Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İHA YER İSTASYONU TASARIMI
#1
Merhabalar ben mühendislik öğrencisiyim İnsansız Hava aracı için yer istasyonu tasarlamak istiyorum. Uçuş yaparken telemetri verilerini okuyacak ve uygulama ile iletişim kuracak. Ancak delphi konusunda bilgim az , bu konuda öğrenmek istiyorum . Delphide bu çalışma için hangi komponentleri kullanmam gerekiyor
Cevapla
#2
Selamlar,
Öncelikle bunu analiz etmeye çalışalım,
1-Bir arabirim yazacaksanız görsel bileşen kütüphanesini kullanmanız gerekecek (VCL ya da FMX).
2-Depolanması gereken bir takım bilgiler varsa Database-Veritabanı (DB-VT) kullanmanız gerekecek, bu durumda:
a-Öncelikle kullanılacak DB'ye karar vermeniz gerekli : MSSQL, MySQL, SQlite, PgSQL vb.
b-Bu veritabanını öğrenmeniz gerekecek. DB nasıl yaratılır, şema nasıl yaratılır, tablo nasıl yaratılır, sorgu nasıl yapılır, indeksler nasıl kullanılır vb.
c-Kendi DB'nizi tasarlamanız gerekir. Her tablo için gerekli alanları belirlemeli ve tablolarınızı yaratmalısınız.
d-Bu DB'ye Delphi'den erişim için FireDAC bileşen setini incelemelisiniz. FireDAC tam bir derya, bu nedenle sizin öğrenmeniz gereken kısım başlangıçta sadece FDConnection, FDTable, FDQuery. Bunun haricinde olanları ihtiyaç duydukça öğrenirsiniz.
e-Eğer kullanıcı arabirimi varsa, VCL kullanıyorsanız bunun DB aware olanlarını, FMX kullanıyorsanız Live Binding (yeterli miktarda) öğrenmeniz gerekecek.
3-İHA ile iletişiim nasıl sağlanacak: Donanım anlamında WiFi olarak mı, ya da telsiz iletişimi mi olacak! Bunun üzerinde hangi network protokolü çalışıyor, TCP/IP var mı? Eğer TCP/IP varsa işiniz kolaylaşıyor, çünkü Delphi'de buna destek gani.
4-Bu durumda bunun üzerinde hangi mesaj protokolünü kullanacaksınız, REST, SOAP, ya da çalakalem IP üzerinden formatsız mesaj gönderimi şeklinde. Yani Indy bileşenlerini öğrenmelisiniz, bunun akabinde de REST bileşenlerini öğrenmelisiniz.
5-Bunların sonrasında kendinize bir tasarım taslağı çıkarmalısınız. Daha sonra da bunu detaylandırmalısınız.

Burada yazılanlar aslında Delphi'nin baştan sona öğrenilmesi gibi bir şey. Ama iyi bir şey. Bu adımları disiplin içerisinde tamamlayın, bu size zaten çok ciddi bir altyapı sağlayacaktır.
Yapmaya çalıştığınız proje gerçekten çok sıkı çalışma, donanım, bilgi gerektiren bir çalışma. Çok uzun soluklu bir çalışma olacak gibi. Ama size çok şey katacaktır. Bunu düşünmek bile güzel. Yolunuzda başarılar dilerim.

Son söz : Güneşe gitmeyi hedefleyin, gidemeseniz bile yükselirsiniz.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi