Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
program exe icon sorunu
Merhabalar, hazırladığım proje exe dosyasının simgesini değiştirmek istiyorum, project-options-application-load icon sekmesinden simgeyi değiştiriyorum. programı yeniden derlediğim zaman exe dosyasının simgesi X olarak gözüküyor bir türlü seçtiğim simge olmuyor. sorun neden kaynaklanıyordur.
Yukarıdaki TArget Kısmı Debug Da kalmış olmasın? Sonuç olarak siz dağıtımını Release de yapyorsunuz..
Burada en doğru yol Target da All kısmını seçip öyle icon değiştirmek olacaktır.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Projeyi derledikten sonra projenin exesini bir yere kopyalayın dosya adını örn project1. exe ise project2.exe olarak değiştirin,İkonunuzun değiştiğini görürseniz Windows Hatasıdır İcon cache Refresh olmuyordur (windowsun shell dll nde gdi yi de refresh edemiyordur bu durumlar genelde 3.parti artık temizlik "ccleaner gib programlarni" temizlik yaparken registryde bazı anahtarları silmesinden kaynaklanıyordur veya başka birşey de olabilir). eğer güncel ikonunuz aynı ise, yani dosya adını değişmenize rağmen ikon aynı kalıyorsa projenizin res, proj, ~dof, ~cfg vs (dpr, dfm, pas haricindekileri silip) (ama yedeğini mutlaka alın) ve Tekrar derleyin.
Bu delphinin değil windowsun sorunu. Bazen windows icon cache i update etmeyi unutuyor.

Uzun zamandır başıma gelmedi ama, bu durum başıma geldiğinde şöyle bir yöntem işe yarıyordu.

Windows powershell de
ie4uinit.exe -show

i çalıştırıp icon cache i refresh etmesini deneyebilirsiniz.

Biraz daha detay ve diğer yöntemler için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

https://www.elevenforum.com/t/rebuild-ic...s-11.2049/

Yukarıdaki çözümü denemeden önce; ikonu delhpinin değiştirdiğini görmek için, exenin bulunduğu klasörde  görünüm ayarlarını değiştirmeyi deneyin.  Örneğin "liste" görünümünde ise, "küçük simgeler" veya "ayrıntılar" gibi. Görünüm değiştiğinde en son ikonun göründüğünü, tekrar eski görünüme getirdiğinizde eski ikonun göründüğünü göreceksiniz.  En azından bende öyle oluyordu Smile
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. ancak belirttiğiniz yöntemlerin denedim ama sorun hala devam ediyor.
Değerli arkadaşlar, yukarıda verdiğiniz cevapları tek tek denedim. sorun windows ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü başka projelerimin simgesini değiştirebiliyorum. Fakat bu projemin default simgesini dahi X olarak gösteriyor
(06-09-2022, Saat: 23:40)cvheneburi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, hazırladığım proje exe dosyasının simgesini değiştirmek istiyorum, project-options-application-load icon sekmesinden simgeyi değiştiriyorum. programı yeniden derlediğim zaman exe dosyasının simgesi X olarak gözüküyor bir türlü seçtiğim simge olmuyor. sorun neden kaynaklanıyordur.

Eğer seçmiş olduğunuz icon'un boyutu büyükse ondan da yapabilir. Eğer mümkünse 32x32 px bir başka icon deneyin.
(09-09-2022, Saat: 11:51)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2022, Saat: 23:40)cvheneburi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, hazırladığım proje exe dosyasının simgesini değiştirmek istiyorum, project-options-application-load icon sekmesinden simgeyi değiştiriyorum. programı yeniden derlediğim zaman exe dosyasının simgesi X olarak gözüküyor bir türlü seçtiğim simge olmuyor. sorun neden kaynaklanıyordur.

Eğer seçmiş olduğunuz icon'un boyutu büyükse ondan da yapabilir. Eğer mümkünse 32x32 px bir başka icon deneyin.

Malesef sorun ondan da kaynaklanmıyor aynı icon u başka uygulamada gösteriyor.

(07-09-2022, Saat: 09:35)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu delphinin değil windowsun sorunu. Bazen windows icon cache i update etmeyi unutuyor.

Uzun zamandır başıma gelmedi ama, bu durum başıma geldiğinde şöyle bir yöntem işe yarıyordu.

Windows powershell de
ie4uinit.exe -show

Yukarıdaki çözümü denemeden önce; ikonu delhpinin değiştirdiğini görmek için, exenin bulunduğu klasörde  görünüm ayarlarını değiştirmeyi deneyin.  Örneğin "liste" görünümünde ise, "küçük simgeler" veya "ayrıntılar" gibi. Görünüm değiştiğinde en son ikonun göründüğünü, tekrar eski görünüme getirdiğinizde eski ikonun göründüğünü göreceksiniz.  En azından bende öyle oluyordu Smile
Sanırım sorun bundan kaynaklanıyor. Söylediğiniz yöntemi bir kaç kez daha denedim. Programın derlendiği klasörde exenin adını değiştirdikten sonra simgesi değişiyor. Ancak tekrar aynı ismi verdiğim zaman tekrar X işaretini veriyor. sanırım windowstan kaynaklı bir sorun var 
ilginize teşekkür ederim
(11-09-2022, Saat: 15:47)cvheneburi Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-09-2022, Saat: 11:51)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer seçmiş olduğunuz icon'un boyutu büyükse ondan da yapabilir. Eğer mümkünse 32x32 px bir başka icon deneyin.

Malesef sorun ondan da kaynaklanmıyor aynı icon u başka uygulamada gösteriyor.

(07-09-2022, Saat: 09:35)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu delphinin değil windowsun sorunu. Bazen windows icon cache i update etmeyi unutuyor.

Windows powershell de
ie4uinit.exe -show

Sanırım sorun bundan kaynaklanıyor. Söylediğiniz yöntemi bir kaç kez daha denedim. Programın derlendiği klasörde exenin adını değiştirdikten sonra simgesi değişiyor. Ancak tekrar aynı ismi verdiğim zaman tekrar X işaretini veriyor. sanırım windowstan kaynaklı bir sorun var 
ilginize teşekkür ederim

İlk mesajımdaki çözüm önerileri işe yaramadıysa, projeyi farklı bir klasöre kopyalamak (klasör adını değiştirmek sanırım işe yaramıyordu) ve bir daha ikonu değiştirmemek çözüm olabilir, sizde artık kodlamanıza konsantre olabilirsiniz. Shy
Wink 
(07-09-2022, Saat: 00:59)COMMANDX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Projeyi derledikten sonra projenin exesini bir yere kopyalayın dosya adını örn project1. exe ise project2.exe olarak değiştirin,İkonunuzun değiştiğini görürseniz Windows Hatasıdır İcon cache Refresh olmuyordur (windowsun shell dll nde gdi yi de refresh edemiyordur bu durumlar genelde 3.parti artık temizlik "ccleaner gib programlarni"  temizlik yaparken registryde bazı anahtarları silmesinden kaynaklanıyordur veya başka birşey de olabilir). eğer güncel ikonunuz aynı ise, yani dosya adını değişmenize rağmen ikon aynı kalıyorsa projenizin res, proj, ~dof, ~cfg vs (dpr, dfm, pas haricindekileri silip) (ama yedeğini mutlaka alın) ve Tekrar derleyin.

Önerin için çok tşk ederim bende işe yaradı icon bulanık görünüyordu niye böyle oluyor diye bakarken senin yorumunu gördüm şimdi harika oldu isim değiştim süper oldu icon çok tşk ederim.

Önerin için çok tşk ederim bende işe yaradı icon bulanık görünüyordu niye böyle oluyor diye bakarken senin yorumunu gördüm şimdi harika oldu isim değiştim süper oldu icon çok tşk ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [ÇÖZÜLDÜ] macos işletim sistemine program yazmak shooterman 5 451 02-02-2024, Saat: 09:54
Son Yorum: shooterman
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.300 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 580 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  TThread.Synchronize çalışmama sorunu muratmutlu 3 587 10-10-2023, Saat: 12:16
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  FastReport detail tablo gösterim sorunu Frrst 12 1.730 14-07-2023, Saat: 17:10
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi