Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
(07-04-2019, Saat: 20:12)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: C/C++ 'ı kıyaslayamayız malesef çok yanlış olur. Diğerlerinden çok farklı çünkü. Biraz reklam gibi olacak ama açıklama ihtiyacı hissettim.  
Yeri doldurulabilecek bir dil değil C++, hız kolaylık vs bakımından kastediyorsan eğer bu olabilir ki zaten montaj diller bunu sağlamak için ortaya çıktı . Haliyle gayet doğal. Kaldı ki Delphi gibi yüksek seviyeli bir dil kendi muadilleri içinde kıyas edilebilir. C dünyasında ise durum bunlardan farklı. Tüm bu dillerin derleyicileri ilk c ile yazıldı.  " c based languages " şeklinde aratırsan ne demek istediğim anlaşılabilir. Bir çoğu fortran,pascal vs hariç tutuyorum. Sektörel olarak farklı olsalarda  neden kıyaslanmaz dediğime geleyim.

C++ herkesin harcı bir dil değil ve herkeste yazamaz. Bu dil üretim bandını oluşturan unsur. Dillerin çoğunda dili yazanlar herşeyi düşündüğü için geliştirecek kişiye pek birşey bırakılmıyor ,hazır yiyici gibi davranıyor. Lüks ve kolaylık, kütüphanelere bağımlı ve mayışarak yazılıyor. Genelde hep otomasyon hep benzer metadolojileri takip ediyorlar. C++ ise bir sınır yok her paradigma kullanılabilir.  C++17 ile zaten sözdizimdeki büyük değişiklikleri MODERNC++ kavramını esgeçiyorum derleyici eklentilerini saymıyorum bile. Hem göz korkutucu hem de sözdiziminde ki yabancılıklar bitmek bitmiyor. Tüm bunlarla birlikte tembelliği imkansız kılıyor.
Dört dil öğreniyormuş gibi hissedeceksin yani eğer giriş yaparsan bu dile ve de delphi bilginin yada herhangi bir programlama bilginin hiç yardımı da dokunmayacak. Genelde herkes C++ hakkında fikir sahibi olur ama olmamalı. Okullarda okutulan %5'lik bir dilimi sadece. Sözdizim ve algoritmadan ibaret ki aynı dilin içinde  içerisinde birbirinden çok farklı alanlar olabiliyor bunu iş ilanlarına baktığında daha kolay anlarsın. Kastettiğim aynı dilin içinde bir çok farklı dünya bir çok farklı uzmanlık alanı. Çünkü çok geniş ve teferruatlı.

Ama garanti edebilirim ki C++ da ne yaptığını bildiğin sürece ne geliştirme hızı anlamında ne verim bakımından hiçbir eksi dönüş almazsın  hele modern c++ aldığı ivmeden sonra .net ile windows yazmak insanı attan inip eşeğe binmek ile aynı mesafeye koyacaktır. Bilgisayara tam hakimiyetiniz olması tarifsiz. Tabi bunları yeterli bilgi olduğunu varsayarak söylüyorum. IOCTL, COM, WinRT, WDM, MFC, CRT ... vs bilindiği varsayılarak.

Biraz da assembly ile arabulucu olmadan herşeye uzanabiliyor ve manipüle edebiliyor olmak harika bir duygu ama bu da ülkemizde değeri anlaşılamamış bir dil. Yapılan en çok şey programlama dili (derleyici), oyun motoru, işletim sistemi, sürücü, gömülü sistemler. Diğerleriyle bu tür şeyler çoğu zaman çılgınlık hadi oyun motorunu filan anlarımda. Ama bir bilmeyen için bir socket yazması veya mail göndermesi bile oldukça fazla zor. Bunun birkaç method ile montaj dilerde gönderebilirken. Şu yıllarda zaten temel kurumsal yazılımlar ve otomasyonları olsun crud sorgularla gui ile çalışması her dilde kolay.

Delphi, bundan 24 yıl önce ortaya çıkmış dünyanın en hızlı derleyicisine sahip olmuş, son 10-12 yıldır derleyici ve IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.

Gerektiğinde C/C++ kadar güçlüdür, çünkü düşük seviye programlamaya da müsaade eder. Pointer'lara desteği yerleşik olarak vardır, başka diller gibi (C#, ..) programcılarını bu güçten mahrum etmek için debelenmez. Bir inline assembler'a sahiptir. Hız ve performans mı lazım, o zaman kapı sonuna kadar açıktır. C++ konusunda biraz dil fanatiği olduğunuzu gözlemliyorum. Buna hiç gerek yok. Her iş her dil ile -belki- yapılabilir ama her işi o işin erbabı olan dil ile yapmak daha yerinde bir davranış olur. Bu bağlamda işletim sistemi seviyesinde uygulama geliştirilecek ise(kernel device driver vb),  zaten C'den başka mantıklı bir alternatif yoktur. Ancak işletim sistemi C ile yazıldı diye; C Pascal'dan son derece üstündür demek de doğru değildir.

C / C++ güçlü ve esnek ama bir o kadar da riskli programlama dilleridir. Bu dillerde uygulama geliştiren programcının diğer dillerde uygulama geliştiren programcılardan çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü, her türlü veri türü her türlü veri türüne atanabilmektedir, Pointer'lar her yerdedir, tip güvenliği yoktur. Oysa Delphi'de tüm bu güç mevcuttur ancak bazı kurallara tabiidir. Elbette her yazılımcının C/C++ bilmesi kendisi için oldukça faydalıdır. Çünkü düşük seviyeye inmiş oluyor. Pointer'lara ister istemez bulaşmış oluyor. Dolayısı ile hafıza mimarisine de bulaşmış oluyor, değişkenlerin hafızada kapladıkları alanları hesap edebilir hale geliyor vs. Ancak bu imkanlar Delphi'de merak edenler için yok mu ? Elbette VAR. Sadece biraz merak gerekiyor. Delphi nispeten zor görünen tüm detayları programcısından mükemmel bir şekilde gizlemeyi başarabilmiştir. Bence bu yönü ile fazlası ile takdiri hek eder.

Bir C/C++ programcısının basit bir Windows uygulamasını API iskeletine göre oluşturması; belki de 30-40 dakika alırken, bir Delphi programcısı için bu süre bir kaç saniyeden fazla değildir. Arka planda herşey aynıdır, sadece Delphi tüm bu ayrıntıları sizden gizler ve pek çok şeyi çok akıllıca otomatize eder. Bu da iş anlamında size hız sunar. Tabii benim kişisel tercihim her zaman düşük seviye bilgiye haiz olmak yönündedir. Ancak bu her şeyi de Assembly ile yazacağız anlamını taşımaz. Herşeyin bir yeri ve zamanı vardır.

Bilgisayara tam hakimiyetin C/C++ ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu tamamen ayrı bir genel kültürdür. Zamanla oturan API bilgileri, işletim sisteminin çalışma mekanizmaları, donanımsal çevre cihazlarının iç yapıları ve kontrol mekanizmaları vb. Bunlar herhangi bir dilin tekelinde değildir. Bu bilgilere haiz olan birisi herhangi bir dil ile istediği hedefe çok daha rahat ulaşabilir. Ayrıca gerçekten isteyen, öğrenmeye bayılan, zorluklardan yılmayan, bir hata ile karşılaştığında etrafından dolanmak yerine bodoslama üzerine gidebilen her programcı sadece C/C++ ile değil; her şey ile başa baş mücadele edebilir. Yani C/C++ isteyen herkesin harcıdır. Bu sadece bir dildir,bir araçtır; fazla abartmamak lazım.

Son söz olarak; bana kalırsa Delphi sistem seviyesine bu kadar yakın olabilen, native derleyebilen, işletim sistemi API'lerini rahatça çağırabilen ve bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Tuğrul bey amacım polemik oluşturmak değil ama beni mazur görün. Yanlış bilgilendirme olmaması açısından söylemlerinizi değerlendireceğim ki zaten benim söylemleirme ithafen cevap niteliğinde bir yorumda bulunmuşsunuz. Bundan sonra yine tartışmaya dönüşmemesi için yanlış yönlendirmede olsa devamını getirmeyeceğimi de belirtmeliyim.

Delil olarak ileri sürdüğünüz detaylar söylemlerinizi haklı çıkaracak durumlar olarak göremiyorum ve fazlasıyla eksik kalmış gibi görünüyorlar özellikle c ile ilgili birkaç yorumunuz dışındakiler geçersiz durumdalar. Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum.
Özetleyecek olursak ;

Ben c fanatiği değilim çokça java projeleri geliştirdim 5 yılı aşkın php geliştiriyorum son olarak aylardır ağırlıklı ve yoğun olarak c++ yazıyorum. Nispeten python ile de uygulamalar geliştirsemde sadece ilgileniyorum. Fullstack web geliştircisi olduğumuda söylememe gerek yoktur. JS gibi Php de aynı şekilde birkaç framework'e hakimim fakat en uzman olduğum alan şuan laravel olsada. iddia ettiğiniz durum yani dil fanatikliği ben de yok ama sizde kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Hatta şu cümleden anlaşılabilir.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”

“Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”

Açıkası gereksiz dallandırmamak için uzatmayacağım dileyen bahsettiklerimi araştırabilir. Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış. C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz.
Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile.

Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı.

Assembly olayına gelirsek yine bunlar mecrubeten ihtiyaç için gerek duyulan durumlar basit bir cpu temperature monitor’u örnek olarak verebilirim direk cpu dan eşzamanlı almak istediğinizi düşünün. Intelin sayfasını açıp işlemci bilgileri için adreslemelere bakmak icab ediyor.

Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz. Bu söz hakkında açıklama istemek hakkınız. Biraz açmamı istemeniz daha uygun olabilridi çünkü bunun cevabı sizin yazılımdan ne anladığınıza göre değişecektir. Hızlı kolay ürün geliştireyim diyorsanız c++ sizin için zorlu ve gereksiz olacaktır çünkü o tür şeyler için fazladan bir ton bilgisayara hakimiyet için bilgi öğrenmek yerine soyutlanmış ortamlarda otomasyon yazmak çoğu zaman idelere bağımlı ve bilindik sularda kütüphaneler çatıalr yardımıyla kendini güvende hissetmek farklıdır. Çoğu şey hazırlanmış yapboz getirilmiştir sizin parçaları birleşitrmeniz gerekir. Fakat kullandığınız o platformaları oluşturan koşulları yazmak değim yerindeyse “aklınıza gelen her türlü programı” yapabilmek isterseniz hiç şüphesiz buna ihtiyacınız olacak.
Fazla esnek olması öğrenim süresini de etkiliyor. Kolay öğrenilebilir diyemiyoruz bu nedenle.
C++ için tekrar ediyorum oop desteği dahil çok fazla şey geldi yani bunlara bakmadan c++98 ‘e bakarak konuşmak çok yanlış olacaktır. Yani diğer dilerin yapabildiği yüksek soyutlanmış, montaj dillerin yapabildiği her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz ve aynı kolaylıkta. Eğer c++ biilyorsanız ne verim ne hız hiçbirşekilde geri kalmayacaksınız. Hatta siz hiçbir kütüphaneye göbekten bağlı olmadığınızdan istediğiniz yöne evriltebilirsiniz projeyi.
“C/C++ programcısının basit bir Windows uygulamasını API iskeletine göre oluşturması 30-40 dakika” buradan ne demek istediğiniz anlaşılmıyor.

Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim. Bu şekilde rasyonel bir sonuç çıkmayacaktır, subjektif yorum veya çıkarım olarak kalacaktır. Çoğu kişi c++ hakkında kolaylıkla yargıda bulunabiliyor bu da çok yanlışlığa sebep olmakta malesef ama baktığımızda bu kadar çok yoruma rağmen pek geliştiren yok. O nedenle Türkiye zaten değeri bilinmiş bir dil değil c++
Burası yanacak birazdan Smile
(09-04-2019, Saat: 12:06)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burası yanacak birazdan  Smile

Big Grin Big Grin Big Grin
There's no place like 127.0.0.1
Çekirdek aldim ve takipteyim.. (:

Bu tarz yazıları seviyorum bizlerde Birseyler öğreniyoruz.. hatta varsa tecrübelerinizden örnekler verip konuyu taçlandırın (:
(09-04-2019, Saat: 12:06)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burası yanacak birazdan  Smile

(10-04-2019, Saat: 00:15)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çekirdek aldim ve takipteyim.. (:

Bu tarz yazıları seviyorum bizlerde Birseyler öğreniyoruz.. hatta varsa tecrübelerinizden örnekler verip konuyu taçlandırın (:

Ortamı germeyelim, lütfen. 
Fakat sizlere katılmamak mümkün değil, fırtına öncesi sessizliğe benziyor. Cry
P1jlq5.gif
(09-04-2019, Saat: 11:26)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tuğrul bey amacım polemik oluşturmak değil ama beni mazur görün. Yanlış bilgilendirme olmaması açısından söylemlerinizi değerlendireceğim ki zaten benim söylemleirme ithafen cevap niteliğinde  bir yorumda bulunmuşsunuz. Bundan sonra yine tartışmaya dönüşmemesi için yanlış yönlendirmede olsa devamını getirmeyeceğimi de belirtmeliyim.

Delil olarak ileri sürdüğünüz detaylar söylemlerinizi haklı çıkaracak durumlar olarak göremiyorum ve fazlasıyla eksik kalmış gibi görünüyorlar özellikle c ile ilgili birkaç yorumunuz dışındakiler geçersiz durumdalar. Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar  fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum.
Özetleyecek olursak ;

Ben c fanatiği değilim çokça java projeleri geliştirdim 5 yılı aşkın php geliştiriyorum son olarak aylardır ağırlıklı ve yoğun olarak c++ yazıyorum. Nispeten python ile de uygulamalar geliştirsemde sadece ilgileniyorum.  Fullstack web geliştircisi olduğumuda söylememe gerek yoktur. JS gibi Php de aynı şekilde birkaç framework'e hakimim fakat en uzman olduğum alan şuan laravel olsada. iddia ettiğiniz durum yani dil fanatikliği ben de yok ama sizde kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Hatta şu cümleden anlaşılabilir.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”

“Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”

Açıkası gereksiz dallandırmamak için uzatmayacağım dileyen bahsettiklerimi araştırabilir. Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış.  C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz.
Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile.

Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı.

Assembly olayına gelirsek yine bunlar mecrubeten ihtiyaç için gerek duyulan durumlar basit bir cpu temperature monitor’u örnek olarak verebilirim direk cpu dan eşzamanlı almak istediğinizi düşünün. Intelin sayfasını açıp işlemci bilgileri için adreslemelere bakmak icab ediyor.

Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz. Bu söz hakkında açıklama istemek hakkınız. Biraz açmamı istemeniz daha uygun olabilridi çünkü bunun cevabı sizin yazılımdan ne anladığınıza göre değişecektir. Hızlı kolay ürün geliştireyim diyorsanız c++ sizin için zorlu ve gereksiz olacaktır çünkü o tür şeyler için fazladan bir ton bilgisayara hakimiyet için bilgi öğrenmek yerine soyutlanmış ortamlarda otomasyon yazmak çoğu zaman idelere bağımlı ve bilindik sularda kütüphaneler çatıalr yardımıyla kendini güvende hissetmek farklıdır. Çoğu şey hazırlanmış yapboz getirilmiştir sizin parçaları birleşitrmeniz gerekir. Fakat kullandığınız o platformaları oluşturan koşulları yazmak değim yerindeyse “aklınıza gelen her türlü programı” yapabilmek isterseniz hiç şüphesiz buna ihtiyacınız olacak.
Fazla esnek olması öğrenim süresini de etkiliyor. Kolay öğrenilebilir diyemiyoruz bu nedenle.
C++ için tekrar ediyorum oop desteği dahil çok fazla şey geldi yani bunlara bakmadan c++98 ‘e bakarak konuşmak çok yanlış olacaktır. Yani diğer dilerin yapabildiği yüksek soyutlanmış, montaj dillerin yapabildiği her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz ve aynı kolaylıkta. Eğer c++ biilyorsanız ne verim ne hız hiçbirşekilde geri kalmayacaksınız. Hatta siz hiçbir kütüphaneye göbekten bağlı olmadığınızdan istediğiniz yöne evriltebilirsiniz projeyi.
“C/C++ programcısının basit bir Windows uygulamasını API iskeletine göre oluşturması 30-40 dakika” buradan ne demek istediğiniz anlaşılmıyor.

Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim. Bu şekilde rasyonel bir sonuç çıkmayacaktır, subjektif yorum veya çıkarım olarak kalacaktır. Çoğu kişi c++ hakkında kolaylıkla yargıda bulunabiliyor bu da çok yanlışlığa sebep olmakta malesef ama baktığımızda bu kadar çok yoruma rağmen pek geliştiren yok. O nedenle Türkiye zaten değeri bilinmiş bir dil değil  c++

Merhaba, coyistik bey/hanım; (nickname'inizden cinsiyetiniz anlaşılmıyor) "beni mazur görün" demişsiniz; sizi mazur görürdüm ama üstüme bu denli saldırganca hücum etmemiş olsaydınız. Bu bağlamda hak ettiğiniz yanıtı vermeye çalışacağım.

Öncelikle ben bir iddiaya delil sunmak için yazmadım her ne yazdı isem. Gerçekten bildiğimi, inandığımı ve düşündüğümü paylaştım. Demişsiniz ki; "ileri sürdükleriniz sözlerinizi haklı çıkartmaz ve sözleriniz eksik, geçersiz durumdalar".

Söyler misiniz hangi sözlerim eksik, hangi sözlerim geçersiz ? Ancak bunu söylemeden evvel, sektörde kaç senelik tecrübeye sahipsiniz, bilgi düzeyiniz hakkında bizleri de bilgilendirin ki ona göre değerlendirelim. Malum cahil ile sohbet edilmez. Size karşı tutumumuzu o bilgiler ışığında gösterelim.

"Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar  fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum." demişsiniz. Bu paragrafı açmanızı isteyeceğim sizden. Geliştiricileri nasıl kötü etkiliyormuş Delphi ? Bir de hatırıma gelmişken sorayım, ne kadar zamandır Delphi kullanıyorsunuz ?

"Full Stack Web Developer" olduğunuzu söylemişsiniz; bizim gibi eski insanlar full stack developer nedir bilmeyiz; lâkin sizlerin developer'ın ne demek olduğunu bildiğinizi de hiç sanmıyorum. Bir web developer benim gibi low level seven bir insanı haksız ithamları ile yargılamaya çalışıyor. Komik kalmak istemiyor iseniz, bu makalenizdeki saldırganlığınızı delillendirirsiniz.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”. Bu cümlemi alıntılamışsınız. Bu cümlenin yanlış olduğunu iddia edecek bir tek arkadaşım var mıdır ? Sizin gibi yeni yetmeler bilmeyebilir belki ama aramızdaki pek çok insan 1995 yılından yani Delphi'nin doğumundan itibaren gelişmeleri takip ediyoruz. Eğer bu cümlede bir hata/yanlış yok ise; bu cümle benim fanatik olduğumu değil, mantıklı, tutarlı ve mesnedli konuştuğumu gösterir.

Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”. Bu cümlemi de alıntılamışsınız ve fanatikliğime ithaf etmişsiniz. Siz ister inanın ister inanmayın, bu gerçeği değiştirmeyecektir. Size tavsiyem; bizler gibi tecrübeli insanları eleştirmeden önce haklı olabileceğimiz ihtimali üzerinde durmanız ve araştırma yapmanızdır.

Ben Turbo C, Turbo Pascal, Borland C, Assembly, Clipper, DBase, Visual C++, Visual Foxpro, Visual Basic, Delphi, C#, Java... gibi dilleri kullanarak 20+ yıldır uygulama geliştiriyorum. Tüm bu platformların tadına/tuzuna baktım. Dolayısı ile birşeyler yazıyorsam bunlar tecrübelerimden süzülen cümlelerdir. Benim yazdıklarımı eleştirecek insanın benden daha fazla ve tecrübeye sahip olması gerekir. Aksi takdirde yapılan sadece çamur atmak, cahillik ya da densizlik olur.

Tabii hatalı kelamlar etti isem; o noktaları işaret edebilirsiniz. Ancak sizin üslubunuz ile değil. Ayrıca, benim belirttiğim fikirlerin ve beni fanatik ilan ettiğiniz örneklerin başında "bana kalırsa" kelamı var. Bu ne demek, "bu benim düşüncem" demek.

Herneyse, "dileyen bahsettiklerimi araştırabilir" demişsiniz. Bahsettiğiniz kayda değer ne var ki araştıralım ? Bir yanıt verirseniz bu hususta araştırmaktan elbette memnun oluruz.

"Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış.  C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz. Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile." demişsiniz.

Nedir benim yazdığım ve yanlış olan şey pointer'lar konusunda ? Çok kıymetli üstadımız bilgilendirsin de biz de öğrenelim ! Ayrıca Generics ile ne ilgisi var konumuzun ? Delphi'de de Generics'lerin olmadığını falan mı sanıyorsunuz siz ?

"Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı." demişsiniz.

Benim üslubumun değil sizin üslubunuzun sorunlu olduğunu sanırım herkes farketmiştir. Üslubunuza da takılmazdım aslında, çünkü bende sizinki kadar boş yere şişmiş bir ego ve kibir yok. Lâkin doğruları söylemek kaydı ile. Bazı anlamsız şeyler gevelemişsiniz ama altında sağlam bir dayanak yok.

Programcı mantık insanıdır. Madde madde sıkıntılı ve hatalı yerleri yazarsınız biz de size aynı şekilde ve aynı üslub ile bilgi de vererek yanıt veririz. Bilgiye, tecrübeye saygı gösterirsiniz ya da göstermezsiniz o da sizin bileceğiniz husus olur.

"Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz." Ben öyle bir şey demedim ama sizin "C/C++ herkesin harcı değildir" cümlenize yanıt olarak "Ayrıca gerçekten isteyen, öğrenmeye bayılan, zorluklardan yılmayan, bir hata ile karşılaştığında etrafından dolanmak yerine bodoslama üzerine gidebilen her programcı sadece C/C++ ile değil; her şey ile başa baş mücadele edebilir. Yani C/C++ isteyen herkesin harcıdır." dedim.

Ayrıca ben sizden açıklama falan istemedim ki. Sizin gibi ne yazdığı belli olmayan; bilmeyen ama bildiğini sanan insanların ne dediğini dahi anlayabilir hale geldik şükür bunca senede.

Ayrıca siz bir "Full Stack Web Developer" olarak hangi tool'ları kullanıyorsunuz sormak isterim ? Acaba siz, kendinizin bir LEGO programcısı olduğunun farkındamısınız ? Başkalarının yazdığı ürünleri alıp kendi ürününde kullanan ama altında ne yattığını hiç merak etmeyen...

Ayrıca kendisini C/C++ programcısı olarak gören bir insanın basit bir Windows API mesaj döngüsünü bilmemesi de ayrıca komik. Sizin hiç bir şey bilmediğinizi anlamama yetecek kadar malumat elde ettim yazdıklarınızdan. Ancak neden böyle absürd bir yol izlemeye çalıştığınızı anlamlandıramıyorum, orası ayrı.

"Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim." Gerekir ise teknik -hatta sizin anlayamayacağınız kadar teknik-, gerekirse de teorik her türlü konuşabilir ve yazabilirim. Bu benim süper zeki olmamdan kaynaklanmıyor, çok okumamdan kaynaklanıyor. Belki arada sırada siz de okumaya zaman ayırırsanız biraz da olsa kendinizi geliştirebilirsiniz.

Son olarak bu başlık altında verdiğim yanıtları bir kez daha sakin bir kafa ile okuyup anlamaya çalışmanızı tavsiye ediyorum. Biliyorum bu sizin için zor bir şey ama yine de denemelisiniz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Benim de en çok dikkatimi çeken bu cümle oldu.

"Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum."

Bu cümlede Pascal ile C# yer değiştirmeli bence , c#ta bir kıytırık windows apisi kullanmak için takla atıyoruz, delphide çoğu hazır geliyor.
https://blog.yakupulutas.com/the-other-a...d-example/

Ayrıca kaynak kodlarını bile görüntüleyip hatta debug dahi edebildiğiniz gerektiğinde değiştirebildiğiniz bir ortama , nasıl izole olduğunu söyleyebiliyorsunuz anlayamadım.
Big Grin Normalde yazmayacaktım ama cevap diye ileri sürdükleriniz tamamen şahsıma yapılmış hakaretler “yeni yetme vs.”
İtham ettiğiniz şeyler ilk yorumlarınızdan itibaren kendinizde görülüyor ve şahsa indirgemeden cevap veremiyorsunuz.
Kısaca tüm cevabın toplamı “egolusun kibirlisin bir şey bilmeden yazmışsın benim dediklerim doğru” konuya dair teknik hiçbirşey içermiyor. Bana diyorsunuz ama kendi egonuzu “teknik anlamayacağınız kadar teknik yazarım” diyerek tatmin ediyorsunuz.
Buradan ne kadar egosu şişkin birisi olduğunuz görülüyor. Benim söylemim gayet saygılı idi fakat sizde gereksiz yere enaniyet oluştu ve “yeni yetme” diyebildiniz.
Ben kendim hakkımda malumatı verdim ama hala kaç senelik tecrübe olduğunu sorabiliyorsunuz. Cümlelerimden benim bilgimi de anladığınızı söylüyorsunuz ama onlar sizin gerçekdışı kuruntularınız.
Şahsınıza herhangi bir atıfta bulunduğumu sanmıyorum.
Zaten gerisin geriye deli saçması hakaretler ithamlar söz konusu. Ciddiye bile alınmaya değmez. Bu tür hararetle de daha çok anlamamaya yönelik idrak etmek istememeye yönelik bir algı var. Yani yanlış anlamaya çok elverişlisiniz her ne söylersem söyleyeyim.

İZOLE ne demek yani da kafanızda ne canlanıyor bilemem. Pascal, C gibi erken dönem dillerden ve bunun avantajlarına sahip ikinci cümle ise delphi bundan farklı olarak montaj bir dil. Pascal izole değil ama delphi öyle.
Dilin yüksek soyutlama içinde olması dışında ne olup bittiğini görmesine engel teşkil eder. Yani bir framework öğrenirseniz native dilinde onun gibi bir framework yazamıyorsanız yetkinliğiniz az demektir. Bunu kastediyorum aynı şekilde kütüphaneler de insanı hazıra konmaya alışık hale getirmekte ve köreltmekte. Örnek java garbage collection’ları kullanarakta rame müdahele mümkün olsada bunlar çok dolaylı yollardır.

Zaten o seviyeye gelen pek azdır. Normalde gördüğümüz Javacılar genelde ürün odaklı çalışırlar kurumsal firmalara yönelik olarak.
Aslında söylediğiniz her şeye cevap verdim eğer gözü dönmüş bir şekilde okumazsanız.

Web geliştirici olarak küçümsemeye çalışmışsınız. C++ da ortalamın çok üstünde olduğumu söylemeliyim buna rağmen bulabildiğiniz falso mu bu ? Yapboz örneğini de ben verdim benim kelime dağarcığımı kullanarak mı tartışacaksınız benimle tıpkı php bilmediğiniz halde bilmeyen bir kişinin bilen bir kiişiyi eleştirmesi gibi. İlk java projemizi birlikte mi yazdık hayırdır benim ne kadar java python bildiğimi söylüyorsunuz.

Üslubunuz hakaretvari olmasına rağmen ben seviyemi düşürmeyeceğim yoksa bunun çırpınma olduğunu söyler daha ileri de giderdim. Ben php ile framework yazabilirim dilde symfony ve laravel dahil ikisini aktif birşekilde uzun yıllar çalıştığım firmalar da kullandım aynı şekilde wordpress ile de temalar geliştirdim.
Javascript içinde ise react angular ve vue ile uyuglamalar yazdım yani ben proje yapmadığım halde bildiğimi iddia etmiyorum. Yaptıklarımı söylüyorum. Kaldı ki c++ da yazdığımı söylememe rağmen bunu dikkate almamışsınız bile.
Kendi görmek istediğinizi görmüşsünüz. Beni dinlemek yerine benim hakkında ki kendi tahminlernize güveniyorsunuz.
Bırakın şu kişiler üzerinden gitmeyi ben gidersem üzülen siz olacaksınız ama burası bunun da yeri değil yoksa çok kişiyide teknikle dövdüm. Ama artık bu tür şeylerden uzak kalmaya uğraşıyorum. Tartışmayı seven biriyim normalde fakat çevreyi kötü etkilemekte.

Ben de bir saldırganlık yoktu ilk yorumlarımda fakat kendimi de savunmam gerekiyor özelikle tek amacınız bu olduğu için. İde konusunda söylediğiniz nasıl gerçek olabilir ? c#en iyi visaul studio da yazılır. O delphi için geçerli olabilir sadece. Her fısatta övmeye çalışmışsınız bu dile toz kondurmama isteğiniz olduğunu çok açıkça gösteriyor.
Her zamanki gibi ne itham etmişseniz kendinizde olan şeyleri söylemişsiniz.
Benim sizin hakkındaki tahlilerime şiddetle karşı çıkmışsınız size serbest ama başkasına yasak anlıyorum.

Kendimi kanıtlamak zorunda değilim.Fakat siz sınayacak donanıma da sahip değilsiniz madem kişiselleştirmek istiyorsunuz. Diğer arkadaşların rahatsız olmayacağını bilseydim sizin frekanstan anlayacağınız desibel aralığında sizin olduğunuzdan yüksek perdeden anladığınız dilden karşılık verebilirdim.

Zaten söylemlerinizle haddinizi fazlaca aşıyorsunuz.

Yine 20 yıl size hiçbirşey katmamış birkaç dilin ismini sıralamanızda hiç inandırıcı değil zaten c++ tecrübeniz olsa turbo c’yi ağzınıza bile almazsınız artık çağın dışında kaldı. O zamanki c++ bilginize güvenip yorum yapmayın diyorum. Fakat bunu yanlış anlıyor adeta idrak etmemeye uğraşıyorsunuz. Anlamak için dinlemiyorsunuz sanırım.

İki toplama çıkarma fonksiyonu çıkartıp C/ C++ yazdım kabilinden bir cevap olmuş bu nedenle sizinle bu saçma diyalogu sürdürmeyi zul olarak göyüroum.

hakkımda istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz ama duymak istemesenizde benim hakkımda söylediklerinizin benimle de bir ilgilsi yok duygusal cevaplardan ibaret. Tabi ki bu yoğun duygusallık ve ego tatmini gerçeklerle çoğu zaman bağdaşmaz.
Bence bir densizlik varsa bunu siz gösteriyorsunuz. Kendinizi sıkmayın direk hakaret edebilirsiniz. Zaten yaptığınız şey çokta farklı değil.

Son olarak Windows api yi bilmediğim çıkarımna varması da son derece gülünç sadece kendinizi bile ifade etmekten aciz olduğunuzu söylemeye çalıştım o kurduğunuz cümle hiçbir şey ifade etmiyor.
Bir uygulamayı api iskeletine göre oluşturmak ne demek. Böyle bir cümle olabilir mi ? API iskeleti nedir ? Ona göre oluşturması ne demektir. Zaten api iskelet yapısıyal birlikte geliyor.
Bende size akıl sağlığı ve hayatınızda başarılar diliyorum bu komedi tartışmaya devam etmeyeceğim yoksa kimbilir daha neler isnad edeceksiniz ne çarpıtmalara başvuracaksınız.

Ama size samimi bir tavsiye vereyim. Saygı beklediğiniz bunu çok istediğiniz gözlemleyebiliyorum fakat bu tavırlar sizi çocuk kadar bilinçsiz davranmanıza sebep olmakta bu şekilde çocukça davranan biri de pek saygı görmeycektir. Bu nedenle şikayet etmek yerine biraz ciddiyet takının. Konunun dışına çok fazla çıkıp tamamen beni hedef alır yorumlarda bulunuyorsunuz.

Böyle birine de teknik hiçbirşey anlatılmaz. Şimdiye kadar izaah ettiklerimi yanınıza kar addedin, grupta ki diğer arkadaşlara saygısızlık olduğu için tarafımca üzgün olduğumıu belirtmek istiyorum. Sizede sonraki hayatınızda başarılar. Smile Siz haklısınız diyeyim ne diyeyim büyüklük bende kalsın ozaman.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 11 için suiskin? Jakarta2 5 554 15-02-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: Lraraujo23
  Delphi 7 Uygulama içinde sürükle bırak nasıl yapabilirim mersoy 1 663 05-03-2023, Saat: 12:03
Son Yorum: mcuyan
  Program tarafından kullanılan portlar SimaWB 20 14.209 14-02-2023, Saat: 15:50
Son Yorum: TheEAK
  Delphi Keystone ARM 0 536 09-11-2022, Saat: 03:44
Son Yorum: ARM
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.953 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi