Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Comminty Kurarken aman dikkat edin
(04-08-2021, Saat: 11:21)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-08-2021, Saat: 13:34)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgiler bir şekilde embarcadero gidiyor tamamen interneti kapalı bir makinede 48 saatden sonra lisansınız olsa dahi lisansız gibi ekran çıkıyor.
bir yerde okudum tam neresiydi hatırlamıyorum ama hard coded mail adresleri dahi embarcaderoya iletiliyor.
embarcadero sayfasındaki sözleşmeyi okursanız lisansız kullanımda bilgisayarınızdaki her şeyi alma bize mübah gibi cümleleri var.
Ben şunu merak ediyorum. Acaba .EXE 'nin içine de buna benzer bir kod ekleniyor mu ? Yani Program nerelerde çalışıyor ? Bunu izleyerek ticari uygulama mı yapılıyor anlayabilmek için.
Aslında ilk bahsettiğiniz sizin bilgisayarınızdan bile sizin ne yaptığınızı izliyorlarsa bu KVKK 'ya aykırı bir durum. Eğer EXE içinden de bunu son kullanıcıda yapıyorlarsa ve bu açığa çıkarsa programı yazanın da müşterisi ile başı belaya girebilir. Bu şuradan aklıma geldi. D7 ile oluşan bir EXE ile D10.x ile oluşan arasında boyut olarak çok fark var.

son kullanıcıda bu şekilde bir şey olacağını düşünüyorum firewall a takılır çıkardı bir şekilde.

“Do. Or do not. There is no try.”
Yerini hatırlamayacağım IDE bir dizine log atıyordu orada license vs. gönderdiğini bende görmüştüm. Son kullanıcı exesin de böyle bir log söz konusu olamaz olsa Fiddler vs. görürdük şimdiye kadar.
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(03-08-2021, Saat: 13:41)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-08-2021, Saat: 11:15)eroniko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yıllar önce bana pascal dersi veren öngörülü okuluma burdan teşekkürlerimi iletiyorum !  Smile
bir adımımızı python a attık şükür, kopacam delphiden az kaldı.

Hocam hep tek dilde uzmanlaşma fikrini savundum hep ama bu Python programlamanın ingilizcesi gibi bir şey (olmazsa olmaz olabilir). Dün bir bot lazım oldu, yarım saat sürmedi  Smile bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum, bazen sadece import xxx yazmak yetiyor ve insana dur "lan" şunu da yapayım dedirtiyor. 
import cv2
import pytesseract

img = cv2.imread('image.jpg')
Böyle bir dünya var mı? 

Yalnız bana göre, tabi benim fikrim siz profesyoneller için ne kadar doğru ve geçerli bilmiyorum Delphi masaüstü uygulama geliştirmede baş tacı, yüz akı, kıymetlimiz.

Ayrıca BTG ekibi de yüreğimize kısmen su serpti, teşekkürler.

Gördüğüm kadarıyla Python'un kütüphaneleri evet çok çok fazla. Hatta yeni mezunlar import xxx yazıp program yazdıklarını ve programcı olduklarını iddaa ediyorlar. Visual'ini göremedim. Editler, textler kodla yaratılıyor derlemede de problem yaşıyorlar gibi geldi bana. Kütüphaneleri devre dışı bıraktığımızı düşünürseniz. Örneğin: Sadece bir rehber programını(desktop ve mobilde) (Kişi ekle, düzenle, sil, görüntüle, ara). Hangisinde daha hızlı ve kolay yazabilirsiniz?
@Jakarta2 Kütüphaneleri devre dışı bırakırsan elinde sadece gömülü gelen Tkinter.tk kalır ve win98 görünümü ile devam edersin, gerçi hani delphi 6 'da xpmanifest companenti ile bileşenleri modern görünüme kavuşturduğumuz gibi tk yerine ttk kullanınca benzer etki gösteriyor ama kodlar büyüdükçe işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor Tkinter. Modül kullanılacaksa ben QT ve sürükle bırak tasarım aracı QT Designer ikilisini öneririm ama ticari kullanımda lisans gerektiği söyleniyor! araştırmak lazım. Ayrıca CSS ile biçimlendirmede yapılınca güzel GUI ler ortaya çıkıyor. EEL var electron benzeri bir modül, web sayfası mantığında desktop app yazılıyor, html içinden python, python içinden javascript yazdırıyor garip garip kütüphaneler var. Yalnız Python da ki modülleri Delphi de harici bileşen kullanmak gibi düşünme, hatta harici modülleri olmasa Python python olamazdı bence, bir çoğu zaten Python'un parçası sayılır artık. Django panda numPy urllib.x vs vs aklına ne gelirse hangi alan gelirse bir modül var ve kullanmakta hiç bir sakınca yok(çünkü herkes öyle yapıyor Smile ). Kurması dağıtması problem diyorsan, PyCharm IDE otomatik kuruyor, pyinstaller modülü de tüm modülleri dahil ederek (veya etmeyerek) tek exe oluşturabiliyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi'ye Nereden Başlanmalı? turkctechno 9 636 04-03-2024, Saat: 15:30
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 30. yıla özel açık kaynak proje çağrısı AhmetNuri 0 234 25-02-2024, Saat: 11:26
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi'de görmek istediğiniz özellikler. csunguray 26 2.613 17-01-2024, Saat: 14:15
Son Yorum: RAD Coder
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.464 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Delphi Artık eskidi diyenlere bir kapakta bizden hediye :D yhackup 45 10.107 08-01-2024, Saat: 20:58
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi