Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WMPLib_TLB için çözüm
Merhaba, 
WMPLib_TLB ile media player uygulamam, media player yüklü olmayan bilgisayarlarda çalışmıyor. Bunun herhangi bir çözümü ? Activex olarak kullandığım için bunu yaşıyorum. Portable media player indirip tüm dosyalarını proje klasörüne ekleyerek kullandırabilirmiyim?
Teşekkürler
(31-03-2017, Saat: 14:03)Lord_Ares Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, 
WMPLib_TLB ile media player uygulamam, media player yüklü olmayan bilgisayarlarda çalışmıyor. Bunun herhangi bir çözümü ? Activex olarak kullandığım için bunu yaşıyorum. Portable media player indirip tüm dosyalarını proje klasörüne ekleyerek kullandırabilirmiyim?
Teşekkürler

Merhaba, bir ActiveX bileşenini uygulamanız üzerinde kullandığınız için dediğiniz gibi ilgili bileşenin uygulamanızın çalıştığı makinada yüklü olması gerekir. Yüklü değil ise, yüklemenin yollarını arayabilirsiniz. Ya da portable hali var ise onu da kullanabilirsiniz ama yine de gereken dll'in sisteme register edilmesi gerekir diye düşünüyorum. (RegSvr32) Program vasıtası ile bir DLL'li register etmenin yolları da mevcuttur.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Valla üstadım wmplib_tlb.pas dosyasına baktığımda başında 150 satır register girdisi ve 2 adet dll dosyası gösteriyor. Fakat hangisi nereye eklenecek bilgisi yok. 2 adet dll dosyasını sistem klasörlerine ve exenin olduğu yere atarak denedim ama ilgili register kayıtları olmadığı için çalıştıramadım. Haliyle elim kolum bağlandı kaldım Smile) portable media player indirdim ama ona nasıl ulaşıp çalıştıracağımı bilmediğim için malesef oda hüsranla sonuçlandı..
Sanırım çözümsüz birşey içine girdim kara kara düşünüyorum Smile))
(06-04-2017, Saat: 23:24)Lord_Ares Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla üstadım wmplib_tlb.pas dosyasına baktığımda başında 150 satır register girdisi ve 2 adet dll dosyası gösteriyor. Fakat hangisi nereye eklenecek bilgisi yok. 2 adet dll dosyasını sistem klasörlerine ve exenin olduğu yere atarak denedim ama ilgili register kayıtları olmadığı için çalıştıramadım. Haliyle elim kolum bağlandı kaldım Smile) portable media player indirdim ama ona nasıl ulaşıp çalıştıracağımı bilmediğim için malesef oda hüsranla sonuçlandı..
Sanırım çözümsüz birşey içine girdim kara kara düşünüyorum Smile))

İyi akşamlar. Tuğrul beyin söylediği gibi RegSvr32 ile dll yada ocx dosyasını kayıt yapa bilirsiniz. Ben dvr camera ip üzerinden kullanım için o yöntemi kullanıyordum her format sonrası. Sadece mediaplayer hangi klasörde ise onun activex .dll yada .ocx RegSvr32 ile kayıt etmeniz gerekiyor. Böylece çalışması mümkün olur fikrimce.

Örnek olarak böyle kullanıyordum:
regsvr32 "C:\Windows\BARCODE.OCX"
Nasıl yapılacağı hakkında bilgim yok, mesela media player C:\WinNT\System32\msdxm.ocx  ve yine aynı dizinde wmp.dll  dosyalarını kullanıyor diye gördüm. Bu örnekten yola çıkarak
"regsvr32 "C:\Windows\System32\msdxm.ocx" ve regsvr32 "C:\Windows\System32\wmp.dll" yapmam yeterli mi? 
Live usb sistemlerde yapılan değişikler sistem yeniden başlatana kadardır ? Bunun başarılı olacağını sanmıyorum. Delphiden yol gösteremezmiyim şu dll kullan gibi ..
(07-04-2017, Saat: 00:04)Lord_Ares Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nasıl yapılacağı hakkında bilgim yok, mesela media player C:\WinNT\System32\msdxm.ocx  ve yine aynı dizinde wmp.dll  dosyalarını kullanıyor diye gördüm. Bu örnekten yola çıkarak
"regsvr32 "C:\Windows\System32\msdxm.ocx" ve regsvr32 "C:\Windows\System32\wmp.dll" yapmam yeterli mi? 
Live usb sistemlerde yapılan değişikler sistem yeniden başlatana kadardır ? Bunun başarılı olacağını sanmıyorum. Delphiden yol gösteremezmiyim şu dll kullan gibi ..

Evet öyle yapmanız yeterli olucaktır. Ama WMP yüklü olması lazım. Neden Live USB kullanıyorsunuz? Onu ben sistem arıza olduğu vakit dosyaları başka diske aktarmak için kullanıyorum.
Live windowslara media player yükleyebilsem dediğiniz gibis sorun kalmıyacakta Smile)) sorun yükleyemiyorum, sadece portable olarak eklenebiliyor onda da activexler olmuyor . Smile))
Konu mp3 olunca 
1)Virüs ve benzeri sorunlardan sistem çökmeleri ve hataları çok yaşanıyor.(örnek Bad sector vb ) 42 adet ayrı şehirlerde olan pc olunca epey dert.
2) Sistemde çift disk kullanmak zorunluluğu ortadan kalkıyor. Maliyet ve donanımsal sorunlar azalıyor.
3) Herhangi bir işletim sistemi sorununda tek yapmanız gereken, yeniden başlatmanız yeterli oluyor. Sistem ilk günkü gibi anında çalışır durumda.
4) Donanımsal ayrımcılık pek yapmıyor. Herhangi bir donanıma sahip her bilgisayarda temel driverlar yeterli oluyor. Driver aramaya son Smile)
5) En önemliside yanınızda kaç adet hard disk taşıyabilirsiniz? Kaç adet usb taşıyabilirsiniz ? Kolay taşınabilir ve heran yanınızda

Daha epey avantajları var.
(07-04-2017, Saat: 00:58)Lord_Ares Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Live windowslara media player yükleyebilsem dediğiniz gibis sorun kalmıyacakta Smile)) sorun yükleyemiyorum, sadece portable olarak eklenebiliyor onda da activexler olmuyor . Smile))
Konu mp3 olunca 
1)Virüs ve benzeri sorunlardan sistem çökmeleri ve hataları çok yaşanıyor.(örnek Bad sector vb ) 42 adet ayrı şehirlerde olan pc olunca epey dert.
2) Sistemde çift disk kullanmak zorunluluğu ortadan kalkıyor. Maliyet ve donanımsal sorunlar azalıyor.
3) Herhangi bir işletim sistemi sorununda tek yapmanız gereken, yeniden başlatmanız yeterli oluyor. Sistem ilk günkü gibi anında çalışır durumda.
4) Donanımsal ayrımcılık pek yapmıyor. Herhangi bir donanıma sahip her bilgisayarda temel driverlar yeterli oluyor. Driver aramaya son Smile)
5) En önemliside yanınızda kaç adet hard disk taşıyabilirsiniz? Kaç adet usb taşıyabilirsiniz ? Kolay taşınabilir ve heran yanınızda

Daha epey avantajları var.

Virüs olayı yalnız Windows için geçerli benim için. Ben en çok xp döneminde baya virüs sorunu yaşadım. Sonrakı sürümlerde biraz düzelme var ama yinede yetersiz. Linux bu yüzden seviyorum. Sistem ile işlemlerde hep şifre soruyor. Windows öyle değil malesef. Linuxta her donanıma uyum sağlayan gömülü driverleri olan bir sistem. Windows 250fps iken Linux 500fps düşüne bilirsiniz. Linux live ve kurulum yapılarak çalıştıra biliyorsunuz. Konumuza dönersek biliyorum vmp kuramıyorsunuz. Portable halinde o dll kendiniz ekleseniz ve kayıt yapsanız sorun çıkmaz belki. Bu arada Android x86/x64 versiyonları var. Onuda live olarak ve kurulumla kullana biliyorsunuz. Mesela bir sürüm bu RemixOS Siz uygulamanızı Android için yapıp hem ses hemide video dosyalarını oynata bilirsiniz. Ek bileşen gerek kalmaz.
Android te şöyle bir sıkıntı var. Disk boyutu belli bir yere kadar kullanabiliyorsunuz 1Tb ve üstü diskler malesef kullanamıyoruz. Smile))
Live windowsları nasıl yaptıklarını öğrenirseniz belki kendinize modifiye edilmiş bir live windows yapabilirsiniz.

“Do. Or do not. There is no try.”

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Donanım bilgilerini almak için geliştirilmiş güzel bir proje burakb44 2 244 02-04-2024, Saat: 16:06
Son Yorum: burakb44
  Tanım Bulamadım Bu Hata İçin hi_selamlar 11 1.449 30-10-2023, Saat: 18:20
Son Yorum: hi_selamlar
  Yeni Bir Dil için Tavsiye KUNTAY 24 3.938 04-08-2023, Saat: 13:54
Son Yorum: Halil Han BADEM
  Desktop uygulaması için arayüz önerisi rmzgenius 2 841 27-10-2022, Saat: 15:33
Son Yorum: delphi.developer
Question MdiChild Form İçin Create Helper? YILDIRIMBEY 1 610 10-10-2022, Saat: 10:53
Son Yorum: YILDIRIMBEY

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi