Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Örnek stok takip programı
(15-09-2022, Saat: 14:47)QuAdR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında sorunuzun cevabı delphi ile değilde apiler ile alakalı.
Yeni nesil birşeyler türetildikçe eski apilere yeni isimler verilerek genişletilir. Böylelikle eski yapıda korunmuş olur.
Önceki yapılar için derlenmiş olan programlarınızda böylelikle çalışmış olur.
@mcuyan
Mesela örneğinizde ki ansi ile unicode farkı
Ansi çağrımda sonu A ile biten apiler Unicode da ise W ile biten apiler çağrılır.

cahilliğimi  mazur  görün ama API ney acaba  ??

(15-09-2022, Saat: 00:50)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi 7 de yazılan uygulama neden Windows un herhangi bir sürümünde (Win98 üstü) çalışmasın ki? Tabii ki çalışır. Sonuçda Salt delphi ile yazılmış (herhnagi bir dll veya activeX dosyasına ihtiyac duymuyor ise..) Windowsun 32 yada 64 bit (Sizin Deploy yaptığınz çıkışa bağlı) tabii ki çalışacaktır. Hatta şöyle söyleyeyim: Deployu 32bit yaptıysanız 32 de de 64 de de çalışır. Fakat deployu 64bit yaparsanız 32 de çalışmaz.

Bence den öte sizce ne olmadı DB.. Eğer bedava ve 250 kullanıcısya kadar istiyorsanız tabiiki FB. Fakat kull sayısı daha fazla ve DB boyutu TB lara çıkacak ise MSSQL, Mysql yada PostgreSql i seçebilirsiniz. Ben kendi uygulamam da FB 2.5 kullanıyorum ve gayet stabil sorunsuz.

Delphi 7 de yazılan kod diğer versiyonlarda mutlaka çalışır diye bir şey yok. Ama Delphi 7 de Pchar vardır ama Delphi11 de PansiChar. Bu tür küçük nüanslar vardır. Ayrıca Delphi 7 de eğer 3.parti bir component kullanıyorsanız Delphi 11 için de bunu bulmanız gerekiyor vs.vs.vs.

Kısacası uzun ve meşakatli bir yol. Bu sorunucuza tek cümlelik bir cevap verebilmemiz mümkün değil. Siz Bismillah deyip başlayın, Takıldığınız yerde burada emin olun yüzlerce DelphiCan seve seve yardımcı olacaktır.

teşekkür  ederim Allah razı olsun...
Aslında  tek makinede tek kullanıcı  kullanacak programı  ağda çalışan bir program  olmayacak yani...
neyse  teşekkür ederim...
Basit stok takibi ile başlayıp sonu MPS, MRP1, MRP2 Hatta ERP ye kadar ilerleyen kaç proje yazılmıştır acaba Smile
Alıntı:@power
cahilliğimi  mazur  görün ama API ney acaba  ??

Wikipedia dan kısaca bilgi alabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_API
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

araştırmak üretmek uygulamak istiyorum ama öyle bir işde çalışıyorum ki düşman başına ....
haftanın 6 günü günde 10 saat mesai yapıyoruz. akşam eve kendimizi zor atıyoruz daha arşivden delphi 7 ile yaptığım çalışmaları açıp inceleyemedim. örnek kodlara bakamadım ..
başımda öyle bir dert bela var ki sormayın....Sad : Sad Sad
uygulama geliştirmek için hangisini seçecez ???

quknh5u.jpg
Klasik bilgi birikiminizi kullanmak için ilk sıradaki VCL seçerseniz.
VCL'de başlangıç için yabancılık çekmezsiniz. Eskiden nasıl kod yazmışsanız benzeri şekilde çalışma imkanı bulursunuz.

ikincisini FMX (MultiDevice) seçerseniz (mutlaka deneyin derim) VCL'ye benzer ama daha diğer visual diller gibi özelliklerle çalışırsınız.
Örneğin LEFT / TOP yoktur. onun yerine Position.X Position.Y vardır gibisinden.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(18-09-2022, Saat: 22:52)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Klasik bilgi birikiminizi kullanmak için ilk sıradaki VCL seçerseniz.
VCL'de başlangıç için yabancılık çekmezsiniz. Eskiden nasıl kod yazmışsanız benzeri şekilde çalışma imkanı bulursunuz.

ikincisini FMX (MultiDevice) seçerseniz (mutlaka deneyin derim)  VCL'ye benzer ama daha diğer visual diller gibi özelliklerle çalışırsınız.
Örneğin LEFT / TOP yoktur.  onun yerine Position.X Position.Y vardır gibisinden.

saol teşekkür  ederim...
bu işe  ara verip dönmek  konuşmayı  unutup tekrar  öğrenmek gibi birşey oluyor....
@power İfade ettiğiniz gibi tekrar bir öğrenme çabası içine girecekseniz naçizane bir tavsiyede bulunmak isterim. Son bir kaç yıldır, aynı işi yapan projeyi, 4 farklı dilde (Delphi, C#, Python, Java) 4 farklı yöntemle (Webbrowser, Request, Selenium, Webview) geliştirmeye çalışıyorum hobi olarak. Topluluk desteği, kütüphane desteği, kaynak bulma, örnek projeler vs vs uzatabilirsiniz, öğrenme eğrisini hariç tutarsak benim edindiğim tecrübeye göre sıralama Python > Java > C# > Delphi şeklinde. Bu işi profesyonel olarak yapmadığım halde (para kazanmadan) Delphi lisansına sahip ve Delphisever biri olarak söylüyorum. Pek tabii benim "Googling"i beceremeyeşimde söz konusu olabilir. Sıralamada Delphi'nin en başa oturduğu konu hız/performans dışında, bu güzide Türkçe forum. Terciherinizde size başarılar.
(20-09-2022, Saat: 12:13)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @power İfade ettiğiniz gibi tekrar bir öğrenme çabası içine girecekseniz naçizane bir tavsiyede bulunmak isterim. Son bir kaç yıldır, aynı işi yapan projeyi, 4 farklı dilde (Delphi, C#, Python, Java) 4 farklı yöntemle (Webbrowser, Request, Selenium, Webview) geliştirmeye çalışıyorum hobi olarak. Topluluk desteği, kütüphane desteği, kaynak bulma, örnek projeler vs vs uzatabilirsiniz, öğrenme eğrisini hariç tutarsak benim edindiğim tecrübeye göre sıralama Python > Java > C# > Delphi şeklinde. Bu işi profesyonel olarak yapmadığım halde (para kazanmadan) Delphi lisansına sahip ve Delphisever biri olarak söylüyorum. Pek tabii benim "Googling"i beceremeyeşimde söz konusu olabilir. Sıralamada Delphi'nin en başa oturduğu konu hız/performans dışında, bu güzide Türkçe forum. Terciherinizde size başarılar.

eyvallah teşekkür  ederim...
 bende  şöyle  düşündüm delphi  7 ile yazdığım eski uygulamaları tekrar  inceleyeyim diye düşündüm neyse  saol hocam...
@power Yine inceleyin, kafanızdaki projelerle ilgili kaynaklarınız varsa tabiki Delphi ile başlayın. Ben, sektöre girip seniör developer olma hedefiniz ihtimaline karşı bir bakış açısı getirmeye çalıştım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pazaryerleri Muhasebe Programı Entegrasyonu bünyamin68 2 292 22-02-2024, Saat: 15:51
Son Yorum: ahmet6513
  Borsa takip programı(Yeniyim) rumuztr@hotmail.com 8 813 29-12-2023, Saat: 17:36
Son Yorum: rumuztr@hotmail.com
  Uzaktan Sohbet Programı Yapımı Halil Han BADEM 12 7.419 17-08-2023, Saat: 15:25
Son Yorum: Halil Han BADEM
  [ÇÖZÜLDÜ] Programı ikinci formdan başlatma sorunu? rmzgenius 3 784 25-04-2023, Saat: 13:20
Son Yorum: ozcanm
  Stok Karlılık Raporu (NETSIS) OZCANK 2 705 14-04-2023, Saat: 14:25
Son Yorum: OZCANK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi