Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi'nin Marka Değerini Arttırmak
@eroniko
Ticaride yıllık KAR (profit) 5000$'ı geçer mi ? Hele bir Delphi Community Edition ile projenizi satışa açın ( ücretsiz yıllık lisans verildiğini biliyorsunuzdur ),  kar kısmı bu rakamı geçerse o zaman, yani bir yıl sonra düşünür belki lisans alırsınız belki de hepsini Pyton'a geçirisiniz kararınız netleşir, tavını kaçırmazsınız. (belki de iki yıl)  Bir daha kaygınız kalmaz.

Unutmayın ki projeler beklemeye gelmez, zamanı kaçırdığında başkası benzerini yapar fikir değeri kaçar.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(06-04-2021, Saat: 12:27)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir senaryo üretelim : Delphi ide üreticisi Embarcadero community editionu 2021 itibariyle kaldırıyor. Sonra da 2022 başına kadar IDE pazarından çekileceğini bildiriyor. Marka değerini kim düşünür. Burada esas olan kaliteli kod yazacak altyapıyı kurmuş / kuracak olan bizleriz. 

Hayatını adayanlar onları bağlar. 

@savasabd hep dersiniz ya gariban ne yapsın, tam da bu başlık ona uygun olmuş. Bizi bağlayan şu ekonomik ortamda (benim tuzum dört meslek ve düzenli maaş ile kuru diyebilirim ama) sadece yazılımdan ev geçindirenlerin veya buna altyapı kuranların halleri.
Ben gariban olarak isimlendirsem de artık orta ölçekli bir işletmeyi bile zorlayacak boyutta lisans ücretleri, ama biz  (bu forum sonuçta Embarcadero'nun haberdar olduğu bir forum) bununla ilgili bir kamuoyu oluşturmak  yerine Delphi'nin marka değerini nasıl arttırırız derdindeyiz.
Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=ONGUN
(06-04-2021, Saat: 12:36)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @eroniko
Ticaride yıllık KAR (profit) 5000$'ı geçer mi ? Hele bir Delphi Community Edition ile projenizi satışa açın ( ücretsiz yıllık lisans verildiğini biliyorsunuzdur ),  kar kısmı bu rakamı geçerse o zaman, yani bir yıl sonra düşünür belki lisans alırsınız belki de hepsini Pyton'a geçirisiniz kararınız netleşir, tavını kaçırmazsınız. (belki de iki yıl)  Bir daha kaygınız kalmaz.

Unutmayın ki projeler beklemeye gelmez, zamanı kaçırdığında başkası benzerini yapar fikir değeri kaçar.

Çok sağolun, bilmiyordum, bunu duyduğum iyi oldu,  dediğiniz gibi yapacam.
@savasabd hakkın var.

* Buradaki marka değeri kaygısı, (gözlemlediğim ancak yanlış sonuca varacağım belki de bilemiyorum) piyasada maaşlı iş arayan Delphi yazılımcılarının DELPHI BİLEN ELEMAN ayrıcalığı yaşamak istemesinden öte olmadığı kanaatindeyim.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(06-04-2021, Saat: 12:48)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @savasabd  hakkın var.

* Buradaki marka değeri kaygısı, (gözlemlediğim ancak yanlış sonuca varacağım belki de bilemiyorum) piyasada maaşlı iş arayan Delphi yazılımcılarının DELPHI BİLEN ELEMAN ayrıcalığı yaşamak istemesinden öte olmadığı kanaatindeyim.

Hocam o ayrı bir problemli mantık zaten, bugün herhangi bir dil için bile tek bir dil biliyor olmak problemli ama, bir Delphi programcısının, cross platform yapısından ve ve bir çok yararlı kütüphanenin ( mesela opencv gibi) farklı dillerde yazılmasından dolayı , bu dillerdeki kütüphaneleri Delphi kütüphanesine (wrapper vs) dönüştürecek kadar bilmesi gerekir diye düşünüyorum. Delphi doğası gereği çok dil bilmeyi gerektiriyor yani. Dolayısıyla iyi bir Delphi programcısının en azından C ,C++,C#, Assembly, Java,  Python, Sql, Javascript  dillerini belli oranda bilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=ONGUN
Marka Değeri denince benim aklıma finansal mevzular, yani bilançosundaki aktiflerin toplam parasal tutarı geliyor. Yani Embarcadero satışa çıksa bunun değeri nedir sorusunun bir cevabıdır Marka Değeri denilen şey.

Muhtemelen, her halde Savaş beyin kastettiği bu değildir. Ama şunu biliyorum ki bizlerin gerek bu forumdaki aktiviteleri gerekse sosyal mecralardaki aktiviteleri Delphi'nin biline bilirliğini, duyula bilirliğini arttırdığı da bir gerçek,

Şahsen açıklama yapmam gerekmiyor ama ben açıkçası gerek çektiğim Youtube videolarında gerekse bu forumdaki yanıt, çeviri ve makalelerimde böyle bir endişe ile hareket etmiyorum. Bunu daha çok kendime bir yatırım olarak görüyorum. Ama dürüst olmak gerekirse dolaylı da olsa Embarcadero'nun işine de gelmiyor değil. Sonuçta adamlar para vermeden reklamını yapmış oluyor. Onlar için güzel bir şey, bizlerin bu forumdaki paylaşımları da bizler için güzel bir şey. Sonuçta vin vin durumu var biraz sanırım.

YouTube Delphi Tips

"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" P.Safa
Bence marka değerini arttırmak ifadesi çok yanlış bir ifade. Biz burada kendimizi geliştirmek, tecrübelerimizi aktarmak ve kendi yaşadığımız sorunlar olunca çare bulmak veya yol gösterilmesi adına burada paylaşımlar yapıyoruz. Dolaylı olarak tabi ki Embarcadero adına reklam yapmış oluyoruz. Marka değerini arttırmak gibi bir bakış açısıyla bakıldığında bir tek bu forum değil hiçbir iş yapmaya gerek yok.

Mesela Enes Batur denilen kişi Youtube marka değeri için mi uğraşıyor adam tamamen kendisi için uğraşıyor ve sonucunu da aldı. Bu forumda kimselerin kazanamayacağı paraları boş anlamsız videolar ile kazandı. Amaç neydi youtube için marka değeri oluşturmak mı?

Veya bir sürü eğitim videosu çeken arkadaşlar var. Php, Microsoft, Java, Delphi gibi dillerde. Amaç youtube veya dil üreticileri için mi çalışmak hayır. Amaç bilgiyi paylaşmak bununla birlikte gelir elde etmek.

Bu paylaşımlar da olamasa bende dahil çok yakındığım bir konu olan "Neden Türkçe kaynak bu kadar az hatta yok denebilir" diye söyleniyoruz.

Bu nedenle bu konuyu daha fazla uzatmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Burada insanların amacı bellidir.

Bu forumda Embarcadero maaşlı çalışanı varsa bu kişi/kişiler için bu konu düşünülebilir. Buda çok doğaldır. Hatta marka değerini arttırmak için uğraşmıyorsa bence o kişide sorun vardır. Çünkü maaşlı olarak çalıştığı bir kurum olmuş oluyor.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 6 556 14-03-2021, Saat: 03:10
Son Yorum: mcuyan
  Youtube'da Delphi Eğitimi SimaWB 146 97.505 15-11-2020, Saat: 12:02
Son Yorum: FiRewaLL
  Embarcadero'nun 25 Yıl Delphi Sayfasında DelphiCan TescilsizUzman 7 2.910 30-05-2020, Saat: 19:51
Son Yorum: hasangoktas
  Delphi dilini öğrenmek istiyorum Saurane 5 1.812 30-05-2020, Saat: 19:16
Son Yorum: Halil Han BADEM
  Why C# coders should shut up about Delphi Hayati 1 1.035 20-04-2020, Saat: 08:09
Son Yorum: Halil Han BADEM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi