Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FiraDAC Bağlantı Hatası
Merahaba arkadaşlar

Bir Projem için FireDAC ile PostgreSQL veri tabanına bağlanmak istiyorum fakat bağlantı sağlamaya çalışırken altta resmini paylaştığım gibi bir hata alıyorum. Acaba sebebi nedir yardımlarınızı bekliyorum.

gmEvBX.jpg
Merhaba,
https://www.delphican.com/showthread.php...ht=FireDAC
(30-03-2021, Saat: 09:02)ozcanm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Merhabalar hocam teşekkürler inceleyeceğim.

Hocam soruna ilişkin bir çözüm yolundan bahsedilmemiş bu konuda sorun hala devam etmektedir.
(31-03-2021, Saat: 15:26)codder71 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Merhabalar hocam teşekkürler inceleyeceğim.

Hocam soruna ilişkin bir çözüm yolundan bahsedilmemiş bu konuda sorun hala devam etmektedir.
Merhaba,
Hataya ilişkin ekran görüntüsü silindi sanırım Hata/Uyarı mesajını veya ekran görüntüsünü tekrar paylaşabilir misiniz.

Not: Konuya cevap yazdığınız alanın alt kısmında Ek Dosya Yönetimi>Ek Dosya Ekle bölümündeki "Dosya Seç" Butonu sayesinde ekran görüntülerini buradan da paylaşabilirsiniz. Kalıcı olması adına.
(01-04-2021, Saat: 10:30)ozcanm Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31-03-2021, Saat: 15:26)codder71 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar hocam teşekkürler inceleyeceğim.

Merhaba,
Hataya ilişkin ekran görüntüsü silindi sanırım Hata/Uyarı mesajını veya ekran görüntüsünü tekrar paylaşabilir misiniz.

Not: Konuya cevap yazdığınız alanın alt kısmında Ek Dosya Yönetimi>Ek Dosya Ekle bölümündeki "Dosya Seç" Butonu sayesinde ekran görüntülerini buradan da paylaşabilirsiniz. Kalıcı olması adına.

Hocam Güncelledim.
Merhaba,

Verdiği hata/uyarıda  ihtiyaç duyduğu dll dosyasını bulamadığını söylüyor. Öncelikle PostgreSQL sürümünüze uygun olan dll paketini indirmeniz gerekiyor. Daha sonra 2 seçeneğiniz var;

DLL dosyalarını indirme linki

1- indirdiğiniz dll dosyasını işletim sistemi sürümünüze göre  C:\Windows\System32 yada C:\Windows\SysWOW64 klasörü altına "libpq.dll" dll dosyasını bırakmak.
2- Exe dosyanızın yanına  "libpq.dll" dll dosyasını bırakmak ve "FDConnection" bileşeni + "FDPhysPgDriverLink" eklemek olacaktır.

PostgreSQL kullanmadım fakat bu işlem işinizi çözecektir.

Ayrıca, burayı incelemeniz size fayda sağlayacaktır.

İyi Çalışmalar.
(01-04-2021, Saat: 17:05)ozcanm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Verdiği hata/uyarıda  ihtiyaç duyduğu dll dosyasını bulamadığını söylüyor. Öncelikle PostgreSQL sürümünüze uygun olan dll paketini indirmeniz gerekiyor. Daha sonra 2 seçeneğiniz var;

1- indirdiğiniz dll dosyasını işletim sistemi sürümünüze göre  C:\Windows\System32 yada C:\Windows\SysWOW64 klasörü altına "libpq.dll" dll dosyasını bırakmak.
2- Exe dosyanızın yanına  "libpq.dll" dll dosyasını bırakmak ve "FDConnection" bileşeni + "FDPhysPgDriverLink" eklemek olacaktır.

İyi Çalışmalar.

Hocam denedim dediklerinizi bir bir yaptın ama hep aynı hatayı alıyorum malesef

(02-04-2021, Saat: 20:26)codder71 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-04-2021, Saat: 17:05)ozcanm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

İyi Çalışmalar.

Hocam denedim dediklerinizi bir bir yaptın ama hep aynı hatayı alıyorum malesef

Hocam hatada bir değişiklik oldu şimdide böyle bir hata veriyor 

TR6jZu.jpg
Bilgisayarım yanımda değil ama yarın size ayrıntılı örnek veririm. Telefon ile yazıyorum. İlk olarak size gönderdiğim dll kullanın.

Projenin yani exenin olduğu yere Lib isimli klasör açın ve içine dll taşıyın. Ayrıca başka dll dosyaları da var ama önce libpq dll kullanma sorununu aşın. Aşağıdaki kodu kullanmadan direkt olarak system32 ve syswow64 klasörüne dll atarsanız başka işlem yapmanıza gerek kalmaz.

FDPhysPgDriverLink1.VendorHome := ExtractFilePath(Application.ExeName);

Sizin muhtemelen hatanız doğru dll olmamasından kaynaklanıyor.

64bit dll ile 32 bit uygulama farklılık gösterebilir. Daha önce bende aynı sorunu yaşadım. Bu dll sorunu zeos bağlantı bileşeni de kullansanız aynı sorun olur.

Ek Dosyalar
.zip   libpq.zip (Dosya Boyutu: 66,64 KB / İndirme Sayısı: 6)
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
(02-04-2021, Saat: 22:28)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgisayarım yanımda değil ama yarın size ayrıntılı örnek veririm. Telefon ile yazıyorum. İlk olarak size gönderdiğim dll kullanın.

Projenin yani exenin olduğu yere Lib isimli klasör açın ve içine dll taşıyın. Ayrıca başka dll dosyaları da var ama önce libpq dll kullanma sorununu aşın. Aşağıdaki kodu kullanmadan direkt olarak system32 ve syswow64 klasörüne dll atarsanız başka işlem yapmanıza gerek kalmaz.

FDPhysPgDriverLink1.VendorHome := ExtractFilePath(Application.ExeName);

Sizin muhtemelen hatanız doğru dll olmamasından kaynaklanıyor.

64bit dll ile 32 bit uygulama farklılık gösterebilir. Daha önce bende aynı sorunu yaşadım. Bu dll sorunu zeos bağlantı bileşeni de kullansanız aynı sorun olur.

Hocam çok teşşekür ederim bu hatayı aştık ama galiba dediğiniz gibi başka hatalarda olacak  Shy  şimdide altta resmini yüklediğim şeklinde bir hata veriyor ?

QLjToo.jpg
Bu hata ayar hatasıdır. Çözümünü ve ne olduğunu daha önce
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=3850
Yukarıdaki linkte paylaşmıştım
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Xmlmapper hatası hbulus 1 160 07-03-2024, Saat: 09:45
Son Yorum: RAD Coder
  UrlDownloadFile Hatası mcuyan 7 792 18-02-2024, Saat: 23:06
Son Yorum: mcuyan
  Gmail Mail Gönderirken Connection Gracefuly Hatası COMMANDX 0 221 02-02-2024, Saat: 15:21
Son Yorum: COMMANDX
  PasLibVlc kurulum hatası Altıner 6 896 15-01-2024, Saat: 18:43
Son Yorum: Altıner
  Out of Memory hatası.. enigma 8 707 28-12-2023, Saat: 22:22
Son Yorum: vedat35

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi