Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Video Lisanslama Hakkında
Sad 
Merhaba.Bir projemde,videolara ailt lisanslama yapmak istiyorum.Amacım klasördeki videoya tıklayınca açılmaması.Bunu nasıl yapabilirim.Video formatını hangi yollarla değiştirebilirim.Yardımcı olur iseniz, çok sevinirim.
Video dosyalarının header verisini silerseniz bozmuş olursunuz. Video dosyası divx ise sonda index bulundurur. Öncelikle dosya tipi nedir nasıl bir container içeriyor onu masaya yatırmalısınız.

Kontrollü bozma işlemi de lisanslama işleminin özü.

Eğitim videoları olduğunu ve uygulama ile aynı konumda olacağını varsayarak yazıyorum, multicast network stream işlemler için farklı lisanslama işlemi gerekir. Bir manada kendi codeğinizi açık kaynaklardan üretmek gibi.

Header verisi statik değildir. Codec tipi, süre uzunluk, saniye başına düşen kare sayısı, codec bilgisi, key index vb. bilgiler bulunur. Dosyadan dosyaya değişir.

Bu header ve index kısmlarını kendi veritabanınızda tutup silerseniz ve projeniz içerisinden yöneterek başına bu veriyi ekleyip stream ederseniz temel amaca ulaşılmış olacaktır.

İşlemden sonra video kurtarma yazılımları ile test edilir, kurtarılamaz oluyorsa ilk aşama geçildi demektir.

İkinci aşama otomasyonla çözülmemesi konusu, yani projenizi başka proje üzerinden yönetip tuşlara bastırıp izleme öncesi bir araya getirilen dosyanın temp üzerinden çekilmesini önleme olayı..

Genel olarak sistem bu
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Bir diğer öneride benden gelsin.
Video dosya içeriğini belirlediğiniz bir byte ( word,array gibi farklı bir şeyde olabilir ) ile xorlamak, gösterirkende önce xordan geçirip orjinal dosya veya videonun o anki kısmını göstermek çözüm olabilir.
@frmman haklısın.

Bu da mümkün ve çok güzel fikir. Hatta db'de tutma gereği kalmadan xor'la encrypt edilmiş header kısmını geri aynı video dosyasına basarsın.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Benzer bir çalışmada pdf dosyalarını yazdığım bir algoritma ile byte bazında değişiklik yapıp kaydediyordum. Sadece benim program açabiliyordu. Programı her açtığımda eski haline çevirip gösteriyordum. PDF okuyucu açmak isterse dosya bozuk hatası veriyordu.

Ben bu çalışmayı farklı bir dilde web tabanlı geliştirmiştim ama Delphi içinde bu tarz bir uygulama geliştirilebilir.
@SercanTEK,

- @frmman 'ın de bildirdiği ile aynı şekilde.

- PDF'lerden farklı olarak dosya boyutu oldukça büyük olacağı için (video dosyaları) yükte hafif pahada ağır diyebileceğim header ve index kısımlarını ayırıp onları sizin de dediğiniz şekilde bir çevrim ile yapılması gerekecektir. Index kısmını da katmamın nedeni, video kurtarma yazılımları tersine mühendislik için benzeri video header kısmını copy/paste koyup indexten yürüyüp kurtarma işlemi yapabiliyor. 

- Kopya koruması çok elzem değil, her önüne gelen çalıştıramasın ise kaygı (telifli işler ya nasıl olsa tespiti mümkün) sadece header kısmı da iş görür.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(01-07-2024, Saat: 09:50)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SercanTEK,

- @frmman 'ın de bildirdiği ile aynı şekilde.

- PDF'lerden farklı olarak dosya boyutu oldukça büyük olacağı için (video dosyaları) yükte hafif pahada ağır diyebileceğim header ve index kısımlarını ayırıp onları sizin de dediğiniz şekilde bir çevrim ile yapılması gerekecektir. Index kısmını da katmamın nedeni, video kurtarma yazılımları tersine mühendislik için benzeri video header kısmını copy/paste koyup indexten yürüyüp kurtarma işlemi yapabiliyor. 

- Kopya koruması çok elzem değil, her önüne gelen çalıştıramasın ise kaygı (telifli işler ya nasıl olsa tespiti mümkün) sadece header kısmı da iş görür.

Hocam siz video işleri ile çok haşır neşirsiniz Smile
Bu tv kaydındaki kopya korumaları sadece header ile olmuyor sanırım. LG tc var bazı yayınları kaydedebiliyorsun, mesela gece iyi bir film var saati ayarlıyorsun tv yi kapatıyorsun o saatte filmi kaydediyor sonra izliyorsun ama sadece o tvde izleyebiliyorsun. Bir ara üzerine düşmüştüm ama sadece Header değiştirmiyorlar komple cryptoluyorlardı sanırım.

benzer şekilde prime video , filmleri de bu şekilde.
@yhackup

- Üstadım TV Yayın kuruluşunda çalışan birisi olarak mesleki deformasyon diyelim.

- STREAM işlerinde DRM lisans paket işlemi devreye girer. Kopya korumayla uğraşmazlar. Hukuki takip ile daha çok para kazanıyorlar. Yayıncı kuruluşların telif kazancı video getirisi kadar desem yeridir.

- Yayından kayıt engelini SetTopBox veya SetOnTV (uygulama bazlı) dediğimiz cihazlar kendi kendine yapar. PrimeVideo, Disney android uygulamaları da aslında MxPlayer vb. üçüncü parti uygulamaları kullanabiliyoruz ancak ROOT edilmiş android cihazlarda para verip kendi aboneliğiniz olsa dahi DRM kilidini açmıyorlardı bir ara. Şu anki durumu bilmiyorum.

- Üçüncü parti kayıt ise ( TV dizileri vs. yapıyorlar ya) onlarda da önce kaydedip sonra yeniden encode ederek (RIP) DRM lisansını atlatıyorlar. Ancak görüntü kareleri içerisine işlenmiş kullanıcı ID ile kimin hesabından alındığını tespit etmek mümkün. ( hani maç canlı yayınlarındaki kodlar gibi )

- Kısaca  yayıncılıkta hukuki takip daha kazançlı. Youtube'daki İstiklal Marşından bile telif yediğimiz oldu ötesini siz düşünün. Hareket alanı dar. Kendi içeriğinizi üretirken dahi kullandığınız müzik kendi yorumunuz dahi olsa oradan dahi hukuki engellerle karşılaşılabiliyor.

- Konu Codec / crypto'dan hukuka geldi. Aslında hukuk da crypto dünyasının bir parçası oldu.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Minimize İşlemi hakkında adelphiforumz 2 457 24-06-2024, Saat: 11:50
Son Yorum: adelphiforumz
  Delphi SQL Connection & TCP Server hakkında yanniosman 3 571 11-06-2024, Saat: 17:38
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  timer kullanimi hakkinda sadikacar60 11 809 28-04-2024, Saat: 19:33
Son Yorum: sadikacar60
  or komutu hakkinda sadikacar60 1 228 12-04-2024, Saat: 17:17
Son Yorum: sso
  AES Şifreleme Hakkında tmrksmt 18 2.403 14-02-2024, Saat: 10:42
Son Yorum: tmrksmt

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi