Delphi Can
FireMonkey (FMX) ile Yazılmış - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Forum Hakkında & İnsan Kaynakları (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=115)
+--- Forum: Proje Fikirleri ve Proje Tanıtım (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=92)
+--- Konu Başlığı: FireMonkey (FMX) ile Yazılmış (/showthread.php?tid=234)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

FireMonkey (FMX) ile Yazılmış - TescilsizUzman - 24-09-2016

Merhaba,
FireMonkey'in geleceği ve neler yapabileceği konusunda az da olsa tereddütü olanlar için bir uygulama örneği paylaşmak istiyorum. 
Kore'de İtfaiye, Ambulans ve Acil Yardım hizmetlerinin sunulduğu merkezde arayan kişinin numara (Baz Sinyali) veya cihazı (GPS) üzerinden elde edilen konumu anında Monitör üzerindeki harita üzerine ve sevk edilecek ilgili ekibin ekranına da yansıtılmaktadır. 

Kore  Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - 119, FireMonkey ve sahip olduğu Yeni Nesil Teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş.

Uygulamanın genel özellikleri
  • MySQL veri tabanı
  • Monitör Alarm Uygulaması (FireMonkey Windows)
  • Raporlama bileşeni FastReport
  • FireMonkey App Tethering (uygulamalar arası veri iletişimi) Teknolojisi ile yazdırma sunucusuna mobil uygulamadan da çıktı gönderilebilmesi
  • Android Platform Uygulamsı (Tablet) 
  • Ekran yönetimi için RS-232 Seri iletişim protokollerinin kullanılması
fid89_tid234.jpg

Uygulamanın Çalışma Prensibi

fid89_tid234.png

Kaynak: c2design5sh

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - İbrahim - 24-09-2016

Selamün Aleyküm;

Firemonkey ile güzel uygulamalar yapılabiliyor lakin api'lerin nasıl kullanılacağını öğrenmek için kaynak sıkıntısı mevcut ve Embarcadero'nun forum sitesinden bile bazen yardım gelmiyor, yani cevap yazan olmuyor.

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - SimaWB - 24-09-2016

(24-09-2016, Saat: 12:33)İbrahim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Firemonkey ile güzel uygulamalar yapılabiliyor lakin api'lerin nasıl kullanılacağını öğrenmek için kaynak sıkıntısı mevcut ve Embarcadero'nun forum sitesinden bile bazen yardım gelmiyor, yani cevap yazan olmuyor.

O yüzden bu site var  Big Grin
Siz takıldığınız konularda sorunuzu sorun Fesih Bey en güzelinden verir size cevabı  Blush

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - CaglarCoskun - 24-09-2016

Biz daha çok estetiklikten sıkıntı yaşıyoruz daha çok. Estetik mobil uygulamalarda genel de htm5 ile yapılıyormuş. Sanırım onada yapacak birşey yok artık.

Cvp: Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - yhackup - 25-09-2016

(24-09-2016, Saat: 23:32)yasarpasa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Biz daha çok estetiklikten sıkıntı yaşıyoruz daha çok. Estetik mobil uygulamalarda genel de htm5 ile yapılıyormuş. Sanırım onada yapacak birşey yok artık.

Edindiğim bilgilwre göre html ile uygulama arayüzü yavaş oluyor imiş.

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - CaglarCoskun - 25-09-2016

Uygulamlarda çok bişey farketmedim. Bende arada bi takılan tek uygualam 360 securty oda reklam eklediğinden beri takılıyor

Yinede fmxexpress sitesinde veya embarcadero sitesinde bu konuda birkaç örnek yazıp belirli bir standart oturtsa benim gibi orta seviyede kullanıcılar için iyi olur. Animasyon falan hazırlıyorsunda onun içinde özel çalışma yapmak lazım. Kazanacağımız ne kadar

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - İbrahim - 25-09-2016

Aslında tüm uygulama geliştirme araçlarında bir şekilde istediğin tasarımı halledebiliyorsun. Fakat FireMonkey'de bir hata var o da TMultiView bileşenini drawer menu (soldan açılan menü) haline getirdiğimde tabletimde ve BlueStacks'de düzgün çalışmıyordu. Tableti veya BlueStacks'i dikey kullanımda sıkıntı olmuyor lakin yatay yaptığımızda drawer menü açılıyor ve bir daha kapanmıyor. Ama bu sorun telefonda olmuyor ve düzgün çalışıyor.

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - CaglarCoskun - 25-09-2016

Play store adamlar öyle ajanda ve sağlık uygulamaları yazıyor kullanması zevkli diye indirip inceliyorsun. Ekran görüntüleri kayıt oluşturma arama vs tasarım ve pratikliği hakkaten hayran bırakıyor.

Menüler, hatırlatmalar, bildirimler,tanıtım alanları programlarda kaliteyi hissedebiliyorsun. Bizim firemonkey ile yaptıklarımız bilgisayar programcılığı 1.sınıf öğrencilerinin kütüphane takip programı gibi kaliyor. Ortada bir grid iki tane button kaydet vazgeç gri zemin.

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - engerex - 25-09-2016

(25-09-2016, Saat: 01:26)yasarpasa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Play store adamlar öyle ajanda ve sağlık uygulamaları yazıyor kullanması zevkli diye indirip inceliyorsun. Ekran görüntüleri kayıt oluşturma arama vs tasarım ve pratikliği hakkaten hayran bırakıyor.

Menüler, hatırlatmalar, bildirimler,tanıtım alanları programlarda kaliteyi hissedebiliyorsun. Bizim firemonkey ile yaptıklarımız bilgisayar programcılığı 1.sınıf öğrencilerinin kütüphane takip programı gibi kaliyor. Ortada bir grid iki tane button kaydet vazgeç gri zemin.

Bu fark daha çok geliştirici ekiple alakalı. Program vardır bir grafiker sadece grafik arayüzü tasarlar, işi budur, kodlama ile işi olmaz. Bahsettiğin olay çok farklı bir şey. Farklı bir örnek vereyim. 2. dünya savaşı zamanı geçen bir bilgisayar oyunu. Oyunun yapımına şuradan başlamışlar. Ordudan emekli profesyonel asker çöküyor, sürünüyor, koşuyor, mevzi alıyor, nişan alıyor, bomba atıyor. Çeşitli açılardan kamera bu olayları kaydediyor. Sonra bunları bilgisayarda işleyip bilgisayarda tasarlanan grafik karakter üzerinde bunlar uygulanıyor. vs. vs. Her işin bir profesyoneli var.

Kore Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı Uygulamsı - yhackup - 25-09-2016

(25-09-2016, Saat: 01:26)yasarpasa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Play store adamlar öyle ajanda ve sağlık uygulamaları yazıyor kullanması zevkli diye indirip inceliyorsun. Ekran görüntüleri kayıt oluşturma arama vs tasarım ve pratikliği hakkaten hayran bırakıyor.

@engerex arkadaşımızın dediği gibi, uygulama tek kişi tarafından geliştiriliyorsa maalesef ya yazılım tarafı eksik kalıyor ya tasarım kısmı, Büyük şirketlerde tasarım ekibi ayrı yazılım ekibi ayrıdır.