Delphi Can
Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Delphi Sürümleri (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Konu Başlığı: Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi (/showthread.php?tid=4847)

Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - Abdullah ILGAZ - 20-05-2020

Merhaba,

14.02.2019 tarihli Delphi 10.3 Rio Deneyimleriniz başlığı ile açtığım konunun üzerinden neredeyse 1,5 yıl geçti. Pandemi günlerini avantaja çevirerek, biraz da zorunlu bir cihaz değişikliğinin gerektirdiği sıfır kurulum macerası ile yeni bir maceraya daha atılarak Delphi 10.1 Berlin kurulumunu yapmadan doğrudan Delphi 10.3 Rio kurulumuna geçiş yaptım.

Malumunuz radikal değişikliklerin hız kesmediği 10+ sürümlerinde özellikle Android ve iOS platformu için yaşanılan zorluklar ve yeniliklerle birlikte gelen farklılıklar bizleri zaman zaman zorlayabiliyor. Bu yazıda sizlere kurulum aşamasında ve sonrasında yaşadığım güçlü ipuçlarımı paylaşacağım.

Cihazınızda birden fazla Delphi 10+ sürümü varsa sorunla karşılaşmanız çok olası bir durum.

Eski cihazımda 10.1 Berlin üzerinde geliştirme yaparken yeni projelerimizden birisini 10.3 Rio ile oluşturup IDE'nin gidişatını gözlemlemeye çalıştım. Hatta iki tanesini de DelphiCan bünyesine taşıdım Smile (Bkz: Delphi 10.3 Rio KeyBindings) (Bkz: Delphi 10.3 Rio Structure içerisinde Show in Explorer hatası)

Eski cihazımda birden fazla 10+ sürümü kurulu olduğu için 10.2 Tokyo ve üstündeki sürümlerin SADECE 1 TANE ANDROID SDK paketini referans almak istediğini ve Public Documents altındaki Embarcadero > Studio > Version > CategoryRepository içerisindeki paketlerin ortalığı karıştırdığını gözlemledim.

Çözüm oldukça basit. 

İlk önce IDE'yi açın ve projeyi getirin. Daha sonra IDE üzerinden proje yöneticisine gelip sağ tuş Clean yapın. Şimdi IDE'yi kapatın.

Benim için C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\20.0\CatalogRepository\AndroidSDK-2525_20.0.36039.7899\tools dizininde yer alan source.properties dosyasını kendi IDE sürümünüz ve AndroidSDK sürümünüzü takip ederek bulun.

[ars]Pkg.UserSrc=false
Pkg.Revision=25.2.5
Platform.MinPlatformToolsRev=20[/ars]

Yukarıdaki Pkg.Revision değerini varsayılanın dışında bir şey ile değiştiriyoruz. (Örn. ben, sonuna -API19 yazdım.)

[ars]Pkg.UserSrc=false
Pkg.Revision=25.2.5-API19
Platform.MinPlatformToolsRev=20[/ars]

Bu işlem bittikten sonra tekrar IDE'yi açın ve Target Platform kısmından Android'i bulun, SDK paketi olarak varsayılanı yeniden paketlediğini göreceksiniz. Sağ tuş ile set as Default seçeneğine tıklayın.

Android uygulamaları derlerken aapt.exe dosyası ile ilgili bir hata alıyorum.

[PAClient Error] Error: E2312 Unable to execute  ... 

ile başlayan uzun uzadıya giden ve 2 satırdan oluşan bir derleyici hatası göreceksiniz. Hatanın hemen altında 2. hatadaki Splash Screen görselleriniz ve/veya Icon görsellerinizden birisinde problem oluştuğu için bu tarz bir sorun yaşadınız. Elden geçirip tekrar Build ederek problemi çözmüş olursunuz.

Android 8 sürümünde uygulama derleniyor ancak splash screen ekranında donuyor.
(Delphi Rio Android splash screen freeze problem)

Bu konu ile ilgili SOF başta olmak üzere birçok platformda fazlaca rivayetler dolanıyor. Neredeyse "işletim sistemini yeniden kur düzelecek" diyenleri göreceğim diye korkmadım değil Smile

Developreference, Idera community, EDN, Delphi forumları ve daha birçok noktada çözümü aradım ama bulamadım. 

En son aklıma MinSdkVersion muhabbeti geldi, Play Store'a yükleme yaparken yaşadığımız bir problemdi, hatırlarsanız. (Bkz: [Çözümlü] Google Play'de yayınlanan uygulamalar için uyarı) Ben de bunu yaptım ve çözüldü. Sürüm olarak 26 belirttim, herhangi bir problem olmadan derledi, üstelik uygulamalar Berlin'den daha hızlı çalışıyor!

İlerleyen zamanlarda karşılacağım yeni problemler olursa buradan içerik güncellemesi yapacağım.

Sağlıklı günler.

Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - Bay_Y - 20-05-2020

Elinize sağlık. Çok güzel ipuçları olmuş gerçektende Teşekkürler Abdullah Hocam.

Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - bydelphi - 20-05-2020

Teşekkür ederim tecrübe paylaşımınız için.
Bende 2-3 hafta önde XE8'den XE 10.3'e geçtim.
İlk ve en bariz farkettiğim şu; 10.3 ID XE8'e göre vcl projesinde gerçekten yavaşlamış.
Projenin kendine gelmesi ve toplaması zaman alıyor.
Ancak XE8 kesinlikle çok daha hızlıydı.
Belkide bir configurasyon ile hızlanır bilemiyorum.

Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - frmman - 20-05-2020

Teşekkürler @Abdullah ILGAZ bey tecrübelerinizi paylaştığınız için.

Sonunda taşındım! - Delphi 10.3 Rio Yükseltmesi - Abdullah ILGAZ - 20-05-2020

@bydelphi benim IDE sürüm geçiş maceram şu şekilde ilerledi:
Turbo Delphi > Delphi 7 > Delphi 2009 > Delphi XE2 > Delphi XE3 > Delphi XE5 > Delphi XE7 > Delphi XE8 > Delphi 10.1 Berlin > Delphi 10.3 Rio

VCL tarafında en çok zorlandığımız şey Turbo Delphi sonrasında XE5'e kadar taşımadığımız projelerde oldu.
FMX tarafında en çok zorlandığımız şey XE7/XE8 sonrasında 10+ sürümlere taşırken oldu.

Ara sürüm olarak 10 Seattle ve 10.2 Tokyo ile denemelerim oldu ancak ikisi de önceki sürümlerden çok farklı deneyimler sunmadığı için bekledim. XE8'den 10.1'e geçme sebebim Android Marshmallow desteğiyken 10.1'den 10.3'e geçme sebebim Android 64-bit oldu. Turbo Delphi'den de XML servisleri sebebiyle taşıma yapmıştık.