Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni bir kitap ihtiyacı
Merhabalar, naçizane piyasadan edindiğim izlenimlere göre bir öneride bulunmak istiyorum. Delphi konusunda, güncel teknolojilere daha fazla yer veren, gerçek dünya uygulamaları üzerinden anlatım yapan güncel bir Delphi kitabına ihtiyaç var. Gerek burada, gerek başka forumlarda sıkça sorulan sorular genelde gerçek hayat problemleri üzerine :

* E-Fatura, E-arşiv vb. kayıtları nasıl gönderirim?
* Hepsiburada, Trendyol vb. entegrasyonları nasıl yapabilirim?
* Yemeksepeti api'si ile nasıl çalışabilirim?
* Hal web servisine nasıl kayıt gönderilir?
* Mobil uygulamadan ana sunucuya veri kaydetme nasıl yapılır?
* Mobilde raporlama nasıl yapılabilir? PDF nasıl gösterilir?
* Delphi ile .net web servislerinden nasıl veri alabilirim?
* Mobil cihazdan IP adresi belirterek Datasnap server'ıma nasıl bağlanırım?
* Mobil cihazdan nasıl barkod okuturum? 

vs.

Bu şunu gösteriyor ki, özellikle web servisleri, JSON verileri alma/okuma/işleme/gönderme, çok kullanılan sitelerin API'leri ile entegrasyon vb. gibi çoğunlukla aslında veri alışverişi üzerinde şekillenen sorular var. Binlerce de farklı cevap var. Ben de daha geçen gün NETGSM Api'sine veri göndererek SMS yollamak için çok vakit harcadım. Tüm API örnekleri C#, PHP vb. diller üzerinden verildiği için c# ile verilmiş örneği Delphi'ye uyduruncuya kadar göbeğim çatladı. 

Fesih Arslan üstadın kitabında bazı konular Linux üzerinde kısa kısa anlatılmış olsa da, bence aynısını Windows özelinde ve özellikle veritabanı konusuna daha fazla yer ayırarak anlatmak lazım. Zira, aramızda çok fazla linux kullanıcısı olduğunu pek sanmıyorum. Hiç de piyasada gerçek müşteri ortamlarında Linux'a denk gelmedim.  

Yani özetle, "Gerçek Hayatta Delphi" konusunda bir kitaba ihtiyaç var. Aramızda üstad, uzman bir çok Delphi kullanıcısı var. 
Belki dikkatlerini çekeriz Smile

Saygılarımla.
Öncelikle tespit ve öneriniz için kendi adıma ben teşekkür etmek isterim. Bence de forum üzerinden bazı soru ve sorun çözümleri seçilerek böyle bir kaynak üzerinde paylaşılabilir. Olursa kendi adıma çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. 

Tekrar teşekkürler.
bence kitap değilde bu servisleri kodlaması yapıp uygun fiyata satış yerinde olacaktır.
(10-11-2022, Saat: 17:56)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence kitap değilde bu servisleri kodlaması yapıp uygun fiyata satış yerinde olacaktır.

Zaten bazı forumlarda yazarkasa entegrasyonu, e-ticaret siteleri entegrasyonları için hazır paketler satılıyor ama işin temelini ve mantığını öğrenmedikten sonra bence bu tip hazır yapıları kullanmanın pek bir anlamı yok. Zira, bir güncelleme gelip de API yapısında bir değişiklik meydana geldiğinde, yeni sürüme uyum sağlamak için o hazır paketi satın aldığınız kişiye mahkum kalacaksınız demektir.
İşin özü, öğrenip kendin yapmak gibisi yok.
(09-11-2022, Saat: 08:38)cemakkus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, naçizane piyasadan edindiğim izlenimlere göre bir öneride bulunmak istiyorum. Delphi konusunda, güncel teknolojilere daha fazla yer veren, gerçek dünya uygulamaları üzerinden anlatım yapan güncel bir Delphi kitabına ihtiyaç var. Gerek burada, gerek başka forumlarda sıkça sorulan sorular genelde gerçek hayat problemleri üzerine :

* E-Fatura, E-arşiv vb. kayıtları nasıl gönderirim?
* Hepsiburada, Trendyol vb. entegrasyonları nasıl yapabilirim?
* Yemeksepeti api'si ile nasıl çalışabilirim?
* Hal web servisine nasıl kayıt gönderilir?
* Mobil uygulamadan ana sunucuya veri kaydetme nasıl yapılır?
* Mobilde raporlama nasıl yapılabilir? PDF nasıl gösterilir?
* Delphi ile .net web servislerinden nasıl veri alabilirim?
* Mobil cihazdan IP adresi belirterek Datasnap server'ıma nasıl bağlanırım?
* Mobil cihazdan nasıl barkod okuturum? 

vs.

Bu şunu gösteriyor ki, özellikle web servisleri, JSON verileri alma/okuma/işleme/gönderme, çok kullanılan sitelerin API'leri ile entegrasyon vb. gibi çoğunlukla aslında veri alışverişi üzerinde şekillenen sorular var. Binlerce de farklı cevap var. Ben de daha geçen gün NETGSM Api'sine veri göndererek SMS yollamak için çok vakit harcadım. Tüm API örnekleri C#, PHP vb. diller üzerinden verildiği için c# ile verilmiş örneği Delphi'ye uyduruncuya kadar göbeğim çatladı. 

Fesih Arslan üstadın kitabında bazı konular Linux üzerinde kısa kısa anlatılmış olsa da, bence aynısını Windows özelinde ve özellikle veritabanı konusuna daha fazla yer ayırarak anlatmak lazım. Zira, aramızda çok fazla linux kullanıcısı olduğunu pek sanmıyorum. Hiç de piyasada gerçek müşteri ortamlarında Linux'a denk gelmedim.  

Yani özetle, "Gerçek Hayatta Delphi" konusunda bir kitaba ihtiyaç var. Aramızda üstad, uzman bir çok Delphi kullanıcısı var. 
Belki dikkatlerini çekeriz Smile

Saygılarımla.

Maalesef kitap demode oldu. 90'lı yıllarve 2000'li yılların başında bilgisayar kitapları bölümü kitabevlerinin yıldızıyken şimdi epeyce küçülmüş durumdalar. Bu forumdaki Makale bölümü bu tür şeyler için tasarlanmış. Gönüllü arkadaşların buralara el atmasını beklemekten başka çare yok.
Saydığın listelerin çoğu tek bir konu zaten, kitabın 2 3 sayfası falan çıkar oradan Smile
ek olarak saydığın maddeler zaten bir iş aslında bunların hepsini kitaba yazıp anlatmak yerine oturup yazsa uygulamayı satsa daha çok para getirir.
Bahsettiğiniz gibi bir kitabı bekleyecek vaktiniz varsa Almanca ve Rusça kaynakları inceleyiniz.
Eskiden günümüze kitaplarin içeriği, nerdeyse yarıya kadar olan kısımları menülerden, arayüzlerden veya kurulumla gelen ornek uygulamalardan ibaret.
Piyasadan pay kapmaya çalışanların ileri seviye uygulama, yöntem, kod ve bunların anlatılmasını beklemek ne kadar mantıklı bilemiyorum.
Şuan burada bile konuların görüntülenme sayılarına bakarsan ne kadar işin uzmanı ne kadar öylesine bakan az çok belli oluyor.
Bahsettiğiniz gibi bir kitap sunulursa ben de haberdar olmak isterim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Kitap satış sitesi çalışmıyor (BTG) guvenbalta 12 3.014 06-02-2024, Saat: 12:39
Son Yorum: emre
  Yeni kitap veya görsel eğitim CesuR 7 1.591 31-03-2023, Saat: 23:53
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi