Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sqlserver 2014 te çalışan ancak 2017 de çalışmayan program hk.
Merhaba arkadaşlar;

Yaptığım bir program sqlserver 2014 te sorunsuz çalışmakta ancak sqlserver 2017 de "login for sa user" hatasına düşmekte. sa şifresiyle management studiodan rahatlıkla girilmekte ancak benim programda bağlanmıyor. Sa yetkileri iki bilgisayarda da aynı. başka ne olabilir acaba.
CLICONFG.exe ile iletişim kurallarını kontrol edin (TCP, ve NamePipe)

birde daha önce servera isim ile bağlanıyorsan IP ile denermisin. (veya tam tersi)

server in güvelik duvarını kapatarak da denermisin?
(22-02-2021, Saat: 22:03)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: CLICONFG.exe ile iletişim kurallarını kontrol edin (TCP, ve NamePipe)

birde daha önce servera isim ile bağlanıyorsan IP ile denermisin. (veya tam tersi)

server in güvelik duvarını kapatarak da denermisin?

Cevap için çok teşekkür ederim. Aslında sorunumu biraz eksik anlatmışım. NOrmalde sa kullanıcı adıyla veritabanına bağlanıyor. sadece adoquery i aktif etmeye çalışınca bu hatayı veriyor.
Connectionstring'i yeniden bir kontrol edin, en iyisi AdoQuery ile aktif etmeden hemen önce Ekrana veya Memo vb bir alana bu connectionstring'i bir yazdırın, belki bir yerlerde değişiklik olmuştur. Mesela yeni sunucuda sa password değiştirmişsinizdir ama connectionstring halen eski sunucuya bağlanıyordur vs. gibi gözden kaçabilecek unsurlar.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(22-02-2021, Saat: 23:16)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Connectionstring'i yeniden bir kontrol edin, en iyisi AdoQuery ile aktif etmeden hemen önce Ekrana veya Memo vb bir alana bu connectionstring'i bir yazdırın, belki bir yerlerde değişiklik olmuştur. Mesela yeni sunucuda sa password değiştirmişsinizdir ama connectionstring halen eski sunucuya bağlanıyordur vs. gibi gözden kaçabilecek unsurlar.

Haklısınız, Muharrem Bey. Şimdi deniyorum. Sorun sadece orda olsun, yeter ki.
Eğer Native Client seçtiyseniz ve delphi bağlantı ayarı penceresinden ConnectionString ayarlarsanız şifre ConnectionString'e atanmıyor olabilir. Eğer başka ortamdan bağlanıyorsanız tek problem ConnectionString değerinizdedir.
Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın. sql 2012 serverda da deneme fırsatı buldum.orada da çalıştı. ama sqlserver 2017 de login failed user sa hatasına düşüyor. sqlservera bağlanıyor. ama queryi açmaya çalışırken hata oluşuyor. connectionstringi ini dosyasından çekiyorum. şifreyi kontrol ettim. bir sorun yok."sa" da kontrol ettim bir sorun yok. ayrıca zaten sqlserverada connection oluyor. kendi bilgisayarım ikinci bir server kaldıracak tipte değil. Yeni bir 2017 bulup orda deneyeceğim. Aklınıza birşey gelirse sizde yazmayı unutmayın lütfen. Ayrı başka kullanıcı hesaplarıda açtım. onlarda da denedim. o kullanıcı hesaplarında da login failed hatası veriyor.
Connectionstring olarak sizde farklı ise şöyle bir dener misiniz ?

Const
    //{
    xMSSQL = 'Provider=SQLOLEDB.1;' // 'Provider=SQLNCLI10.1;'
            +'Persist Security Info=True;'
            +'Data Source=%s;'
            +'Initial Catalog=%s;'
            //+'Connection Timeout=65534;Default Command Timeout=65534;Connection Lifetime=65534;'
            +'User ID=%s;'
            +'Password=%s;'
            //+'Integrated Security=SSPI;'  // Windows oturum şifresi ve asıl Domain altından bağlantı gerekir...
            +'Trusted_Connection=true;'
            ;

ConnectionString tanımında da format şöyle

.......ConnectionString := Format( xMSSQL, [FServer, FCatalog, FMSSqlUserID, FMSSqlPassword ]);

Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Bu arada SQL kurulum ayarınızın "Windows Authentication Mode" olarak kurduysanız sadece "Win NT Mode" ile bağlanabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifresi ayarlamış olsanız bile bu kullanıcı ile bağlanamazsınız. SQL bağlantınızın "mixed mode" olması gerekmektedir. Kontrol için
EXEC master.sys.xp_loginconfig 'login mode'
komutu ile bakabilirsiniz. Eğer mixed mode değilse aşağıdaki sql komutu işinize yarayabilir.
EXEC xp_instance_regwrite N'HKEY_LOCAL_MACHINE', N'Software\Microsoft\MSSQLServer\MSSQLServer', N'LoginMode', REG_DWORD, 2
Bu komutu çalıştırıp sql durdur başlat yapın tekrar bağlantı yapmayı deneyin.

Daha detaylı açıklama için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQL 2014 ve Öncesi için JSON Parse konusunda yardım adelphiforumz 2 1.114 08-07-2022, Saat: 11:40
Son Yorum: hi_selamlar
  MSSQl üzerinde çalışan bir sorgunun durumu hakkında bilgi almak. Bay_Y 5 2.074 21-09-2021, Saat: 11:26
Son Yorum: Bay_Y
  SQl Server 2017 Debug Bay_Y 9 5.957 24-10-2019, Saat: 14:42
Son Yorum: Bay_Y
Photo Sql Management'da çalışan komut Delphi'de çalışmıyor. cinarbil 9 7.147 08-04-2017, Saat: 09:01
Son Yorum: esistem
  Ms sql ile çalışan masaustu program baglantı kesilmesi hk. meteyus 7 6.274 14-01-2017, Saat: 01:17
Son Yorum: barutali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi