Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: [ÇÖZÜLDÜ]Android derleme hatası[ÇÖZÜLDÜ]
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba projemi kapattığımda derleme yapıyordu tekrar açtığımda bu şekilde ilginç bir hata vermeye başladı ne yaptıysam çözemedim.
compile ettiğim anda bu hatayı alıyorum

[Exec Error] The command "PATH C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_60\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBase2020\IDE_spoof;C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\20.0\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\20.0\Bpl;C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\20.0\bin64;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\20.0\Bpl\Win64;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Windows\System32\OpenSSH\;C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Common;C:\Users\muhar\AppData\Local\Microsoft\WindowsApps;C:\Users\muhar\AppData\Local\atom\bin & "C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\20.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\build-tools\29.0.3\dx.bat" --dex --output="C:\Users\muhar\OneDrive\Masaüstü\NorthPlus\App\Android64\Release\NorthPlusServis-dexed.jar" "C:\Users\muhar\OneDrive\Masaüstü\NorthPlus\Servis\Android\Release\NorthPlusServis.jar"" exited with code 1.
Sorunu şu şekilde çözdüm, proje library kısmında Android Service.Jar dosyasını bulamıyor be üstünde kırmıız tik vardı android service remove ettim.
Daha sonra servis projesini tekrar buid edip ana projeye tekrardan ekledim ve sorun düzeldi.
Rad Studio Windows haricinde ki farklı platformlara deploy ederken abuk subuk hatalar verebiliyor.. Özellikle android kısmında.. Eğer SDK'larınız tam ise revert system file to default demeniz gerekiyor. Tabii ki burada manifest dosyanız da sorunsuz çalışıyor ise bu deneme işe yarayacaktır.

Bunun da nedeni mobil OS'ların çok fazla yeni versiyon çıkarmasından ve neredeyse her versiyonda alt yapıda ciddi değişiklikler yapmasından kaynaklanıyor.
şuan çözdüm bir daha olursa deneyeceğim teşekkürler
Ben de bu problemi yeni yaşamaya başladım. Tüm önerileri uyguladım ama hata aynı. Delphi-Tools-Options bölümündeki SDK ayarları ve Java yollarında bir uyarı yok. Onlar normal görünüyor. Windows ortam değişkenlerindeki JAVA ayarlarını da yaptım. Ama sanki şöyle bir sorun var. Ortam değişkenlerinde seçtiğim JAVA versiyonları ile ilgili bir hata vermiyor. Sabit bir şekilde 1.8.0_241 hatası görünüyor output da. Tüm android projelerimde aynı hata var. Yani delphi içinde bir yerlerde bu path yolu var ve ben onu bulamıyorum.

PATH C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_241\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBase2020\IDE_spoof;C:\Program Files\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\wamp64\bin\php\php8.0;.....
(15-11-2021, Saat: 13:38)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ben de bu problemi yeni yaşamaya başladım. Tüm önerileri uyguladım ama hata aynı. Delphi-Tools-Options bölümündeki SDK ayarları ve Java yollarında bir uyarı yok. Onlar normal görünüyor. Windows ortam değişkenlerindeki JAVA ayarlarını da yaptım. Ama sanki şöyle bir sorun var. Ortam değişkenlerinde seçtiğim JAVA versiyonları ile ilgili bir hata vermiyor. Sabit bir şekilde 1.8.0_241 hatası görünüyor output da. Tüm android projelerimde aynı hata var. Yani delphi içinde bir yerlerde bu path yolu var ve ben onu bulamıyorum.

PATH C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_241\bin;C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\InterBase\redist\InterBase2020\IDE_spoof;C:\Program Files\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\wamp64\bin\php\php8.0;.....

Başlat Çalıştır: sysdm.cpl (Sistem Özellikleri)
Sistem Özellikleri->Gelişmiş->Ortam Değişiklikleri->Sistem değişkenleri
Değişkenlerden Path kısmını düzenle deyip Değişken değeri kısmının sonuna SDK Manager kısmındaki Java yolunu buraya girilmiş olması gerekiyor. (Not: Windwos 7 de kullanıyorsanız değişken değeri kısmında java klasörünün olmadığına emin olun varsa silip SDK Manager deki java klasörünü girin.
Windows 10 da yeni düzenle sil gibi seçenekler çıkıyor.)

JAVA_HOME diye yeni değişken tanımlayıp değişken değerini yine java dizini gösterin.

Ben bu şekilde çözmüştüm.
(15-11-2021, Saat: 16:47)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(15-11-2021, Saat: 13:38)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ben de bu problemi yeni yaşamaya başladım. Tüm önerileri uyguladım ama hata aynı. Delphi-Tools-Options bölümündeki SDK ayarları ve Java yollarında bir uyarı yok. Onlar normal görünüyor. Windows ortam değişkenlerindeki JAVA ayarlarını da yaptım. Ama sanki şöyle bir sorun var. Ortam değişkenlerinde seçtiğim JAVA versiyonları ile ilgili bir hata vermiyor. Sabit bir şekilde 1.8.0_241 hatası görünüyor output da. Tüm android projelerimde aynı hata var. Yani delphi içinde bir yerlerde bu path yolu var ve ben onu bulamıyorum.

Başlat Çalıştır: sysdm.cpl (Sistem Özellikleri)
Değişkenlerden Path kısmını düzenle deyip Değişken değeri kısmının sonuna SDK Manager kısmındaki Java yolunu buraya girilmiş olması gerekiyor. (Not: Windwos 7 de kullanıyorsanız değişken değeri kısmında java klasörünün olmadığına emin olun varsa silip SDK Manager deki java klasörünü girin.

JAVA_HOME diye yeni değişken tanımlayıp değişken değerini yine java dizini gösterin.

Bunların hepsini yaptım maalesef. CMD ekranında java -version ile test ediyorum aktif java sürümünü. 1.8.0_311 çıkıyor. Ortam değişkenlerinde bu versiyonu tanımladım. Ama delphi ısrarla 1.8.0_241 ile ilgili hata veriyor.
(17-11-2021, Saat: 00:17)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(15-11-2021, Saat: 16:47)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Başlat Çalıştır: sysdm.cpl (Sistem Özellikleri)

Bunların hepsini yaptım maalesef. CMD ekranında java -version ile test ediyorum aktif java sürümünü. 1.8.0_311 çıkıyor. Ortam değişkenlerinde bu versiyonu tanımladım. Ama delphi ısrarla 1.8.0_241 ile ilgili hata veriyor.

Ortam degiskenlerinde 1.8.0_241 vardir. Onu kaldirin. İşletim sistemi nedir.
(17-11-2021, Saat: 12:33)elixir84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(17-11-2021, Saat: 00:17)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bunların hepsini yaptım maalesef. CMD ekranında java -version ile test ediyorum aktif java sürümünü. 1.8.0_311 çıkıyor. Ortam değişkenlerinde bu versiyonu tanımladım. Ama delphi ısrarla 1.8.0_241 ile ilgili hata veriyor.

Ortam degiskenlerinde 1.8.0_241 vardir. Onu kaldirin. İşletim sistemi nedir.

İlgili ilgisiz tüm değişkenleri kontrol ettim. Hiçbirinde 241 ile ilgili bir kalıntı yok. Muhtemelen delphinin kendi içinde yazdığı bir yerler var.
C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio klasörü içinde eski delphi versiyonları olduğu için bu hatayı veriyormuş. Eski versiyon klasörlerini sildiğimde düzeldi.
Tools-Manage Platforms bölümü çalışmıyor, hata veriyorsa Delphi yi kaldırıp tekrar kurmak gerekiyor. Bu da kesin çözüm oldu bende.