Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sanal Makineler Hakkında
Selamlar

Bazı testleri yapmak için "Oracle VM VirtualBox" üzerine geçici olarak delphi tokyo kurmam gerekiyor.
Performans açısından aşağıdaki lerden hangisi daha iyidir
Teşekkürler

VMbox Sabit Disk ve Win 7 Pro Eng mi?
VMbox Sabit Disk ve Win 10 Pro Eng mi?

VMbox Genişletilebilir Disk ve Win 7 Pro Eng mi?
VMbox Genişletilebilir Disk ve Win 10 Pro Eng mi?
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Merhaba,
Windows 10 ve genişletilebilir bir sanal disk imajını öneririm. 
Malum Microsoft'un artık Windows 7 desteği yok. Kullanıcıların bir çoğu Windows 10 kullanıyor. Bu durum da bizi Windows 10 üzerinde çalışmaya zorluyor.
Hangi test olursa olsun artık bir çok şeyde windows 7 yi yavaş yavaş gözden çıkarmanız gerekiyor. Windows 10 üzerinde sabit disk ile test yapmanı tavsiye ederim. Genişletilebilir disk performansta düşüşe sebep olacaktır.
İşletim sistemi için arkadaşlar yorumu yapmış.
Ben de disk ile ilgili şunu söyleyebilirim: sanal makinenin diskini sabit yada genişletilebilir yapılması hissedilir bir performans farkı oluşturmayacaktır.
There's no place like 127.0.0.1
Selamlar hafta sonu bazı testler yaptım dikkatimi çeken noktaları paylaşmak istedim.
Testleri sistemin açılışı+Delphinin Açılışı+Aynı projeyi derleme hızı+projeyi çalıştırma hızları, Diske dışardan veri yazma ve donmalar şeklinde baz aldım.
Testlerdeki süreleri basit bir kronometre ile yapmaya çalıştım. Çok profesyonel değil belki ama eldeki imkanlar bunlardı. Smile

1. Win7pro + Sabit disk oldu. En stabil çalıştığını gördüğüm buydu. (ileride işletim sisteminin win7 olmasından sorun yaşarmıyım bilmiyorum)
2. Win7Pro + Genişletilebilr Disk. (özellikle birşeyler yazarken yavaş kalıyor)
3. Win10 + Sabit Disk (En büyük sorun ana makine ile sanal arasındaki geçişlerde donmalar oluyor, Windows açılışları oldukça yavaş, delphi daha hızlı açılıyor, derleme yavaş, Diske yazma Win7 göre daha yavaş)
4. Win10 + Genişletilebilir Disk. (Sabit diskle arasındaki belirgin fark diske dosya yazmada oluyor.)
(03-09-2018, Saat: 11:00)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar hafta sonu bazı testler yaptım dikkatimi çeken noktaları paylaşmak istedim.
Testleri sistemin açılışı+Delphinin Açılışı+Aynı projeyi derleme hızı+projeyi çalıştırma hızları, Diske dışardan veri yazma ve donmalar şeklinde baz aldım.
Testlerdeki süreleri basit bir kronometre ile yapmaya çalıştım. Çok profesyonel değil belki ama eldeki imkanlar bunlardı. Smile

1. Win7pro + Sabit disk oldu. En stabil çalıştığını gördüğüm buydu. (ileride işletim sisteminin win7 olmasından sorun yaşarmıyım bilmiyorum)
2. Win7Pro + Genişletilebilr Disk. (özellikle birşeyler yazarken yavaş kalıyor)
3. Win10 + Sabit Disk (En büyük sorun ana makine ile sanal arasındaki geçişlerde donmalar oluyor, Windows açılışları oldukça yavaş, delphi daha hızlı açılıyor, derleme yavaş, Diske yazma Win7 göre daha yavaş)
4. Win10 + Genişletilebilir Disk. (Sabit diskle arasındaki belirgin fark diske dosya yazmada oluyor.)

Aslında bu sadece delphi için geçerli değil. tabiki windows 7 bir çok alanda hâlâ en hızlı en stabil sistem,tıpkı bir zamanlar windows 7 çıktığında xp ile kıyaslama yaptığımız gibi o zamanlarda xp açık ara hızlıydı. Windows 7 nin desteği kesildi ancak temel güvenlik güncelleştirmeleri devam ediyor bildiğim kadarıylada 2020 de tam anlamıyla desteği son bulacak ve hiç güncelleme almayacaksınız.

Windows 10 ise hala beta aşamasında denilecek kadar bariz hatalara sahip bir sistem. Daha geçtiğimiz aylarda yaptıkları bir güncellemeyle SMBv1 protokolünü tamamen iptal ettiler ve yazdığım tüm clientler ve yardımcı programlar iş görmez duruma geldi sunucuyla bağlantım tamamen kesildi. Ortalama 1-1.5 ay sonra yaptıkları hatanın farkına varıp protokolü yeniden açtılar ve benim fikrim windows 10 şu an hiç stabil değil, ama mecburuz ve yavaş yavaş geçmek zorundayız. Uzun vadede bir çalışmanız olacaksa biraz yavaşlık ve donmayı göze alıp bir süre katlanıp windows 10 da kalmanızı tavsiye ederim.
Sanal makineler üzerinde delphi kullanırken edindiğim ek bir bilgi daha
Aynı fiziksel bilgisayar, aynı sanal konfigürasyon üzerinde farklı işletim sistemleri ile yaptığım proje derleme süreleri oldukça şaşırtıcı geldi bana
Derlemeler 3.kez Build All Project olarak yapıldı ve her seferinde derleme kaynakları silindi.

1. proje derleme süresi
Win7Pro -> 9-11 sn
Win10Pro -> 30-328 sn

2. proje derleme süresi
Win7Pro -> 4-5 sn
Win10Pro -> 15-16 sn

3. proje derleme süresi
Win7Pro -> 18-20 sn
Win10Pro -> 52-55 sn
(07-09-2018, Saat: 12:50)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanal makineler üzerinde delphi kullanırken edindiğim ek bir bilgi daha
Aynı fiziksel bilgisayar, aynı sanal konfigürasyon üzerinde farklı işletim sistemleri ile yaptığım proje derleme süreleri oldukça şaşırtıcı geldi bana
Derlemeler 3.kez Build All Project olarak yapıldı ve her seferinde derleme kaynakları silindi.

1. proje derleme süresi
Win7Pro -> 9-11 sn
Win10Pro -> 30-328 sn

2. proje derleme süresi
Win7Pro -> 4-5 sn
Win10Pro -> 15-16 sn

3. proje derleme süresi
Win7Pro -> 18-20 sn
Win10Pro -> 52-55 sn

Bu kadar süre farkı hiç normal gözükmüyor. Ya bu işlemler sırasında host üzerinde çalışan process'lerden kaynaklı bir dalgalanma olmuş ya da başka mantıklı bir izahatı olmalı.  Rolleyes
(07-09-2018, Saat: 14:01)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-09-2018, Saat: 12:50)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanal makineler üzerinde delphi kullanırken edindiğim ek bir bilgi daha

1. proje derleme süresi
Win7Pro -> 9-11 sn
Win10Pro -> 30-328 sn

2. proje derleme süresi
Win7Pro -> 4-5 sn
Win10Pro -> 15-16 sn

3. proje derleme süresi
Win7Pro -> 18-20 sn
Win10Pro -> 52-55 sn

Bu kadar süre farkı hiç normal gözükmüyor. Ya bu işlemler sırasında host üzerinde çalışan process'lerden kaynaklı bir dalgalanma olmuş ya da başka mantıklı bir izahatı olmalı.  Rolleyes
Doğru söylüyorsunuz olmalı fakat ben bulamadım 
tek dikkatimi çeken şey ortalama hep 3 hatına yakın değerler
birde bu farklar dosya kopyalamadada yaklaşık 1,5-2 katına çıkıyor 

ve az önce bir test daha yaptım 
başka bir fiziksel makinada 2 işletim sistemi var aynı diski kullanıyorlar. ikisinin üzerindede virüs tarama yok, ve firewalllar kapalı
toplamda 3,2 GB olan dosyaları kopyaladığımda 
Win7 Win10 dan ortalama 8-9 sn daha hızlı oluyor
bu da başka bir sonuç delphi ile hiç ilgili değil.
Sanırım Win10 disk işlemlerinde bir şeyleri kontrol ediyor.
şimdilik bendeki testler bukadar
İşletim sistemlerinin ikisi de 32bit ya da 64bit mi?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphican.com Üyelerine Özel Uygun Fiyatlı Sanal Sunucu Fırsatı Merhabainternet 0 137 Dün, Saat: 13:15
Son Yorum: Merhabainternet
  .Net MAUI Hakkında rmzgenius 4 1.190 21-11-2022, Saat: 09:27
Son Yorum: RAD Coder
  Yazılım Geliştirmeye İlk Adım Hakkında mahone 5 1.855 30-03-2022, Saat: 14:10
Son Yorum: RAD Coder
  Yabancı dil sorunu hakkında bir karşılaştırma. mrmarman 1 721 19-11-2021, Saat: 12:01
Son Yorum: csunguray
  eticaret şirket hakkında puddy 5 2.595 14-05-2021, Saat: 00:22
Son Yorum: enigma

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi