Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Bir Kaynak Kitap
Hayırlısı olsun Hocam sabırsızlıkla bekliyoruz
(10-05-2017, Saat: 14:33)Javs Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlısı olsun Hocam sabırsızlıkla bekliyoruz

Teşekkür ederim, Allah razı olsun.
hayırlısı olsun hocam
(10-05-2017, Saat: 14:07)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitap yazmak zor işmiş,
Teknoloji içerikli bir kitap yazmak çok zor imiş (test ve ekran görüntülerinin alınması vb.),
Tüm platformlarda (Win, Mac OS X, Linux, iOS, Android ve benzeri cihazlar), tüm proje türleri ile uygulama geliştirme ve kodlama kitabı yazmak daha da zor imiş (her platform için ayrı ayrı testler yapmak, platformu anlatmak vb.),
Tecrübe sahibi değerli büyüklerim beni bu konuda uyarsalardı belki de bu yola hiç girmezdim.

Hocam, piyasada satışta olan kitaplara bakarsanız, "genel" kesime hitap eden, çok derinlere inmeyen, konuların üstünden "üstünkörü" geçen, ne okuyanın tam olarak anlayıp uzmanlaştığı ne yazarın derinlemesine anlattığı "basit" kitaplar görürsünüz. Övünmek gibi olmasın, ben çok ciddi şekilde bilişim kitapları okuruyum. Öyle ki, artık yayınevleri sahipleri bile beni tanıyorlar. O derece yani Smile

Sizin kitabınızın "zor" olmasındaki sebep, konuların üzerinden üstünkörü geçmemeniz. Bir konuyu derinlemesine anlattığınız zaman ister istemez aklındakini kağıda dökmek zorlaşır. Bir de Delphi yazılım geliştirme ortamı ile geliştirilen çoklu platform uygulamalarının anlatılması daha da zor. Piyasadaki kitaplar genellikle sadece windows üzerinden anlattıkları için, onlar için daha kolaydır. Siz, multiplatform anlattığınız için hem windows hem linux hem macos anlatmak zorunda kalıyorsunuz ve bu da tabi ki işi biraz daha uzatıyor.

"Zor olan herşey güzeldir" demişti eski bir üstadım bana. O lafı hiç unutmam. Zor olan, zor temin edilen, Zor olan herşeyin değeri daha iyi bilinir hocam. Siz şimdi uğraşıyorsunuz ama, kitabınız uzun seneler boyunca referans kitabı olarak kullanılacak inşallah. Yıl olmuş 2017, Delphi çağ atlamış, ama hala Delphi öğrenmeye çalışanların elinde Zeydin Pala'nın Delphi 7 kitabı var. Bu aslında bir ayıbımızın da işareti. Bu ayıbı kapatmaya yönelik ciddi bir adım atmanızdan dolayı da sizi tebrik ediyorum.

Kitabınızı dört gözle bekliyoruz, biz zor olan şeylerin değerini iyi biliriz hocam.

Sadece beklemek zor geliyor, Bir an önce çıksın artık Smile

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Bazı kitaplar piyasaya çok hızlı çıkıyor. Sebebi uygulamanın "Help" dökümanlarının hızlıca çevrilmesi gibi bir şey.
(11-05-2017, Saat: 09:17)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-05-2017, Saat: 14:07)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitap yazmak zor işmiş,
Teknoloji içerikli bir kitap yazmak çok zor imiş (test ve ekran görüntülerinin alınması vb.),
Tüm platformlarda (Win, Mac OS X, Linux, iOS, Android ve benzeri cihazlar), tüm proje türleri ile uygulama geliştirme ve kodlama kitabı yazmak daha da zor imiş (her platform için ayrı ayrı testler yapmak, platformu anlatmak vb.),
Tecrübe sahibi değerli büyüklerim beni bu konuda uyarsalardı belki de bu yola hiç girmezdim.

Hocam, piyasada satışta olan kitaplara bakarsanız, "genel" kesime hitap eden, çok derinlere inmeyen, konuların üstünden "üstünkörü" geçen, ne okuyanın tam olarak anlayıp uzmanlaştığı ne yazarın derinlemesine anlattığı "basit" kitaplar görürsünüz. Övünmek gibi olmasın, ben çok ciddi şekilde bilişim kitapları okuruyum. Öyle ki, artık yayınevleri sahipleri bile beni tanıyorlar. O derece yani Smile

Sizin kitabınızın "zor" olmasındaki sebep, konuların üzerinden üstünkörü geçmemeniz. Bir konuyu derinlemesine anlattığınız zaman ister istemez aklındakini kağıda dökmek zorlaşır. Bir de Delphi yazılım geliştirme ortamı ile geliştirilen çoklu platform uygulamalarının anlatılması daha da zor. Piyasadaki kitaplar genellikle sadece  windows üzerinden anlattıkları için, onlar için daha kolaydır. Siz, multiplatform anlattığınız için hem windows hem linux hem macos anlatmak zorunda kalıyorsunuz ve bu da tabi ki işi biraz daha uzatıyor.

"Zor olan herşey güzeldir" demişti eski bir üstadım bana. O lafı hiç unutmam. Zor olan, zor temin edilen, Zor olan herşeyin değeri daha iyi bilinir hocam. Siz şimdi uğraşıyorsunuz ama, kitabınız uzun seneler boyunca referans kitabı olarak kullanılacak inşallah. Yıl olmuş 2017, Delphi çağ atlamış, ama hala Delphi öğrenmeye çalışanların elinde Zeydin Pala'nın Delphi 7 kitabı var. Bu aslında bir ayıbımızın da işareti. Bu ayıbı kapatmaya yönelik ciddi bir adım atmanızdan dolayı da sizi tebrik ediyorum.

Kitabınızı dört gözle bekliyoruz, biz zor olan şeylerin değerini iyi biliriz hocam.

Sadece beklemek zor geliyor, Bir an önce çıksın artık Smile

Hislerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim.
Sizin de belirttiğiniz gibi yazılım kitaplarında (Ülkemiz için bahsediyorum) tek bir hedef platform anlatılıyor. 
Bu arada "Yiğidi Öldür, Hakkını Yeme" demiş atalarımız. Tüm platformlar için uygulama geliştirme diye bir kitap görmüştüm.
Şöyle bir göz gezdirdim; 
Windows için Şu IDE (VS)'yi kurun diyor ve o IDE ile birlikte C# anlatıyor. Sizin de belirttiğiniz gibi onuda üstün körü anlatıyor.
Mac OS X ve iOS için XCode kurulumu ve Objective-C anlatılıyor,
Android için AndroidStudio kurulumu, özellikleri ve Java anlatılıyor. 
Bu arada o kitapta Linux yoktu.

Huh    :s    Undecided

3 Platform için uygulama geliştirmek isteyen bir arkadaşım neden 3 farklı IDE ve 3 farklı yazılım dili öğrensin?
Yada bu yola girmeye kaç kişi cesaret edebilir?
Bizler (Delphi Can'lar) 15-20 yılda tek bir IDE, tek bir dili zor bela çözmüşken (Çözümlemeye/kurcalamaya devam ediyoruz), birden fazla IDE ve dili o arkadaşlarım nasıl çözecekler ve O Platformlarda ihtiyacı karşılayacak kadar ticari/endüstriyel veya IoT uygulamalar geliştirebilecekler mi?
Hadi bu yola girdik, tüm bu süreç kaç yılımızı alacak?
Biz bu süreçte (öğrenme ve test sürecinde), tam bu teknolojiyi çözdüm derken, "Biz o teknolojinin yerine, ihtiyacınızı daha hızlı ve pratik yöntemlerle çözebileceğiniz X teknolojisini sunuyoruz. Şu an kullanmış olduğunuz yöntemi artık desteklemiyoruz" diyebiliyorlar. 

Özetle While True do;  sonsuza dek bir döngünün içine takılıp duruyorsunuz.

Peki Embarcadero tarafından lanse edilen Multi-Platform Nedir? Yukarıda bahsettiğim çakma ( Big Grin ) Multi-Platformlardan farkı Nedir?

"One CodeBase", "backwards compatibility" ve "Cross-platform"

Tek bir cümle ile; geriye dönük kod uyumluluğu olan tek bir proje kodu, tek bir dil ile tüm platformlarda uygulama geliştirme imkanı sunuyor.

Ben yalnızca bir IDE biliyorum. Tek bir dil kullanıyorum.
Windows (masaüstü, konsol, servis, terminal, web servis uygulamaları), 
Mac OS X (masaüstü), 
Linux (konsol, terminal, web servis, web sunucu, Raspberry-Pi ve benzeri tüm Linux tabanlı cihaz uygulamaları), 
Android (Mobil, Tv, Servis, Terminal ve ARM tabanlı cihaz uygulamaları) ve iOS (mobil, servis uygulamaları) geliştirebiliyorum.

Allah'tan daha ne isteyeyim.
Bu mimari ve teknolojilere sahip bir IDE ve dili pek çok kişi bilmiyor yada farkında değil.
Yeni Kitapla İnşallah bu farkındalığı ortaya çıkaracağız.
Merhaba hocam, Kitabınızın çıkmasını 1 yıldır bekliyorum ve 4 gözle takip ediyorum, çıkar çıkmaz hemen almayı düşünüyorum ve ülkemizde kullanılan delphi dili ile çok iyi bir referans kitabı ollacağını düşünüyorum, işinizde başarılar dilerim.
(11-05-2017, Saat: 11:54)dicle_gsm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba hocam, Kitabınızın çıkmasını 1 yıldır bekliyorum ve 4 gözle takip ediyorum, çıkar çıkmaz hemen almayı düşünüyorum ve ülkemizde kullanılan delphi dili ile çok iyi bir referans kitabı ollacağını düşünüyorum, işinizde başarılar dilerim.

2 Yıldır bekleyenler de var.  Smile
Şaka bir yana, ben de bu konuda sabırsızlanmaya başladım.
İlginiz için teşekkür ederim.
Kitapla ilgili son durum nedir ? Bize trailer gibi bir içindekiler sayfası paylaşsanız bari o da mı olmaz Smile
Topluluk mopluluk yok :/
(12-07-2017, Saat: 11:04)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitapla ilgili son durum nedir ? Bize trailer gibi bir içindekiler sayfası paylaşsanız bari o da mı olmaz Smile

Merhaba,
İlginiz için teşekkür ederim.
Şu an için beklemede, yayın evi arayışım devam ediyor. KodLab iyi. Fakat baskı maliyeti biraz yüksek. 
Son çare yine KodLab olacak gibi.
"trailer" den kastınızı anlayamadım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  3-Kitap Kargo Takip - Gönderi Tarihi: 13.02.2019 TescilsizUzman 21 13.768 22-07-2022, Saat: 13:58
Son Yorum: memur603
  Embarcadero Üzerinden Kitap Satışımız Başladı TescilsizUzman 24 15.538 07-01-2022, Saat: 13:27
Son Yorum: CesuR
  Yeni Kaynak Kitap İhtiyacı TescilsizUzman 126 96.379 21-01-2020, Saat: 12:28
Son Yorum: Heisenberg
  Yeni Kaynak Kitabımızı İmzalı İsteyenler TescilsizUzman 5 4.849 20-09-2019, Saat: 09:39
Son Yorum: TescilsizUzman
  Kitap Eğitim Programı TescilsizUzman 10 7.645 06-09-2019, Saat: 16:42
Son Yorum: hasangoktas

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi