Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kylix nedir?
Kylix, Borland firmasının Gnu-Linux temelli işletim sistemleri için program geliştirilmesi amacıyla ürettiği bir programlama aracıdır. Linux’da Delphi’nin karşılığıdır. GPL lisansına tabi değildir ve ücretlidir. Borland, Kylix’i ikinci sürümünüden sonra üretimden kaldırmıştır.
Küçük bir düzeltme, Kylix 3 de çıkmıştı. Delphi 7 ile paralel bir "Delphi for Linux" sürümüydü. Zamanında Kylix 3 Enterprise'ı Mandrake Linux'a kurup denemiştim. Artık Mandrake Linux'da, Kylix'de kalmadı.

Kylix 3 gayet başarılı idi. VCL ile aynı mantık ile, çapraz kullanıma uygun CLX kütüphaneleri kullanılarak geliştirme yapılabiliyordu. CLX ile Linux ve Windows üzerinde çalışan doğal çalıştırılabilir kodlar derlenebiliyordu. Tabi Linux derlemesi Kylix'de, Windows derlemesi Delphi'de yapılıyordu.

Borland ya da sonrasında Delphi'yi satın alan geliştiriciler Kylix 3'ü açık kaynak yapsalardı ve geliştirilmesi devam etseydi çok başka bir yerlerde olurdu. Sadece Kylix değil, Linux'da başka bir yerde olurdu. Hatta Linux'da olduğu gibi MacOS X'de çalışan bir Delphi IDE'si de uzun zamandır var olmuş olurdu. Delphi ile IOS geliştirmesi yapabilmek için de Windows'a zorunlu kalınmaz, derleme için binbir takla atılmazdı.

Yıl olmuş 2019, incelemek için Lazarus 2'yi kuruyorum, görüyorum ki halen 15 sene önceki Kylix 3'ün yanına bile yaklaşabilmiş değil.

Ciddi component üreticilerinin bazılarının componentlerinin Kylix sürümleri de vardı. Yani ciddi component üreticilerinden de destek görmüştü.
Aslında ne demek istediğiniz anlaşılmakla birlikte; Mandrake, Openmandriva ve Mandriva forku Mageia ile devam ediyor, tabi buna devam ediyor denilirse, saygılar.
@delphim haklısınız, kylix 2 denemiştim bende, gayet güzeldi ve dediğiniz gibi eğer devam ettirilse idi çok çok iyi yerlerde olabilirdi ama sanırım el değiştirdikçe yönetim başkalarının eline geçti Sad
(11-10-2019, Saat: 20:43)Sana Katılıyorum .... Maalesef yok oldu. hatta bende var ama  linux\a kuramıyorum. siz kurabildiniz mi? delphim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Küçük bir düzeltme, Kylix 3 de çıkmıştı. Delphi 7 ile paralel bir "Delphi for Linux" sürümüydü. Zamanında Kylix 3 Enterprise'ı Mandrake Linux'a kurup denemiştim. Artık Mandrake Linux'da, Kylix'de kalmadı.

Kylix 3 gayet başarılı idi. VCL ile aynı mantık ile, çapraz kullanıma uygun CLX kütüphaneleri kullanılarak geliştirme yapılabiliyordu. CLX ile Linux ve Windows üzerinde çalışan doğal çalıştırılabilir kodlar derlenebiliyordu. Tabi Linux derlemesi Kylix'de, Windows derlemesi Delphi'de yapılıyordu.

Borland ya da sonrasında Delphi'yi satın alan geliştiriciler Kylix 3'ü açık kaynak yapsalardı ve geliştirilmesi devam etseydi çok başka bir yerlerde olurdu. Sadece Kylix değil, Linux'da başka bir yerde olurdu. Hatta Linux'da olduğu gibi MacOS X'de çalışan bir Delphi IDE'si de uzun zamandır var olmuş olurdu. Delphi ile IOS geliştirmesi yapabilmek için de Windows'a zorunlu kalınmaz, derleme için binbir takla atılmazdı.

Yıl olmuş 2019, incelemek için Lazarus 2'yi kuruyorum, görüyorum ki halen 15 sene önceki Kylix 3'ün yanına bile yaklaşabilmiş değil.

Ciddi component üreticilerinin bazılarının componentlerinin Kylix sürümleri de vardı. Yani ciddi component üreticilerinden de destek görmüştü.
Aslında Delphi kullanımı bizde çok geriledi. (Dünyada da öyle) Delphi ne diye soran programcı bile var. Linkedin'de Delphi gurupları var. Buradan takip ettiğim kadarıyla Hindistan, Çin, Arjantin ve bazı Avrupa ülkeleri, Romanya, Çekya gibi kullanımı bizden daha ileride. Epey eleman arayan var Delphi için.. Embarcadero çok uğraşıyor umarım başarılı olur.

1987 'de Turbo Pascal 3.0 vardı. 32 Kb derleyicisi vardı ve .COM uzantılı program oluşturudu. Sonra Turbo pascal 4.0 çıktı. Bu aynı zamanda pascal için ilk Windows platformunda çalışan IDE 'ydi.

Nereden nerelere geldik Smile
Benim bildiğim kylix delphi'nin wine üzerinden çalışan bir haliydi. Bu yüzden bu kadar kolay çıkabilmişti. Windows bağımlılığı kopmamıştı. Firemonkey ile kendi gui arayüzünü yapmaları ilerisi için çok doğru bir yaklaşım. Eskiden delphi böyle olmadığı için böyle taklalarla linux platformuna girebildi. Lazarus şuanda linux'da gördüğüm en iyi RAD, kendi bileşen düzenini oturttu. Linuxda rpi de win 32 64 gayet rahat kod yazabiliyorsun. Ama ne yapmak istediğine bağlı tabi. Datasnap tarzı uygulamaların (denememekle beraber) çok iyi alternatifleri yok diye biliyorum
Topluluk mopluluk yok :/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Lazarus nedir? TescilsizUzman 8 10.661 06-02-2019, Saat: 17:20
Son Yorum: rmzgenius
  Free Pascal nedir? TescilsizUzman 1 4.614 23-10-2018, Saat: 15:33
Son Yorum: mustafaozpinar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi