanını 4 düşüreceksiniz. Zaten FIFO yönteminin sıkıntısı da bu. Bu sistemler genellikle satış yaparken değil Maliyet Muhasebesinde Satılan Malın Maliyeti (SMM) hesaplanırken kullanılır. Ancak SMM'de de en çok kullanılan yöntem ortalama yöntemidir.
-Evet satışın ortasında arama yapacaksınız.
-Bilmediğiniz bir yöntem yok, aynen döngü kuracaksınız. Ya da bu işi Stored Procedure'de yaptıracaksınız. Her iki durumda da benzer şekilde uzun süren bir işlem olacak elbette.

@mustafaozpinar hocam, o halde bu sistem - özellikle ağ üzerinde- aşırı yavaşlığa sebep olacak dolayısıyla müşteriyi bıktıracak.

Uygun şekilde yaparsanız çok ta ciddi yavaşlığa yol açmaz. Örneğin 10'arlık kayıtlar halinde (TOP 10) okunur, program içerisinde değerlendirilir ve hesaplanır. Hayır çok uzun zaman alacağını sanmıyorum. Sorun yazılımcıya getirdiği yazılım yükü olacaktır. 
Ayrıca ben FIFO yöntemiyle satış fiyatı belirleme sistemine rastlamadım şimdiye dek. Ancak SMM için kullanılabilir. Fakat o da bir ekranda interaktif bir şekilde olmaz. Toplu hesaplama içerisinde olduğu için pek sorun yaratmaz.
(11-02-2021, Saat: 01:51)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-02-2021, Saat: 23:47)Aktolgali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mustafaozpinar hocam, o halde bu sistem - özellikle ağ üzerinde- aşırı yavaşlığa sebep olacak dolayısıyla müşteriyi bıktıracak.

Uygun şekilde yaparsanız çok ta ciddi yavaşlığa yol açmaz. Örneğin 10'arlık kayıtlar halinde (TOP 10) okunur, program içerisinde değerlendirilir ve hesaplanır. Hayır çok uzun zaman alacağını sanmıyorum. Sorun yazılımcıya getirdiği yazılım yükü olacaktır. 
Ayrıca ben FIFO yöntemiyle satış fiyatı belirleme sistemine rastlamadım şimdiye dek. Ancak SMM için kullanılabilir. Fakat o da bir ekranda interaktif bir şekilde olmaz. Toplu hesaplama içerisinde olduğu için pek sorun yaratmaz.
@mustafaozpinar hocam, zaten satış fiyatı hesaplama için değil smm için kullanacağım.
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk

Eyvallah..
Şöyle düşünün;

Malın maliyetini sonuçta alış fiyatı belirler, yani siz her mal alış faturası girildiğinde girilen malların her birinin hesaplarını yaptıracaksınız, her seferinde rapor alırken hesaplama yaptırmanıza gerek yok. Ben bu şekilde yapıyorum.

STOK_MALIYET tablosu oluşturup, ID, STOKID, FIFO, LIFO şeklinde alanlar oluşturup her mal alışında hesaplanan maliyetleri kaydedebilirsiniz. Hatta ben aylık yapmıştım bu işlemi, her stok için her ayın ayrı maliyet kaydını hesaplayıp tutuyorum.

Burada tek sorun şu oluyor, bazen malın alış faturası gelmeden satışı yapılıyor/yaptırılıyor, bu durumda sizinde yapabileceğiniz birşey yok ama onda da zaten alış fiyatı bilinip ona göre çıkış yapıldığı için kaale almıyorum.

Hesaplamayı yapmak içinse, mal alış girişinden sonra stok hareketlerini tarih sırası döngüye sokup +giren -cikan şeklinde her satırda hesaplama yapıp son çıkan maliyeti tabloya yazman yeterlidir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Firebird ile FIFO Hesaplama Nasıl yapılır? klavye 0 367 17-08-2023, Saat: 12:33
Son Yorum: klavye
  veritabanı kopyalanması sadikacar60 9 2.198 09-12-2021, Saat: 19:28
Son Yorum: sadikacar60
  Firebird veritabanı güvenliği Hk! ozcanm 12 13.672 01-03-2021, Saat: 00:48
Son Yorum: akuyumcu63
  Şube mantığı Aktolgali 2 1.318 24-02-2021, Saat: 22:19
Son Yorum: Aktolgali
  Kod ile veritabanı oluşturmak Aktolgali 6 4.179 23-06-2020, Saat: 07:31
Son Yorum: MugenPower

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi