Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TMS Web Core - Partner Sayfası güzellikleri
Merhaba arkadaşlar, TMS Web Core makale serimizin bu konusunda TMS'nin web geliştirme konusunda geliştiricilere sunduğu güzelliklerden birinden daha bahsedeceğiz.  

TMS, temelde HTML5+CSS+JS üçlüsü üzerine kurulu olduğu için aklınıza gelebilecek her türlü Javascript kütüphanesini projelerimizde kullanabilme imkanı sağlıyor. Hatta, şöyle de bir güzellik yapıyor :

https://www.tmssoftware.com/site/webpartners.asp

adresinden erişebileceğiniz ve TMS Web Core ile birlikte kullanabileceğiniz, tamamen ÜCRETSİZ paketler sunuyor. QR Kod Oluşturmaktan EXCEL dosyaları üzerinde çalışmaya, Ekran yakalamak'tan .ZIP dosyaları kullanabilmeye kadar bileşenler hazır ve ücretsiz olarak paylaşılıyor. TMS, buradaki paketlerin gittikçe çoğalacağını söylüyor. 

Bu sayfada aslında temelde ücretli olan TEK şey, bizim de bir çok projemizde kullandığımız Web SMART HTML Elements bileşeni. SMART, TMS'nin bir ürünü değil. TMS sadece bu harici ve (ücretli) bileşeni TMS WEB projelerimizde Delphi tarafında daha rahat kullanabilmemiz için ücretsiz bir kapsayıcı geliştirmiş. 

jjstv4j.jpg

HTML Elements, hem Community sürümü hem de ticari sürüm olarak sunulan bir HTML UI (kullanıcı arayüzü) kütüphanesi. Community sürümde kısıtlı imkanlar var. Ücretli sürüm tabi ki daha kapsamlı. Ama sunulan tüm bu bileşenler aslında farklı açık kaynaklı JQuery bileşenlerinin bir araya gelmiş hali. Kullanımı kolaylaştırmak için böyle bir yaklaşım sergilemişler. 30 gün boyunca kullanılabilecek demo versiyonunu indirmek veya bileşenleri incelemek isteyenler buraya bakabilirler :

https://www.htmlelements.com/demos/

Internet'te kısa bir arama ile tam sürüme de erişebilirsiniz ama şimdi o kısma hiç girmeyelim Smile

Özellikle "Admin Template" olan demoları incelemenizi tavsiye ederim. Biz de benzer ekran tasarımları kullanıyoruz (özellikle Admin Template 2 olanı)

ikxzmuo.jpg

İşte, TMS'nin Partner sayfasında sunduğu ücretsiz bileşen paketi bu HTML ve Javascript kütüphanelerinin Delphi tarafında kolayca kullanılabilmesini sağlıyor. Şimdi öncelikle yukarıda verdiğim adresten TMS'nin Partner sayfasına gidiyoruz ve işaretlediğim bileşen paketini "Download Component" diyerek indiriyoruz. İndirilen .zip dosyasını da bir yere açıyoruz. TMS'nin diğer tüm bileşenlerinde olduğu gibi, Klasörü açtığımızda şöyle bir yapıda olacak :

fdeqq7x.jpg

Burada "Component Library Source" klasöründe bulunan "TMSWebSmartUIPkg.dpk" dosyasını Delphi'de açıp, projeye sağ tıklayarak "Install" diyoruz.

Ardından yine aynı klasördeki "Core Source" klasörünü de Library Path'e ekliyoruz. 
BURASI ÖNEMLİ ! :  Çoğu kişi burada takılyıor. Bahsettiğimiz Library Path, Delphi'nin Path'i DEĞİL. TMS WEB Core'un kendi Library Path'i. Buraya Delphi'de yine Options ekranından ulaşıyoruz. Sol tarafta bulunan TMS Web'e tıklayarak Library Path'e eklemeyi yapıyoruz :

kobflpq.jpg

Evet, artık yeni TMS Web Core projesi oluşturduğumuzda Araç kutumuzda kullanabileceğimiz onlarca yeni bileşene sahip olduk :

mk8z3ml.jpg

Tabi bu işlemleri yapmak yetmiyor Smile

HTML Elements'i de aşağıdaki adresten indiriyoruz :

https://www.htmlelements.com/download/

HTML Elements'i indirdiğimizde yer alan .JS ve .CSS dosyasını da projeye eklememiz gerekiyor. Bunun için Projemize sağ tıklayarak indirdiğimiz klasördeki "source" klasöründen "smart.elements.js" ve source\STYLES klasöründe yer alan "smart.default.css" dosyasını projemize ekliyoruz. CSS dosyasını eklerken fark edebileceğiniz gibi, farklı CSS dosyaları ekleyerek farklı görünümlere de sahip olabiliyoruz.

Ardından projemizin "Project1.HTML" dosyasına aşağıdaki satırları ekliyoruz :

ga7thex.jpg

Bu satırları mecburen resim olarak ekledim çünkü forum bu kodları eklememe izin vermedi. Neyse, 
Evet, yazınca oldukça uzunmuş gibi görünen ama aslında 2-3 dk. içinde biten bu işlemlerin ardından yeni eklediğimiz HTML bileşen paketini projelerimizde rahatlıkla kullanabiliriz. Bunun için ben basit bir form üzerine WebDateTimePicker yerleştirdim ve çalıştırdım :

9ut70tw.gif

Tabi tasarım üzerinde fazla vakit harcamadım, yerelleştirme desteği de var. Ayrıca ikonları da proje klasörüne kopyalamadım. O yüzden ikonlar çıkmadı. 

Şimdi "bu paket ücretliymiş" diyeceksiniz tabi, ama buradaki amacım TMS'nin Partner sayfasında sunduğu güzelliklerden bahsetmekti. Bu bileşen dışında oradaki çoğu şey ücretsiz. Ama kurulum süreci burada bahsettiğim şekilde yapılıyor. Özellikle TMS'nin kendi Library Path'i olduğunu bilmeyenler çok zaman harcıyorlar. Bu konuyu da bu yüzden yazdım.

Sürçülisan ettiysek affola, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.
Firebird Ekipler Amiri. Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Teşekkürler elinize sağlık

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WebBroker ve TMS Web Core ile REST WEB API Yaklaşımı 2 delphi.developer 0 150 04-03-2024, Saat: 16:14
Son Yorum: delphi.developer
  WebBroker ve TMS Web Core ile REST WEB API Yaklaşımı delphi.developer 3 360 14-02-2024, Saat: 15:22
Son Yorum: parlakcuma
  TMS Web Core - Database bcore 5 620 08-02-2024, Saat: 14:07
Son Yorum: bcore
  TMS Web Core - Genel Bakış rmzgenius 61 18.943 22-01-2024, Saat: 18:47
Son Yorum: delphi.developer
  TMS Web Core : Güzel Özellikler-2 rmzgenius 13 3.273 08-01-2024, Saat: 11:57
Son Yorum: rmzgenius

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi