Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Listview İşlemleri
Selamın aleykum hocalar
Listview de listelediğimiz şarkıları silme , paylasma ve daha çeşitli işlemleri nasıl yapabilirz ?
Aleyküm Selam;
Öncelikle ihtiyacınız olan işlem adımlarını sıralayın.
En temel işlem adımından başlayarak projenizi geliştirin.
Daha sonra tereddüt ettiğiniz veya işin içinden çıkamadığınız durumlarda biz yardımcı olalım.
(21-03-2017, Saat: 17:45)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aleyküm Selam;
Öncelikle ihtiyacınız olan işlem adımlarını sıralayın.
En temel işlem adımından başlayarak projenizi geliştirin.
Daha sonra tereddüt ettiğiniz veya işin içinden çıkamadığınız durumlarda biz yardımcı olalım.

Listview de seçilip oynatılan müzik nasıl paylaşılır ?
Listview de seçilip oynatılan müzik telefondan nasıl silinir ?
Şimdiden teşekkürler.
(22-03-2017, Saat: 16:35)Paranoyaq Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Listview de seçilip oynatılan müzik nasıl paylaşılır ?
Listview de seçilip oynatılan müzik telefondan  nasıl silinir ?
Şimdiden teşekkürler.

Seçili olan bir medya dosyasını, TShowShareSheetAction sınıfı ile paylaşabilirsiniz. Bir Örnek

Listview de seçilen bir dosyayı silmek için ise;
1- ListView'den silme işlemi;

ListView1.Items.Delete(ListedeSilinecekKayıtIdsi);
2- Dosyayı ayrıca fiziksel olarak silecek iseniz; (Dosyaları ListView'e yüklerken Path (konumunu)'ini de bir özelliğinde veya bir dizide muhafaza etmelisiniz.)
    if TFile.Exists(KonumuileBirlikteDosyaAdı) then
     TFile.Delete(KonumuileBirlikteDosyaAdı);
(22-03-2017, Saat: 16:52)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Seçili olan bir medya dosyasını, TShowShareSheetAction sınıfı ile paylaşabilirsiniz. Bir Örnek
Belirttiğiniz uygulamada sadece resim ve text kodları paylaşılmış , müzik ile ilgili hangi kodları kullanmam gerek acaba
Fesih bey sizin geçen yıl delphiturkiyede paylaştığınız ArsPlayer uygulamasını icelemesini önerebilirmiyiz @Paranoyaq arkadaşımıza?
Link:
https://mega.nz/#!GdMVDJ6R!6jsfg8AxTvA3T...Y0k1CB7kfw
(23-03-2017, Saat: 10:58)AhmetBi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fesih bey sizin geçen yıl delphiturkiyede paylaştığınız ArsPlayer uygulamasını icelemesini önerebilirmiyiz @Paranoyaq arkadaşımıza?
Link:

Herkese önerebilirsiniz. 
Fakat @Paranoyaq üyemiz zaten benim paylaşmış olduğum örnek üzerinden çalışıyor.
Nereden anladınız derseniz; Kod'umu nerde olsa tanırım. Smile

İşin espirisi bir tarafa;
Daha önce Multi Device Application konusu kapsamında, kodları içerisinde GetArsHedef() metodu geçiyor.
Kod'larımında; kod editöründe listelenen (Code Complete) temel metodları, kendi oluşturduğum metodlardan ayrıştırmak ve bunlara daha hızlı ulaşmak için function'ların ön takısında Get ibaresinden sonra soyadımın ilk üç harfini (Ars) yazarım.  
Benzer yöntemi procedure'ler içinde yapıyorum (SetArs).
Böylece kod editöründe SetArs/GetArs yazdıktan sonra Ctrl+Space tuşu ile yazdığım tüm procedure/function'lara ulaşıyorum.
(23-03-2017, Saat: 11:22)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-03-2017, Saat: 10:58)AhmetBi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fesih bey sizin geçen yıl delphiturkiyede paylaştığınız ArsPlayer uygulamasını icelemesini önerebilirmiyiz @Paranoyaq arkadaşımıza?
Link:

Herkese önerebilirsiniz. 
Fakat @Paranoyaq üyemiz zaten benim paylaşmış olduğum örnek üzerinden çalışıyor.
Nereden anladınız derseniz; Kod'umu nerde olsa tanırım. Smile

İşin espirisi bir tarafa;
Daha önce Multi Device Application konusu kapsamında, kodları içerisinde GetArsHedef() metodu geçiyor.
Kod'larımında; kod editöründe listelenen (Code Complete) temel metodları, kendi oluşturduğum metodlardan ayrıştırmak ve bunlara daha hızlı ulaşmak için function'ların ön takısında Get ibaresinden sonra soyadımın ilk üç harfini (Ars) yazarım.  
Benzer yöntemi procedure'ler içinde yapıyorum (SetArs).
Böylece kod editöründe SetArs/GetArs yazdıktan sonra Ctrl+Space tuşu ile yazdığım tüm procedure/function'lara ulaşıyorum.

Mantıklı bir yöntem  Smile
bi butonun click olayına yazıyorum
Listview den silinecek müziği seçiyorum ve butona basıyorum bi işlem gerçekleşmiyor

if TFile.Exists(TPath.GetSharedPicturesPath+DosyaAdi) then
    TFile.Delete(TPath.GetSharedPicturesPath+DosyaAdi);
(25-03-2017, Saat: 15:40)Paranoyaq Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bi butonun click olayına yazıyorum
Listview den silinecek müziği seçiyorum ve butona basıyorum bi işlem gerçekleşmiyor

if TFile.Exists(TPath.GetSharedPicturesPath+DosyaAdi) then
    TFile.Delete(TPath.GetSharedPicturesPath+DosyaAdi);

İşlem yapmama nedeni, muhtemelen platform hassasiyetinden kaynaklanıyordur.
İşletim sistemlerinin Path hassasiyetlerini (klasör ayıraçları, özel karakterler, boşluk kontrolleri, parametre doğrulama vb.) ortadan kaldırmak için TPath global record yapısına ait Combine class metodunu kullanmalısınız.

Örneğin;
var
 strDosya:String;
begin
strDosya:=TPath.Combine(TPath.GetSharedPicturesPath,DosyaAdi);
if TFile.Exists(strDosya) then TFile.Delete(strDosya)
 else ShowMessage('Silinecek dosya bulunamadı'); 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FMX Listview Image Sorunu [ÇÖZÜLDÜ] Mesut 1 345 20-10-2023, Saat: 15:03
Son Yorum: Mesut
  Listview Drag drop Kullanımı [ÇÖZÜLDÜ.] codder71 10 1.620 28-06-2023, Saat: 18:03
Son Yorum: codder71
  FMX Listview Item'lar arası boşluk vedat33 12 2.210 16-11-2022, Saat: 20:17
Son Yorum: mcuyan
  Listview Satır Renklendirmesi Yapma sadoal351 1 514 12-10-2022, Saat: 14:02
Son Yorum: RAD Coder
  Listview Item -> dynamic appearance edit alanı ekleme vedat33 0 526 19-09-2022, Saat: 10:55
Son Yorum: vedat33

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi