Forum Kuralları


1- Yeni bir konu başlığı açmadan önce açmak istediğiniz konu hakkında forumda araştırma yapıp daha önceden olup olmadığını kontrol ediniz.
    Forum içerisinde aynı veya bir benzeri olan içeriğe sahip konu var ise farklı bir konu açmamanız rica olunur.
    Benzer konular var ise bölüm moderatörlerimiz tarafından açmış olduğunuz konu tespit edildiği taktirde konu ya kaldırılacak yada benzer diğer konu(lar) ile birleştirilerek ilgili konu altına bilgi mesajı yazılacaktır.
    Bunun yanında aynı konuyu farklı kategoriler altında tekrardan açmak yasaktır, tespiti halinde ilgili konu forumdan kaldırılacaktır.
2- Herhangi bir konu ile ilgili öneri, şikayet ve diğer bildirimlerinizi ilgili konunun bölüm moderatörüne " Raporla " butonunu kullanarak kolayca iletebilirsiniz.
    Diğer durumlar için ise süper moderatörlere özel mesaj yolu ile ulaşabilir ya da İletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
3- Daha önceden açılan ya da yanlış açılmış, forum kurallarına aykırı mesajlara, "Daha önce soruldu" veya "Böyle paylaşımlar yasak" yazmak yerine lütfen "Raporla" butonunu kullanınız.
    Açıklama kısmına daha önce girilen konunun linkini ekleyiniz. Bu tip mesajlar yazanların mesajları silinecektir.
4- Yeni bir konu açarken başlıkların konuya uygun ve açıklayıcı olması gerekmektedir. "Yardım", "İmdat", "Acil yardım edin" gibi başlıklar yerine daha anlamlı başlıklar seçilmelidir.
    Başlık ne kadar açıklayıcı olur ise o kadar kolay ulaşılabilir olacağını unutmayınız.
5- Konular doğru kategori içerisinde açılmalıdır. Konu ile alakası olmayan ve/veya anlamsız olan iletilerin gönderimi yasaktır.
6- Mesaj içeriğinin tamamı ya da tamamına yakın bir bölümü büyük/kalın harflerle ve/veya renkli yazılmamalıdır. Mesajlarda gereğinden fazla ifade kullanmanız o konuyu kirleteceğinden dolayı önermiyoruz.
7- Kazanç elde etmek amaçlı kısaltılmış linklerin kullanılması yasaktır.
8- Başlık ve mesaj içeriği Türkçe yazım kurallarına uygun olmalıdır. Başlıklar büyük harfle başlamalıdır ve mesaj içeriğinin tamamı büyük ya da küçük harf olmamalıdır.
    "Örnek Başlık" ya da "Örnek başlık" şeklinde yazılmalıdır. (Tamamı büyük olarak açılan başlıklar bölüm moderatörlerimiz tarafından kaldırılacaktır yada kilitlenecektir.)
9- Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.
10- Forumu reklam aracı olarak kullanmak yasaktır.
11- Forum içerisinde siyaset yapmak yasaktır.
12- Telif haklarını zedeleyen dosyalara (crack, serial, warez) link verilmesi ve forumda paylaşılması kesinlikle yasaktır.
13- Başka bir siteden alıntı yapılmış ise mutlaka orijinal kaynağa ilişkin isim verilmelidir. Alıntı yapılan yerden izin almak gerekiyorsa gerekli izinler alınmalıdır.
    Üyelerimiz tarafından yayın izni alınmadan yayınlanan bir konu olursa lütfen “Raporla” butonunu kullanınız.
14- Forum içerisinde yanlış bilgi paylaşımı yasaktır. Kullanıcılara konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yanlış bilgi vermek o kullanıcıyı yanlış bir yola yönlendirecektir.
15- Forumda pornografik resimlerin ve linklerin yayınlanması yasaktır.
16- Üyelerin birden fazla hesap açması yasaktır.Tespiti halinde hesaplarınız yöneticilerimiz tarafından kapatılabilir.
17- Delphican Forum Kurallarında her zaman değişiklik yapılabilir, değişiklikler sitede yayım tarihinden itibaren geçerli olur. Forum kurallarında değişiklik yapılırsa bir duyuru ile üyeler bilgilendirilecektir.
18- Forum'da açılan konulardan ve içeriklerden söz konusu içeriği giren kullanıcı sorumludur, Delphican doğabilecek sıkıntılardan sorumluluk kabul etmez.
19- Hesap güvenliği ile ilgili her kullanıcı kendi hesabından sorumludur.
20- Forum kullanırken VPN vb. kullanmak yasaktır. VPN olduğu takdirde Spam işlemi görecektir.
21- Forum kurallarına uymayan üyeler yöneticilerimizin takdir yetkisi doğrultusunda cezalandırılır.
22- DelphiCan Forum yasal zorunluluk olmadığı sürece kesinlikle bilgilerinizi 3. şahıs/kurumlarla paylaşmaz.
23- Yazım ve paylaşım dili Türkçedir, forum içerisinde Türkçe yazmanız tavsiye edilir.
24- Forum üzerinden paylaşılan yazılım veya dosyaların bilgisayarınızda oluşturabileceği sorunlardan Delphican kurucu/yöneticileri sorumlu değildir.
25- Forum editörümüz üzerinde kod biçimlendirme amacı ile kullandığımız 2 adet buton bulunmaktadır.
    Delphi Logolu olan (Delphi Kod Ekle) buton ile Delphi kodu, Süslü Parantez simgeli buton (Kod Biçimlendirme) ile de diğer dillere ait (SQL'de dahil) kodlar eklenerek (aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlenmişir), kod biçimlendirme yapılmaktadır.
    Kod biçimlendirme Delphi, SQL, C#, java, Java Script, JSon, Perl, C44, MS Dos, Phyton, Ruby, Visual Basic, XML ve CSS yazımları için mutlaka kullanılmalıdır.
    Söz konusu kurala uymayan üye bir defaya mahsus uyarılacaktır. Uyarılara riayet etmemesi durumunda, artan nisbette uzaklaştırma cezası uygulanacaktır.
26- Silinen konu ve yorumlar geçici olarak saklanmaktadır.
    Silinen konu ve yorumlar yalnızca kurucu ve süper moderatörler tarafından görülebilir.
    Her üye kendi konu ve yorumunu silmekte özgürdür. Fakat açtığı konuya yorum yapılmış veya cevap yazılmış olada yaptığı cevaba atıfta bulunması durumunda konu ve yorumun silmesi durumunda; diğer yorumların da silinmesine neden olacaktır.
    Bu kapsamda, cevap veren üyenin de haklarını koruma adına silinen konu veya yorum geri getirilecek ve üye bir gün süre ile forumdan uzaklaştırılacaktır.
    Uyarıya zaman tanımayacak derecede anlık toplu konu ve yorum silme işlemlerinde, işlemi gerçekleştiren üye Süresiz olarak forumdan uzaklaştırılacaktır.
27- Konu veya yorumlarda bir veya daha fazla alıntı yapılabilir. Alıntılar keyfi olarak yapılmamalıdır. Alıntı, yalnızca bir konu veya kişinin bir ifadesine yönelik olması durumunda
28- Bir konu veya yorum içinde bir veya daha fazla alıntı yapılabilir. Alıntılar, keyfi yapılmamalıdır.  Alıntı, bir konu yada cevaba atıfta bulunmak için kullanılmalıdır. 
29- Harici bir kaynaktan kopyaladığınız metni, DelphiCan metin editörüne yapıştırmadan önce, metin editörünün araç çubuğu üzerinde bulunan "Kaynağı Görüntüle" butonuna tıklayın. Daha sonra kopyaladığınız metni yapıştırın. (Harici kaynaktan metin biçimlendirmesi yok sayılacaktır)


ÖNEMLİ: Foruma üye olan herkes yukarıda belirtilmiş olan kuralları kabul etmiş sayılır.