Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tag'larına göre componentleri bulma [Çözüldü]
Merhabalar, üzerinde çalışmakta olduğum bir proje için yetkilendirme ayarlarını tamamlamam gerekiyor. Şöyle ki proje içindeki formlarda bulunan her bir component'in taglarını sırasıyla numaralandırarak benzersiz numaralar verdim. Açılan formların OnShow özeliğinde sqlden gelen veriler ışığında açılan formdaki componentlerşn tag'larına karşılık gelen verilerin gösterilme özelliğine göre gösterilmesini yada gösterilmemesini sağlamak istiyorum. bu konuda tecrübesiyle yardımcı olacak kimse var mıdır acaba ? Yani tag numaralarına göre componentleri nasıl bulmam gerektiği konusunda yardım.
(04-07-2021, Saat: 16:27)Mesut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, üzerinde çalışmakta olduğum bir proje için yetkilendirme ayarlarını tamamlamam gerekiyor. Şöyle ki proje içindeki formlarda bulunan her bir component'in taglarını sırasıyla numaralandırarak benzersiz numaralar verdim. Açılan formların OnShow özeliğinde sqlden gelen veriler ışığında açılan formdaki componentlerşn tag'larına karşılık gelen verilerin gösterilme özelliğine göre gösterilmesini yada gösterilmemesini sağlamak istiyorum. bu konuda tecrübesiyle yardımcı olacak kimse var mıdır acaba ? Yani tag numaralarına göre componentleri nasıl bulmam gerektiği konusunda yardım.

Merhaba

Form üzerindeki nesnelerin hespsini bi for ile gezip tag numarasını bakarak çözebilirsiniz.
  for I := 0 to ComponentCount - 1 do
   begin

if (components[I] is TLabel) then
      begin
        if (components[I] as TLabel).tag= Aranan_değişken then
         begin
            //işlemler.
         end;

Application.ProcessMessages;
   end;
(04-07-2021, Saat: 19:17)41linea41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-07-2021, Saat: 16:27)Mesut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, üzerinde çalışmakta olduğum bir proje için yetkilendirme ayarlarını tamamlamam gerekiyor. Şöyle ki proje içindeki formlarda bulunan her bir component'in taglarını sırasıyla numaralandırarak benzersiz numaralar verdim. Açılan formların OnShow özeliğinde sqlden gelen veriler ışığında açılan formdaki componentlerşn tag'larına karşılık gelen verilerin gösterilme özelliğine göre gösterilmesini yada gösterilmemesini sağlamak istiyorum. bu konuda tecrübesiyle yardımcı olacak kimse var mıdır acaba ? Yani tag numaralarına göre componentleri nasıl bulmam gerektiği konusunda yardım.

Merhaba

Form üzerindeki nesnelerin hespsini bi for ile gezip tag numarasını bakarak çözebilirsiniz.
   begin

begin
         begin
            //işlemler.
         end;

Application.ProcessMessages;
   end;
bu örneği stackowerflowd gördüm akin kullanımı konusunda sıkıntı yaşadım farklı canlı bir örnek yok mudur acaba
Verile Bilecek En Güzel Örnek Olmuş. While Not Query1.Eof do seklindede for döngüsünü içine alırsan bütün tagları ve Datdaki yetkileri kontrol etmiş olursun. İlgili Tag ı bununcada break yaparsan dahada hızlenmış olur
begin

begin
begin
//işlemler.
berak;
end;
end;
arkadaşlar sorunu bu şekilde çözdüm yardımcı oaln olamayan herkese teşekkürler ilk önce querryimde veritabanındaki izinler tabloma gittim sonrasında ilgili tagın olduğu kolonun show özelliğine göre aşağıdaki işlemleri yaptım 

begin

QueryDashboardYetki.First;
 while not QueryDashboardYetki.Eof do
 Begin
   if QueryDashboardYetki.FieldByName('MENU_ID').AsString = Components[I].tag.Tostring then
   Begin
     twincontrol (Components[I]).visible:= QueryDashboardYetki.FieldByName('IS_SHOW').AsBoolean;
   End;
   QueryDashboardYetki.Next;
 End;

// ShowMessage(Components[I].tag.Tostring);

Next;
 QueryDashboardYetki.Next;
end;

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AdoQuery ile ilgili bir sorun. (Çözüldü) Bay_Y 4 111 17-04-2024, Saat: 10:58
Son Yorum: Bay_Y
  Fastreport İçindekiler Sayfası Oluşturma [ÇÖZÜLDÜ] bydelphi 1 237 18-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: bydelphi
  Çok Satırlı Filtreleme [Çözüldü] bünyamin68 12 1.352 14-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: mustafaozpinar
  [ÇÖZÜLDÜ] macos işletim sistemine program yazmak shooterman 5 513 02-02-2024, Saat: 09:54
Son Yorum: shooterman
  COZULDU veritabani prg yerine ne kullanabilirim. sadikacar60 8 775 29-01-2024, Saat: 18:41
Son Yorum: sadikacar60

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi