Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AMD İşlemci
Merhaba arkadaşlar 

Laptop'u değiştimrek zorundayım. AMD Rayzen 7 işlemci (Asus FX705DU-H7099T) olan bilgisayar fiyatı ve özelliklerine göre fena değil gibi.

Çoklu platformlarda delphi ve AMD işlemciler ile bir sıkıntı yaşar mıyım? 

Tavsiyeniz ne olur? 

İyi Çalışmalar 
Merhaba,

virtualbox kullanıp sanal mac kurmak isterseniz kuramayabilirsiniz.
sanal mac sizin için önemli olacaksa bunu araştırıp öyle karar vermenizde fayda var.
(19-05-2020, Saat: 16:34)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

virtualbox kullanıp sanal mac kurmak isterseniz kuramayabilirsiniz.
sanal mac sizin için önemli olacaksa bunu araştırıp öyle karar vermenizde fayda var.

Sanal makina önemli.
Vmware icinde ayni sey soz konusu. MacOs onemliyse arastirmanizsda fayda var. Ben pc yi toplarken anakartta etkenlerden biriydi ve o zaman en sikintisiz chipset z87 idi bayagi aradtirip oyle toplamistim sistemi.
PC ye yeni geçtim önceki mesajımda ki Türkçe karakter ve imla hatalarından dolayı özür dileyerek başlamak istiyorum.

Bende oğluma bir laptop almayı düşünüyorum, taze bilgi ve araştırma deneyimimle ve izninizle bir kaç değerlendirme yapmak isterim.
Öncelikle, ayırdığınız bütçeniz ile bir macbook alma şansınız olduğunu biliyorsunuzdur, parallel ile sanalda windowsu rahat bir şekilde kullanabilir gerekirse fiziki olarak windows da yükleyebilirsiniz, sadece öneri.

İkinci husus, fiyat performans endişeniz var mı bilmiyorum ama seçtiğiniz ürünü, diğer bileşenlerin peyderpey upgrade edilebileceğini düşünerek sadece CPU bazında değerlendirecek olursak bence çok kötü bir f/p sonucu veriyor. İşlemci performansından %50 ödün verilirse fiyat 1/3'e, %15 feragat edilirse fiyat yarıdan daha aza inebiliyor (yükseltmeye gerek duyarsanız sonradan eklenecek disk ve bellek maliyetlerini kabaca üzerine ekleyebilirsiniz) 

Aşağıya linkini ve ekran görüntüsünü bırakacağım CPU lara da bir şans verebilirsiniz.

cpubenchmark.net

[/url][url=https://hizliresim.com/Axi0kh]Axi0kh.png

Yıllar önce aldığım i5 4670 işlemcime güvenerek öneriyorum, site 3 CPU yu karşılaştırmaya izin verdiği için ekleyemedim, 5494 puan aldı, açıkçası çok şaşırdım, aldığım yada hissettiğim performans ile 12-15000 puan alır diye tahmin ediyordum. 8GB ram (ve Corsair SSD) ile her türlü sanallaştırma, Android Studio, Visual Studio, Delphi, bilimum Adobe uygulamaları son derece performanslı  çalışıyor. Ekleyemediğim i3-1005G1 işlemci 5323 gibi bir puan alıyor ki 3000 TL'nin altına bulabilirsiniz. 

Sonuç itibari ile RENDER işiniz yoksa azımsanmayacak bir tasarruf yapabilirsiniz diye düşünüyorum ama bütçenize yani özelinize karışıyormuş gibi de algılanmaktan korkuyorum açıkçası. Şu da bir gerçek ki ne alınırsa o kalıyor ve fiyatlar günden güne uçuyor, 3-5 ay önce 1500 bandında olan Celeron işlemcili laptoplar 3000 lira olmuş (yalnız üzerine 200 lira ekleyince 3 kat daha performanslı ürünlerde var). Bu sefer kesin bağlıyorum, almışken iyisi olsun fikrinize de tabi ki saygı duyarız.
Intel işlemcilerinin desteklediği mimarilerin sayısı ve çeşidi AMD işlemcilerine göre daha fazla. Eğer kullanacağınız mobil emulator yazılımları veya harici olarak low level spesifik işlemler yapacaksanız sorun çıkartabilir. Bunların dışında herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Mac OS için sıkıntı daha çok makinaya Mac OS kurmakta diye biliyorum. İşlemci sorun çıkarmasa wifi yada grafik kartı ile sıkıntı yaşanabiliyor. Yada başka bir bileşen. Yan bileşen sorunu Intel AMD farketmeksizin var. Birde Apple için 2 seneye kadar Ryzen işlemcili bir ürün çıkaracağı söylentisi var. Tabi bu şuan sadece söylenti.
Sanal makina daha esnek ve hazır kurulmuş sanal makina kullanma fırsatı da oluyor.
AMD satışları 2020'de Intel'i geçmişti AMD Ryzen İşlemciler Yok Satıyor! İşte AMD Satışları Intel'i Böyle Geçti!
Yalnız yukarıda da belirtildiği gibi sanal makinalarda AMD işlemciler farklı çalışıp bizim gibi çoklu platformlarda çalışanlara Intel kadar kolay ulaşma imkanı vermiyor. VMware çoğu AMD işlemci ile çalışmıyor. AMD ve VMware firmaları da MacOS için resmi destek vermiyor. Windows Home'larda da Hyper-V bulunmuyor. Bu durumda tek çare olan Oracle VirtualBox kurulumu için adımlar:
  • Windows özelliklerini açın veya kapatın altında Virtual Machine Platform ve Windows Hypervisor Platform işaretli ise kaldırın.
  • VirtualBox (Windows hosts) indirin https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
  • VirtualBox içinde "New" ile Mac OS X (64-bit) sanal makinası oluşturun (ör: macOSmonterey12). Storage > Optical Drive yanındaki cd simgesi ile önceden indirmiş olduğunuz Mac OS CD'ni seçip, "Start"a bastığınızda muhtelif "Err" iletileri çıkacak, en son "LOG:EXITBS:START" de takılı kalacaktır. LOG:EXITBS:START error while installing Mac OS on VirtualBox "Power off the machine" ile sanal makina penceresini kapatın.
  • AmdDuzelt.bat dosyasını C:\virtualboxdizinim içinde Notepad ile kaydedin
SET PATH=%PATH%;C:\Program Files\Oracle\VirtualBox
cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"
VBoxManage.exe modifyvm "%1" --cpuidset 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "iMac11,3"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Iloveapple"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal©AppleComputerInc"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 0
VBoxManage modifyvm "%1" --cpu-profile "Intel Core i7-6700K"
  • Windows Komut İstemi (yönetici olarak açın)
  • cd C:\virtualboxdizinim
  • AmdDuzelt macOSmonterey12
  • VirtualBox'ta "macOSmonterey12" sanal makinasını tekrar çalıştırdığınızda Mac OS yüklemesi başlayacaktır.
  • Bazı cihazlarda bat dosyası içindeki ... GetKeyFromRealSMC" 0 kısmını ... GetKeyFromRealSMC" 1 yapmak gerekebilir. 
saygılar mustafa ֍zgün 
(01-08-2022, Saat: 07:29)emozgun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: AMD satışları 2020'de Intel'i geçmişti AMD Ryzen İşlemciler Yok Satıyor! İşte AMD Satışları Intel'i Böyle Geçti!
Yalnız yukarıda da belirtildiği gibi sanal makinalarda AMD işlemciler farklı çalışıp bizim gibi çoklu platformlarda çalışanlara Intel kadar kolay ulaşma imkanı vermiyor. VMware çoğu AMD işlemci ile çalışmıyor. AMD ve VMware firmaları da MacOS için resmi destek vermiyor. Windows Home'larda da Hyper-V bulunmuyor. Bu durumda tek çare olan Oracle VirtualBox kurulumu için adımlar:
  • Windows özelliklerini açın veya kapatın altında Virtual Machine Platform ve Windows Hypervisor Platform işaretli ise kaldırın.
  • VirtualBox (Windows hosts) indirin https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
  • VirtualBox içinde "New" ile Mac OS X (64-bit) sanal makinası oluşturun (ör: macOSmonterey12). Storage > Optical Drive yanındaki cd simgesi ile önceden indirmiş olduğunuz Mac OS CD'ni seçip, "Start"a bastığınızda muhtelif "Err" iletileri çıkacak, en son "LOG:EXITBS:START" de takılı kalacaktır. LOG:EXITBS:START error while installing Mac OS on VirtualBox "Power off the machine" ile sanal makina penceresini kapatın.
  • AmdDuzelt.bat dosyasını C:\virtualboxdizinim içinde Notepad ile kaydedin
SET PATH=%PATH%;C:\Program Files\Oracle\VirtualBox
cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"
VBoxManage.exe modifyvm "%1" --cpuidset 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "iMac11,3"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Iloveapple"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal©AppleComputerInc"
VBoxManage setextradata "%1" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 0
VBoxManage modifyvm "%1" --cpu-profile "Intel Core i7-6700K"
  • Windows Komut İstemi (yönetici olarak açın)
  • cd C:\virtualboxdizinim
  • AmdDuzelt macOSmonterey12
  • VirtualBox'ta "macOSmonterey12" sanal makinasını tekrar çalıştırdığınızda Mac OS yüklemesi başlayacaktır.
  • Bazı cihazlarda bat dosyası içindeki ... GetKeyFromRealSMC" 0 kısmını ... GetKeyFromRealSMC" 1 yapmak gerekebilir. 

Bir diğer yöntem ise .vmx dosyası içerisine şunları eklemektir.

smc.version = "0"
cpuid.0.eax = "0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:1011"
cpuid.0.ebx = "0111:0101:0110:1110:0110:0101:0100:0111"
cpuid.0.ecx = "0110:1100:0110:0101:0111:0100:0110:1110"
cpuid.0.edx = "0100:1001:0110:0101:0110:1110:0110:1001"
cpuid.1.eax = "0000:0000:0000:0001:0000:0110:0111:0001"
cpuid.1.ebx = "0000:0010:0000:0001:0000:1000:0000:0000"
cpuid.1.ecx = "1000:0010:1001:1000:0010:0010:0000:0011"
cpuid.1.edx = "0000:0111:1000:1011:1111:1011:1111:1111"
smbios.reflectHost = "TRUE"
hw.model = "MacBookPro14,3"
board-id = "Mac-551B86E5744E2388"