Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proje Yarışmalarına Hazırlık
Merhaba,

Proje yarışmalarına hazırlık yapıyorum. Bir süredir üzerinde çalıştığım ve hazırladığım ilk projeyi sizinle paylaşmak istedim. 
Projenin TCP Server Client kodlaması @3ddark örnek uygulaması üzerine kodlandı.

Proje hazırlık kısmında client'a veri gönderme zorluğu yaşadım ve bunu TIdTCPServer'dan seçili client'a veri gönderme [çözüldü] başlığı altında sordum ve @bibilen, @3ddark, @mrmarman, @pro_imaj yardımıyla sorun çözüldü. 

Projeyi hazırlarken karşılaştığım bir diğer sorun ise mikroişlemcilerin bağlantısı ile ilgili bir sorun oldu. TIdTCPServer mikroişlemci koptuğunda onDisconnect tetiklenmemesi başlığı altında @mrmarman, @3ddark, @hayalyilmaz43, @nguzeller cevaplarıyla katkıda bulundu.

ORTAM SICAKLIK, NEM VE OKSİJEN AYARLAMA OTOMASYON PROJESİ
Proje Konusu: Isı, nem ve oksijen seviyesinin takip edilmesi ve düzenleme ihtiyacı olan alanlarda kontrol ve düzenleme işlemi sağlayan otomasyon projesi

Kapsam, Kullanılabilecek Yerler: Oksijen ve nem miktarının kontrol edilmesi düzenlenmesi istenen; Otomobil boyama kabinleri, Kimya laboratuvarları, Restoran mutfakları vb. alanlarda kullanılabilir.

Projenin Temsili Görünümü:

Projenin Fiziki Görünümü:

Projenin Çalışma Şekli: Sensörden alınan verilere göre mikroişlemci veriyi değerlendirip fan hızını ayarlamaktadır. Böylelikle fan sürekli çalışmak yerine gerektiğinde çalışarak elektrik tasarrufu sağlamaktadır.

Projede oksijen sensorü temin edemediğimden oksijen sensorü yerine potansiyometre kullandım.

Mikroişlemci devreye girer girmez varsayılan olarak analog değeri her 250 milisaniyede bir okuyarak kod içinde değerlendirmesini yapar. Gerekiyorsa fan hızını devreye sokar ve fan hızını ayarlar. Okuduğu analog değeri w5500 Ethernet modülü üzerinden Windows üzerinde çalışan Delphi sunucu uygulamasına veriyi gönderir.

Sunucu uygulaması okunan analog değeri ve fan hızını program üzerinde gösterir.

Windows üzerindeki sunucu uygulamasında istenirse tüm mikroişlemcilerin fan çıkış değerleri istenen değerde ayarlanabilir.

Mobil uygulamadan da istenen fan değeri ayarlanalabilir.

Windows üzerinde çalışan sunucu uygulamasında fan hızlarının kim tarafından kontrol edileceği seçme imkânı verir. (Mikroişlemci, Windows, Mobil uygulama)

Aynı ağ üzerinde bulunan mikroişlemci tarafından kontrol edilen Nextion marka ekran kullanılmaktadır. Bu ekranda gösterilen bilgiler Windows üzerindeki sunucu uygulamasından mikroişlemciye gönderilmektedir. Ekran üzerinde fan hızları görülebilir.

Windows üzerindeki sunucu uygulamasından Windows seçildiğinde istenilen fan hızı ayarlanıp mikroişlemcilere gönderilerek tüm mikroişlemciler aynı hızda ayarlanır.

Windows üzerindeki sunucu uygulamasından Mobil seçildiğinde telefon üzerinden ayarlanan fan hızı mikroişlemcilere gönderilerek tüm mikroişlemciler aynı hızda fan çevirmesi sağlanır.

Mikroişlemciye bağlı olan acil durum butonuna basıldığında mikroişlemciye bağlı olan fanın maksimum hızda çalışması sağlanır.

Mobilden Windows’a ilk kez bağlanmak için bağlan butonuna basmalıyız.

Mikroişlemciden her veri geldiğinde Windows sunucudan telefona fan bilgileri, mikroişlemci bilgileri ve kontrolün kimde olduğu bilgisi gelir.

Kontrol yeri mobile geçtiğinde mobil üzerinden istenilen fan hızı ayarlanıp mikroişlemcilere gönderilerek tüm mikroişlemciler aynı hızda ayarlanır.

Bir tanıtım videosu hazırlayarak youtube kanalıma yükledim. Cevaplarıyla projeye katkıda bulunan değerli forum üyelerine teşekkür ederim.

İkinci Aşama:
Projenin ikinci aşaması olarak aşağıdaki şekilde bir yapı tasarladım. Henüz kodlama aşamasına geçmedim. Burada server olarak Arduino işlemcisini kullanmayı tasarlıyorum. Bu konuda değerli tavsiyelerinizi okumayı isterim. İyi çalışmalar

Öğrenci, EEM, SAÜ.
Youtube
Tebrik ederim. Lise zamanlarım aklıma geldi. Yalnız gerçekten bir lise öğrencisi için çok çok iyi bir proje olmuş. Çalışmalarında başarılar dilerim. Yolun açık olsun.

Öneri olarak programında bahsettiğin sensör bilgilerine kritik limitler ekleyebilirsin. Sunucu uygulaman bu kritik düzeylere geldiğinde mail veya sms attırabilirsin.
SMS biraz masraflı ve meşakkatli olabilir ama mail çok basit bir şekilde yapabilirsin.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş. Projeniz eminim ki ödül alacaktır. 

* Her ödül daima -hedef büyüterek- yeni bir kapı açar. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Shy
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(14-03-2021, Saat: 21:44)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tebrik ederim. Lise zamanlarım aklıma geldi. Yalnız gerçekten bir lise öğrencisi için çok çok iyi bir proje olmuş. Çalışmalarında başarılar dilerim. Yolun açık olsun.

Öneri olarak programında bahsettiğin sensör bilgilerine kritik limitler ekleyebilirsin. Sunucu uygulaman bu kritik düzeylere geldiğinde mail veya sms attırabilirsin.
SMS biraz masraflı ve meşakkatli olabilir ama mail çok basit bir şekilde yapabilirsin.

Teşekkür ederim. SMS için SIM800L modülü üzerine çalışma yapmayı planlıyorum.
 Referans komut listesini buldum. İlerleyen günlerde bir modül edinip çalışmayı planlıyorum.

TCP Client Server örnek projeniz çok faydalı oldu. Emeğinize sağlık.
Öğrenci, EEM, SAÜ.
Youtube
Bu SMS işlemleri için genelde SMS hizmeti sunan web servisler kullanılır.

Böyle bir modül ile çalışmak daha külfetli olacaktır. Modül + Sim Kart + Ödemesi vs. Sadece proje için işlem yapacaksan diyeceğim yok.

Fakat böyle bir modül ile ilgileneceksen projeni daha da büyütebilirsin. Fikir olması açısından modül üzerindeki(Sim Kart) internet üzerinden dataları gönderebilirsin ve cihazların tamamen ortam bağımsız olur. Ayrıca bu modüllerde GPS ile koordinatlarını okuma yaparak server bilgileri gönderip cihazları kayıt eder ve cihazların harita üzerinde nerede olduğunu gösterebilirsin. Bu işlere girersen AT komutlarını da öğrenmelisin.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
(14-03-2021, Saat: 22:14)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu SMS işlemleri için genelde SMS hizmeti sunan web servisler kullanılır.

Böyle bir modül ile çalışmak daha külfetli olacaktır. Modül + Sim Kart + Ödemesi vs. Sadece proje için işlem yapacaksan diyeceğim yok.

Fakat böyle bir modül ile ilgileneceksen projeni daha da büyütebilirsin. Fikir olması açısından modül üzerindeki(Sim Kart) internet üzerinden dataları gönderebilirsin ve cihazların tamamen ortam bağımsız olur. Ayrıca bu modüllerde GPS ile koordinatlarını okuma yaparak server bilgileri gönderip cihazları kayıt eder ve cihazların harita üzerinde nerede olduğunu gösterebilirsin. Bu işlere girersen AT komutlarını da öğrenmelisin.

SMS hizmeti için web servisi konusunda bahsettiğiniz vatansms gibi web siteleri sanırım.
Bu sitelere abonelik için belge ve sözleşme isteniyor.  
Sım800L modülü için örnek AT komutlarını internette gördüm. 
Modul edinirsem sms  çalışması yapmayı planlıyorum. 
Sadece yarışmalara hazırladığım projede kullanmak istiyorum.
2021 yılı için yarışmaları kaçırdım. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için hazırlık yapıyorum. 
Aynı componentlerle bir kaç farklı proje hazırlama düşüncesindeyim.
Öğrenci, EEM, SAÜ.
Youtube
Emeklerine sağlık.
Öncelikle böyle bir yarışmaya katılma hedefi koyman bile gerçekten çok önemli bir adım. Hedeflediğin projeyi gerçeklemen çok çok değerli bir durum ödüller yarışmaların doğasında var ama en büyük ödül kişinin kendine verebildiğidir kendine mesleki olarak çizmeye çalıştığın bu yol başlı başına bir ödül. Bu genç yaşında bu aşamaları başarıyor olman çok güzel bir durum.

Senden yaşca epey büyük bir abin olarak ayrıca bir konuya da değinmeden edemeyeceğim faydalandığın bilgileri ve o konularda emeği geçenleri onure etmen inan ilerde meslek yaşamında bir çok meslektaşın da göremeyeceğin bir durum bu özelliğini hiç bozma.
Güzel bir proje hazırlamışsın.
Başarılarının devamını dilerim.
Benim de lise zamanlarım aklıma geldi de.. qalla @Yasemin ibretle ce hayranlıkla izliyorum azmini çalışmalarıni ve bilime kendini adamışlığını..
Tebrik ederim.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tasarım alanında bir proje : DelphiTurkey.com Mr.X 15 4.981 15-05-2021, Saat: 11:27
Son Yorum: Mr.X
  Delphicanlar Olarak Githubda Ortak Proje Fikri enes6635 43 28.686 16-10-2020, Saat: 14:06
Son Yorum: delphicim
  Konya Akaryakıt Fiyatları (Firemonkey İlk Proje) narkotik 11 8.907 24-06-2018, Saat: 11:49
Son Yorum: narkotik
  Bir Proje Fikrim Var Halil Han BADEM 11 9.522 06-12-2017, Saat: 08:33
Son Yorum: r3n4m3

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi