Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stringgrid Hücre Bilgisi Alma
Merhaba, stringgrid üzerinde mesela satır başlığı "105", kolon başlığı "Terminal" olan hücrenin hangisi olduğunu hücreleri tek tek gezmeden nasıl bulabilirim?
Başlıklar sabit değil, değişebiliyor. o yüzden sıkıntı yaşıyorum.
index vererek alabiliyor olmalısın Grid[1][2] gibi, 1. sütun 2. satırı ver diyerek.
@oguzk06

Arama işlemleri illa ki bir döngü ister.
Baştan sona olmasa da bulduğu anda döngüden çıkılması şeklinde bir sonuç alırsınız.

Buradaki sanat, arama yapılmadan önce yapılacak ön hazırlık sayesinde sıçrayarak ekonomik ve dolayısıyla hızlı hedefe ulaşma metodu tasarlamaktır.

Aradığınız sütun sıralı ise bir kaç adımda bulursunuz mesela. Çünkü örneğin 1 .. 10000 satırın en ortadaki 5000. satırdakine bakar daha büyükse ilk 5000'lik paketi hiç taramadan bertaraf etmiş olursunuz.

Index olacak paralel bir tablo ile arama yapıp matrix (grid) içinde odaklanabilirsiniz mesela.

Bir de sql motor yardımı ile çözüm üretebilirsiniz.

Eğer grid için sadece 50 - 100 tane içerik varsa, varsın döngü ile tümünü dolaşın zaten bekleme süresi anlaşılmaz derecede kısadır.

Çözümler çeşitli, hız göreceli. Başarılar
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Affınıza sığınarak şunu söylemek istiyorum. Stringgrid ile uğraştığınıza göre siz de benim gibi bu konuda acemisiniz galiba. Ben de acemice bir çözüm sunayım. Verileri stringgride yazdırırken satır ve sütun başlıklarını da birer listboxa yazdırıp aramayı bu listboxlarda yaptırarak bulunan listbox sıra nolarını stringgrid ilgili veriye ulaşmak için kullanabilirsiniz.
Bir öneri olarak StringGrid ile uğraşmak yerine virtualTable kullanarak dbgrid ve table ın avantajlarından yararlanabilirsiniz.
cevaplar için teşekkür ederim, stringgrid yerine virtualtable ile çözmeye çalışacağım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  IEC 61850 Potokolünden veri alma shooterman 1 461 14-03-2024, Saat: 11:38
Son Yorum: shooterman
  Problem - ZKTeco Cihazlardan Anlık Veri Alma mad85 16 8.332 25-12-2023, Saat: 11:35
Son Yorum: osiso
  [ÇÖZÜLDÜ]Firebase Bearer Token Alma shooterman 8 716 05-12-2023, Saat: 12:17
Son Yorum: shooterman
  Aktif olan tarayıcıdan URL bilgisi almak eraendless 7 892 15-09-2023, Saat: 08:36
Son Yorum: eraendless
  yeni kayıtta bildirim alma ercanskose 5 1.179 26-06-2023, Saat: 13:04
Son Yorum: ercanskose

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi