Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tablo var mı kontrolü
Tablo isimleriniz realtime oluşan verilere göre üretilen tablolardan mı oluşuyor? Yoksa özellikle aynı şemayı (alanları, değerleri, uzunlukları, anahtarları, özel anahtarları vb.) kullanarak birden fazla tablo mu üretmek istiyorsunuz?

Problemin runtime üzerinde tablonun varoluşu olmasından ziyade ihtiyacınızın temeline inip problemi kökten çözmekte fayda var.
aslında fikrin başında tablo yaratmak vardı. mesela bugun 50 kişilik turnuva olacak bugunun tarihini içine alan bir tablo yaratıp
tüm kayıtları oraya kaydedecektim ama sonradan sabit bir tablo yapıp verileri oraya kaydetmeye karar verdim turnuva bitincede tüm kayıtları siler tabloyu boşaltırım. yeni bir turnuva gelince aynı şekilde devam diye düşünüyorum. gerci tablo boşaltmayı biliyorum ama kayıt sayısını sıfırlamayı henüz bilmiyorum onuda araştıracağım bakalım hayırlısı.

saygılarımla
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

(31-03-2021, Saat: 09:29)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aslında fikrin başında tablo yaratmak vardı. mesela bugun 50 kişilik turnuva olacak bugunun tarihini içine alan bir tablo yaratıp
tüm kayıtları oraya kaydedecektim ama sonradan sabit bir tablo yapıp verileri oraya kaydetmeye karar verdim turnuva bitincede tüm kayıtları siler tabloyu boşaltırım. yeni  bir turnuva gelince aynı şekilde devam diye düşünüyorum.  gerci tablo boşaltmayı biliyorum ama kayıt sayısını sıfırlamayı henüz bilmiyorum onuda araştıracağım bakalım hayırlısı.

saygılarımla

Çok güzel.

50+ sütun içeren ve milyon satıra ulaşan verileri gördükten sonra tekil tablolarda gün aşırı 100k transaction oluşturmayacaksa verileri silmenize gerek olacağını düşünmüyorum. Bir "durum" sütunu ekleyin ve günü geçen turnuvaları pasif yapın. İşlem yapacağınız veya aktif olan turnuva kayıtları 1, işi bitenleri 0 olarak filtreleyip kullanın. En yoğun verilerde bile 1-2TB veri üstüne çıkabilen çok firma görmedim. Sizin tekil tablo ile 100k+ veride ulaşabileceğiniz maksimum boyut 200MB olabilir.
mantıklı hocam dediğiniz şekilde geriye dönüp kayıtlarada bakılabilir.

saygılarımla
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

Sorun çözülmüş ama mesajım bulunsun  bu şekilde sorgusunu yapıyordum.
'SELECT RDB$RELATION_NAME FROM RDB$RELATIONS WHERE RDB$RELATION_NAME LIKE ''%' + 'TRNV_28032021' + '%''';

devamı
if ................RecordCount <>1 then
Bana bişey anlatırsan unuturum. Öğretirsen hatırlarım. Ama beni işe dahil edersen ÖĞRENİRiM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tablo birleştirme muratmert 7 1.507 13-04-2023, Saat: 09:24
Son Yorum: mrmarman
  TABLO KAYIT İÇİNDEKİ KELİMEYİ BAŞA YAZMA maydin60 5 1.032 13-03-2023, Saat: 00:11
Son Yorum: maydin60
  İki Tablo Arasında Olmayan Kayıtları Listelemek sunbeki 3 1.363 13-05-2021, Saat: 22:08
Son Yorum: sunbeki
  Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( baloglurecep 2 2.216 23-06-2020, Saat: 07:33
Son Yorum: MugenPower
  flame robin yeni tablo oluşturma sadikacar60 1 1.815 25-01-2020, Saat: 22:34
Son Yorum: anemos

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi