Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird Server Makinadaki Veri Tabanlarının Listesini Almak
#1
Arkadaşlar merhaba çalıştığım bir uygulamada firebird veri tabanı kullandım ve bu veri tabanına server makina üzerinden üç tanede client makina ağ üzerinden bağlanıyor bağlantıda sıkıntı yok onu yapabiliyorum. Ancak  Server makinadaki uygulamanın veritabanı dosyasında birden çok veritabanı dosyası var bu dosyaları client makinlerde listbox yada comboboxda gösterip gerektiğinde istediğime bağlantı yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim. Aslında bağlantıyı yaparım sadece o dosyadaki veritabanı listesini client makinalarda nasıl gösterebilirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Cevapla
#2
Bildigim kadariyla firebird'de boyle bir ozellik yok. Kullanilan veritabanlarini takip etmiyor. Siz kendiniz ornegin master adinda bir db yaratip diger veri tabanina ait bilgileri buraya kaydedebilirsirsiniz.
Cevapla
#3
(27-06-2021, Saat: 14:16)mkysoft Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildigim kadariyla firebird'de boyle bir ozellik yok. Kullanilan veritabanlarini takip etmiyor. Siz kendiniz ornegin master adinda bir db yaratip diger veri tabanina ait bilgileri buraya kaydedebilirsirsiniz.

Firebird açısından bende bilmiyorum böyle bir özelliğin olup olmadığını ama lokalde veritabanı dosyalarını aşağıdaki kodlarla listeleyebiliyorum bunu ağdada yapılabileceğini sanıyorum çok yol denedim başaramadım.Eminimki kolay basit yolu vardır ama ben göremedim birtürlü acemilikten olsa gerek.

procedure TForm1.BitBtn3Click(Sender: TObject);
var
dosya:TSearchRec;
begin
listbox1.Clear;
if FindFirst(ExtractFilePath(Application.ExeName)+'DATA\*.FDB', faAnyFile, dosya) = 0 then
begin
repeat
ListBox1.Items.Add(dosya.Name);
until FindNext(dosya) <> 0;
FindClose(dosya); 
end;
Cevapla
#4
Firebird de benimde bildiğim bi özellik yok bu konuda, fakat şöyle yapabilirsiniz sanırım,

server - client programlara basit bir tcp haberleşme kurup, client çalıştığında, servera, önce bana *.fdb dosyalarının yollarını gonder deyip bunu bir listbox a atıp kullanıcının oradan seçmesini sağlayabilirsiniz.
WWW
Cevapla
#5
(28-06-2021, Saat: 09:43)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Firebird de benimde bildiğim bi özellik yok bu konuda, fakat şöyle yapabilirsiniz sanırım,

server - client programlara basit bir tcp haberleşme kurup, client çalıştığında, servera, önce bana *.fdb dosyalarının yollarını gonder deyip bunu bir listbox a atıp kullanıcının oradan seçmesini sağlayabilirsiniz.

Teşekkür ederim cevabınız çok mantıklı ama profesyoneller için malesef acemiler için değil.
Cevapla
#6
o zaman şöyle yapın,

serverda bir veritabanı oluşturup sabit bir klasöre kaydedin, önce bu veritabanına diğer veritabanlarının yol+isimlerini kaydedin, ilk olarak bu tabloya bağlanıp listeyi çekip istediğini çekmesine izin verin, programa birde admin panel koyup gerektiğinde bu tabloya yeni veritabanı ekleyip-silme yetkisi verin.

Bu arada bu sistemi çalışma yılları için bende kullanıyorum, her çalışma yılı farklı bir veritabanında oluyor, birde sabit YILLAR diye bir veritabanım var, her yeni yılda yeni çalışma yılının veritabanını buna ekliyorum.
WWW
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WebBrowser ile Forma Veri Gönderme ve Sorgulama adnansirca 4 283 20-10-2021, Saat: 22:14
Son Yorum: adnansirca
  DLL Formdan Veri Alma tuna 1 189 14-10-2021, Saat: 13:42
Son Yorum: mrmarman
  Web Server Uygulaması Sadece html publish ediyor COMMANDX 3 194 04-10-2021, Saat: 15:58
Son Yorum: delphi.developer
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 4 563 25-09-2021, Saat: 01:32
Son Yorum: oarikmert@hotmail.com
  Veri Tabanı Dosya Önizleme gonulali 3 205 24-09-2021, Saat: 09:26
Son Yorum: COMMANDXKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi