Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CSV formatındaki sütun formatı.
Herkese merhaba.

Programım tarafından oluşturulan bir CSV formatında veri var. Bu veride her satırda vergi numarası alanı var. Ancak bazı vergi numaraları "0" ile başlıyor. Böyle olunca da bu dosyayı excel ile açınca bu sütunu sayısal alan zannedip başındaki "0" 'ı atıyor. CSV dosyasındaki bu sütunun sayısal olmadığını nasıl tanımlayabilirim  ?

verinin başına " koydum olmadı, ' koyunca oldu gibi ama sütunda ' işareti de çıkıyor.   Müşterim bu  csv dosyasını kendi uygulamasına veri aktarımı için kullanıyor. Hal böyle olunca vergi numaraları hatalı duruma düşüyor ?

Bilgisi olan varsa sevinirim.
merhaba.

Şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Çok eskiden DivXTurk projesinde altyazı export olayında ihtiyacım olmuştu.

A;B;C;D;E
"=""012,50""";13,58;14,59;15,6;
012,50;13,58;14,59;15,6;

yani formatı değişmesin istediğiniz ifadeleri gösterdiğim şekilde çift tırnak içerisinde yazarsanız formatlı ama uyarı olmadan görüntülenmesini sağlamış oluyoruz.

Şimdi sizin için yeniden denedim, yeni Excel versiyonlarında da oldu.

Mantık Delphi'deki gibi. Yanyana çift olarak kullanıldığında aynı çift tırnak teke düşürülüp kullanılıyor. Tek başına olan ise ifade başlangıcı olarak değerlendirilip yok sayılıyor. Böylece hücreye şunu yazıyor iken

="012,50"

başına sonuna bütünleyici çift tırnak ile bağlayıp, 
yukarıda görülen daha önce mevcut çift tırnakları da iki taneye çıkartıp 
aşağıdaki şekilde şunu csv dosyasına yazıyorsunuz

"=""012,50"""
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(03-06-2021, Saat: 10:25)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba.

Şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Çok eskiden DivXTurk projesinde altyazı export olayında ihtiyacım olmuştu.

A;B;C;D;E
"=""012,50""";13,58;14,59;15,6;
012,50;13,58;14,59;15,6;

yani formatı değişmesin istediğiniz ifadeleri gösterdiğim şekilde çift tırnak içerisinde yazarsanız formatlı ama uyarı olmadan görüntülenmesini sağlamış oluyoruz.

Şimdi sizin için yeniden denedim, yeni Excel versiyonlarında da oldu.

Mantık Delphi'deki gibi. Yanyana çift olarak kullanıldığında aynı çift tırnak teke düşürülüp kullanılıyor. Tek başına olan ise ifade başlangıcı olarak değerlendirilip yok sayılıyor. Böylece hücreye şunu yazıyor iken

="012,50"

başına sonuna bütünleyici çift tırnak ile bağlayıp, 
yukarıda görülen daha önce mevcut çift tırnakları da iki taneye çıkartıp 
aşağıdaki şekilde şunu csv dosyasına yazıyorsunuz

"=""012,50"""

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım oldu...

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi