Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
server programinda hani veritabani dogru olur.
arkadaslar selamlar.
hobi olarak gelistirdigim bir projemde 
daha gelismis bir versiyonu yazmaya  baslayacagim.

1 ana bilgisayar 4 yardimci bilgisayarla haberlesecek
ana bilgisayara client dersek 4 de server pc olacak
yapmak istedigim olay client pc de 4 adet veritabani tablosu var.
mesela birinci tabloya kaydettigim bilgi 1 server pc deki veritabanini guncelleyecek ayni bilgileri hemen orayada kaydedecek.
1 bilgisayarda bir veri guncellemesi oldugu anda hemen ana bilgisayardaki ilgili tabloyu guncelleyecek.
2 bilgisayar arasindaki tablolar surekli birbiriyle ayni olacak birbirini guncelleyecek.

bu islem icin en uygun veritabani hangisidir.
su ana kadar firebird kullandim ihtiyacim kadarini ogrendim.  
amacladigim isi yapabilmem icin hengi veritabanini ogreneyim.  
beni yonlendiriseniz sevinirim 
saygilar.
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

Sadık hocam; bu dediğiniz işler zaten bir DB'nin yaptığı işler. Sormanız gerken şu:

1- DB'den beklentim ne.. bunu yüzlerce farklı sorusu ve cevabı var..
2- Bedava mı istiyorsunuz (Firebird önerimdir.)
3- DBniz çok mu büyük data tutacak (MSSQL, Mysql, postrgesql yada oracle öneririm.)

Fakat ben GB'larca data mı Firebird de tutuyorum 10 küsür yıldır bi problem yaşamadım.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

multi master databases, master slave databases, master replication databases gibi anahtar kelimelerle google araması yaparak, bağlantı nesnelerinizinde desteklediği uygun bir veritabanı kullanabilirsiniz, veya bir ara entegrator da yazılabilinir.

manuel yapmanızı tavsiye etmem, çarpışmalar çok başınız ağrıtır.
(29-01-2024, Saat: 19:00)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaslar selamlar.
hobi olarak gelistirdigim bir projemde 
daha gelismis bir versiyonu yazmaya  baslayacagim.

1 ana bilgisayar 4 yardimci bilgisayarla haberlesecek
ana bilgisayara client dersek 4 de server pc olacak
yapmak istedigim olay client pc de 4 adet veritabani tablosu var.
mesela birinci tabloya kaydettigim bilgi 1 server pc deki veritabanini guncelleyecek ayni bilgileri hemen orayada kaydedecek.
1 bilgisayarda bir veri guncellemesi oldugu anda hemen ana bilgisayardaki ilgili tabloyu guncelleyecek.
2 bilgisayar arasindaki tablolar surekli birbiriyle ayni olacak birbirini guncelleyecek.

bu islem icin en uygun veritabani hangisidir.
su ana kadar firebird kullandim ihtiyacim kadarini ogrendim.  
amacladigim isi yapabilmem icin hengi veritabanini ogreneyim.  
beni yonlendiriseniz sevinirim 
saygilar.

İstediğiniz şeyi yapmak için iki yöntem kullanılabilir;
1. yöntem: Database tarafında bu işlemi yapmak. Merge replication destekleyen bir database kullanmak. (Sanırım Mssql enterprise ve developer sürümlerinde bu özellik var, Mysql 8 sürümünden sonra mysqlde de destenlenmeye başladı). Kurulumu, konfigrasyonu, olası çıkan problemleri çözmek için ciddi efor harcamanız gerekebilir.
2. yöntem: Her pcde çalışan uygulamanız içerisine bu senksonizasyon işlemini sağlayacak bir yapı eklemek.

Çok az veri ve tablo ile uğraşıyorsanız 2. yöntem ile bir çözüm bulunabilir. Bu durumda hangi veritabanınını kullandığınızın pratik olarak bir önemi kalmıyor.

Cevap verilmesi / karar verilmesi gereken hususlar
- PC deki dbler hangi sıklıkla senkron olacak
- Diğer makine(ler) kapalı olduğunda senkronizasyon yapısı nasıl bir aksiyon alacak?

Diğer bir öneri: Zaten "ana makine" olarak nitelendirdiğiniz bir pc sistemde varsa, buraya bir tane database kurup, tüm client makineler bu database i kullanırsa, sistem yapısı çok basit bir hale gelecektir. Bu şekilde ayrık çalıştırmanızın çok özel bir nedeni yoksa tek database çoklu kullanım yapısını kullanmanızı tavsiye ederim.
tesekkurler arkadaslar ana pc ye 4 adet veritabani koyacagim diger pcler her 2 sn de bir ana pc deki kendi veritabanina baglanip guncelleme yapacak.
bu sekilde bir deneme uygulamasi yapip deneyecegim sonuclari yazarim.
saygilar sunarim.
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  COZULDU veritabani prg yerine ne kullanabilirim. sadikacar60 8 933 29-01-2024, Saat: 18:41
Son Yorum: sadikacar60
  Edit içindeki tarihin doğru olup olmadığını kontrol etmek? hasansavci 2 427 17-10-2023, Saat: 03:35
Son Yorum: mcuyan
  OPC Server veri okuma enigma 1 395 13-09-2023, Saat: 11:50
Son Yorum: shooterman
  SQL VeriTabanı Kopyalama Hk. glagher 4 693 10-09-2023, Saat: 14:18
Son Yorum: glagher
  Veritabanı FireDAC, Zeos, UniDAC kıyaslaması nguzeller 0 368 08-07-2023, Saat: 00:28
Son Yorum: nguzeller

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi