Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ses sorunu
Merhaba, 
Windows sesleriyle alakalı problemim var,   bir editten diğerine setfocus yaptığımda windows seslerini çalıyor, bunu windowsu sessiz moda alırsam ancak susuyor, bunu windows ses hizmetini sessiz moda almadan delphi içinden çözebilir miyim?

Saygılar.
Çözüm noktasını windowsun sesini kapatmakda değil, uyarı sesini oluşturan problemi tespit etmekde aramalısınız. Tasarımızında atladığınız gözünüzden kaçan küçük bir detay var muhtemelen. Yaptığınız işlemler ile ilgili biraz daha detay veya kod parçasını paylaşırsanız sonuca daha çabuk ulaşırsınız.
(02-11-2018, Saat: 12:17)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çözüm noktasını windowsun sesini kapatmakda değil,

+ 1 ,

Biraz kaba tabir olacak ama bizim oralarda "b*ku karla örtmek" diye bir deyim var aklıma geldi bir an...
Merhaba.
İlgili editlerin OnEnter ve OnExit olaylarında kod kullandıysanız onlardan olabilir. Editler arası geçişleri klavyeden tab veya enter tuşuyla mı yaptırıyorsunuz? Fare ile geçişlerde de ses çıkıyor mu? Bir de formunuzun OnKeyPress olayını kontrol etmenizde fayda var. Belirttiğiniz ses genelde setfocus olayı durduğunda imleç başka bir noktaya atlayamadığı zaman windows tarafından verilen uyarı sesidir.
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.
OnKeyPress vb olayında Enter tuşu gelirse bir sonraki kontrole otomatik sıçra şeklinde bir yapılandırma kurmuşsanız çözümü oradaki son basılan ENTER butonu için if sorgunuzda sonraki kontrole geçmeden önce KEY değerini $0 olarak sıfırlayın

#13 bir edit içerisinde yer aldığında sistem sesli bir otomatik uyarı verir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(02-11-2018, Saat: 14:03)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: OnKeyPress vb olayında Enter tuşu gelirse bir sonraki kontrole otomatik sıçra şeklinde bir yapılandırma kurmuşsanız çözümü oradaki son basılan ENTER butonu için if sorgunuzda sonraki kontrole geçmeden önce KEY değerini $0 olarak sıfırlayın

#13 bir edit içerisinde yer aldığında sistem sesli bir otomatik uyarı verir.

Aynen katılıyorum üstadım. Örnek vermek gerekirse;

procedure TKitap_Karti.FormKeyPress(Sender: TObject; var Key: Char);
begin
if (Key = #13) then
    begin
       Key := #0;
       Perform(WM_NEXTDLGCTL, 0, 0);
   end;
end;
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.418 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 621 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  program exe icon sorunu cvheneburi 9 2.830 19-10-2023, Saat: 15:04
Son Yorum: harunyl
  TThread.Synchronize çalışmama sorunu muratmutlu 3 636 10-10-2023, Saat: 12:16
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  FastReport detail tablo gösterim sorunu Frrst 12 1.805 14-07-2023, Saat: 17:10
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi