Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasördeki Tüm Excel Dosyalarından Veri Alma
Yorumum da "İle xls leri bir listbox a alın, Sonrasında bir döngü ile o dosyaları tek tek okutup db ye alın ve sonrasında import edilen dosyayı farklı bi folder'a taşıyın." satırını yazmamın nedeni:

excel data import da bir hata oluşur ve yeniden başlatmak zorunda kalırsanız; doğru import edilmiş dataları bir daha almamak içindi.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(02-01-2023, Saat: 10:00)ARM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hücreden aldığın veri türü Variant olacağı için "Invalid variant operation" hatası alabilirsin.
Tam bu noktada..
FDQUERY1.Fields[Kolon ].AsString := Sheet.cells[Satir, Kolon];
https://docwiki.embarcadero.com/Librarie...VarIsEmpty
burayı incelemeni ve See also kısmındaki methodları incelemeni tavsiye ederim.

Field sıralaması önemli. Olurda index değişirse.. veriler ilgili hanelere yazılacağı garanti edilemez.
Çünkü fieldname'e göre yazmıyor..
Fields[ Kolon ]

Excel dosyalarının boyutları nedir bilmiyorum, dosyaları işlerken uygulama kilitlenebilir (çok fazla kayıt varsa).
Thread gerekli olabilir..

Tabloya veriler eklenmeden önce çeşitli kontroller eklenmesi ya da tablonun temizlenmesi gerekebilir..
Mükerrer kayıtlar oluşabilir.
Her çalışırıldığında aynı veriler tekrar tekrar girilecek.

Şuan tek bir dosya türünü listeye ekliniyor. "*.xlsx"
Birden fazla dosya formatı olabilir "*.xls" gibi..
Hocam önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.
Arkadaşlar son göndermiş olduğum kodla exceldeki verileri sorunsuz bir şekilde veritabanıma import ediyordum. Veri yoğunluğu çok olmadığı için bir sıkıntı yaşamadım ancak dün yeni bir sorunla karşılaştım. Şöyle ki;Excel tarafında verileri çektiğim alanda eğerki hücrede formül varsa ve hücrede işlem yapılıp tekrar silinmişse delphi o hücreleride boş olarak veritabanına aktarıyor bunu nasıl engelleyebilirim.
if not VarIsNull(ExcelHücreDeğeri) then
Begin : = end / 2;

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Logo Go3 de döviz tablosunda Date_ alanına veri (Çözüldü) yazma cinarbil 4 114 Bugün, Saat: 08:25
Son Yorum: cinarbil
  IEC 61850 Potokolünden veri alma shooterman 1 444 14-03-2024, Saat: 11:38
Son Yorum: shooterman
  Veri Tabanına Kontrollü Kayıt Yaptırma bünyamin68 15 798 08-03-2024, Saat: 00:06
Son Yorum: TuncayDelphi
  Problem - ZKTeco Cihazlardan Anlık Veri Alma mad85 16 8.157 25-12-2023, Saat: 11:35
Son Yorum: osiso
  [ÇÖZÜLDÜ]Firebase Bearer Token Alma shooterman 8 684 05-12-2023, Saat: 12:17
Son Yorum: shooterman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi