Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphereum
#11
Arkadaşlar şu blockchain olayını Türkçe olarak anlatabilecek biri var mıdır?
Blockchain bir ağ sistemi ve ev veya değerli eşyaların belgeleri şifrelenip bir başkasına gönderilmesi olarak biliyoruz.
Fakat olay coin'de kopuyor. Şimdi coin elektronik bir paradır. Para olarak düşünecek olursak para kağıdın üzerine hükümetçe belirlenmiş resimlerle beraber basılmış değeri üzerinde yazılı olan kağıt parçalarıdır. Coin'de bu olay nasıl oluyor? Değeri nerede tutuluyor? Kağıt ya da madeni para gibi yapılarak artırılmadığına göre nasıl artılıyor?
(Madenciliği denilen olay: f(x,y) = xyztw. Bu fonksiyonundaki x ve y değerlerinin bulunması olayı olarak biliyoruz. Bunu bulan coini bulmuş oluyor. İlk bulan ve bulduğu teyit edilen kişinin coini artıyor diğerleri başka bir değerdeki x ve y 'yi bulmaya çalışıyor). Bu zaten programı yazılmış sisteme bağlanmış, yüklenip çalıştırılıyor.
Mesela adına x dediğim etherium ağına bağlı bir coin çıkartacağım. Bunun için yazılımcı olarak nasıl bir program yazacağım. Yeni bir kriptolama şekli bulup
hem şifreleyip hem de şifrenin nasıl çözüleceğine ilişkin 2 tane fonksiyon mu yazacağım? Diyelim bunu yaptım. Şifreleyeceğim datada ne yazacak?
Her cüzdanın, her coine ait bir hash numarası olduğuna göre benim çıkartacağım coin'in bir hash numarası ve her cüzdana ayrı bir hash numarası oluşturacağımı düşünelim bunu ağa nasıl bağlayacağım?


pragma solidity 0.5.3; // Solidity version 0.5.3, pragma used to enable certain compiler features or checks
contract HelloWorld // defining the contract
{
  string greeting; // defining the state string variable 'greeting'
  constructor() // constructor function, optional, executed once upon deployment and cannot be called again
  public
  {
      greeting = "Hello, World.";
  }
  function printGreeting() // defining a function
  public // this function is callable by anyone
  view // dictates that this function promises to not modify the state
  returns (string memory) // function returns a string variable from memory
  {
      return greeting;
  }
  function setGreeting(string memory _greeting)
  public
  // notice that this function contains no "view" -- it modifies the state
  {
      greeting = _greeting;
  }
}
Cevapla
#12
Tum coinler ayni degil, BTC uzerinden anlatayim. BTC'de bir ozet (hash) algortmasi koyulmus orataya. Ve ozet degelerden sonu 00 ile bitenler para olarak kabul edilmis durumda. sizin ozet sonucu 00 olan girdileri bulmaniz lazim. ozet algoritmalari geriye dogru isletilemediginden bulmak zor oluyor. BTC icin zaten bulunmus durumda hepsi. Diger coinlerde de proje duyruldugunda zaten tum paralar (coin) coktan kesfedilmis oluyor.
Cuzdan bir kapali-acik anahtar cifti. RSA kullanarak buldugunuz coini olusturan degeri imzalayip networke mesaj olarak birakiyorsunuz. Diger sunucular ilk bulanin siz oldunu kabul ettiginden sizin mesajiniz zincire eklenmis oluyor.
Artik coin bularak para kazanmak mumkun degil (kendi coininizi cikarmadiginiz surece).
Suan kazanlarin cogu islem onaylama komisyonu aliyor. Coin gonderen birisi, kendi cuzdaninin private key'i ile alicinin cuzdan numarasini ve miktari iceren veriyi imzaliyor ve aga gonderiyor. Bu mesaji alan sunucular zincirin tamamininin ya da son bir bolumunun ozetini yeni mesaja ekleyerek yeni bir ozet hesapliyor ve aga ekliyor. Ilk ekleyen bu islemden komisyon aliyor.
Ornek: x cuzdani y cuzdanina bir birim coin gonderirse aslinda y cuzdani 0.99 coin aliyor, 0,01 coin yukarida anlattigim islem ozetini hesaplayana gidiyor.
Siz etherium aginda yeni coin dolasima sokamazsiniz, ancak token sokabilirsiniz. coin ve token farkli kavramlar. etherium'da farkli kilan ozelliklerinden biri de bu.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi