Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile işletim sistemi
Delphi ile işletim sistemi yapmayı planlıyorum. Bir ekip çalışmasına sıcak bakmıyorum. 2 yıl önce github projesi yapımı ile ilgili bir konu açılmış ama o kadar mesaja rağmen hiç adım atılmamış. Bir şeyi yapmak istiyorsan derhal yapmalısın.

Evet, ben işletim sistemini eğitim serisi şeklinde yapmayı planlıyorum. Yakın zamanda seriye başlamak isterim. 

Bu noktada fikirlerinizi merak ediyorum. Böyle bir proje ve eğitim serisini ister misiniz?

Proje hedefleri şu şekilde olabilir:

Assembly ve delphi kernel hazırlama.
Interrupt programlama.
Ekran ve klavye kontrolü.
Shell oluşturma.
Hafıza yönetimi.
Dosya sistemi oluşturma.
Çoklu işlem yapma.
GUI oluşturma.
Network programlama.

Bu arada katkı sunmak isteyenler bana özel mesaj gönderebilir.
(13-01-2021, Saat: 17:47)PROGRAMADOR35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi ile işletim sistemi yapmayı planlıyorum. Bir ekip çalışmasına sıcak bakmıyorum. 2 yıl önce github projesi yapımı ile ilgili bir konu açılmış ama o kadar mesaja rağmen hiç adım atılmamış. Bir şeyi yapmak istiyorsan derhal yapmalısın.

Evet, ben işletim sistemini eğitim serisi şeklinde yapmayı planlıyorum. Yakın zamanda seriye başlamak isterim. 

Bu noktada fikirlerinizi merak ediyorum. Böyle bir proje ve eğitim serisini ister misiniz?

Interrupt programlama.
Shell oluşturma.
Hafıza yönetimi.
Dosya sistemi oluşturma.
Çoklu işlem yapma.
GUI oluşturma.
Network programlama.

Çok iyi olur ama yarım kalmasın, genellikle bu işler hep yarım kalıyor, inşallah siz sonuna kadar gidersiniz, ilk öğrenciniz ben olayım.
Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=ONGUN
(13-01-2021, Saat: 17:50)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-01-2021, Saat: 17:47)PROGRAMADOR35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Delphi ile işletim sistemi yapmayı planlıyorum. Bir ekip çalışmasına sıcak bakmıyorum. 2 yıl önce github projesi yapımı ile ilgili bir konu açılmış ama o kadar mesaja rağmen hiç adım atılmamış. Bir şeyi yapmak istiyorsan derhal yapmalısın.

Interrupt programlama.
Shell oluşturma.
Hafıza yönetimi.
Dosya sistemi oluşturma.
Çoklu işlem yapma.
GUI oluşturma.
Network programlama.

Çok iyi olur ama yarım kalmasın, genellikle bu işler hep yarım kalıyor, inşallah siz sonuna kadar gidersiniz, ilk öğrenciniz ben olayım.
Yarıda kalmasını istemem ben de. Vakit buldukça hazırlamaya çalışacağım. Ayrıca yarıda kalsa bile devasa bir kaynak bırakmış olacağım geride. Belki devamını getirebilirler. Ama tekrarlıyorum: Yarıda bırakmayı düşünmüyorum.
İkinci öğrenciniz de benim, hayırlı olsun
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
3.benim.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Çok güzel bir düşünce ve hedef.
Bitmese bile bir noktaya getirilmiş proje arkadan gelenler için kaynak veya basamak teşkil edecektir.
Şimdiden başarılar dilerim.
Merhaba bende yillar önce (yaklasık 17 yıl) turbo c++ ortamında (msdos versiyonunda) işletim sistemi yapmak istedim.
Butonlar, editboxlar, hatta başlat cubugu olusturdum. zamanı saat olarak koydum.
Tabı o zamanlar therad, interrupt, shell, dosya sistemi vs.... gibi sistematik bileşenler hakkında bilgim yoktu.
Sadece duydugum kavramlar ıdı. Fakat arastırıyordum ınternetten.
İşlemci mimarileri ile ilgili bir kitap ve assembly kitabı aldım.
Çevremde arakdaslar benımle dalga gecmeye basladı. Baska ısın yokmu, bosa vakit, microssoft'umu batıracan tarzında.
Hatta ıclerınde yazılımdan anlayanların bıle olması uzmustu benı. Sonucta hevesım kırıldı. Bırkac ay sonra bırakmak zorunda kaldım.
Keske cevremdekılerı dınlemeseydım dıyorum. Benımde size tavsıyem burda herkes size bosver dese yınede bıldıgınız yoldan donmeyın.
Projenızı seve seve takıp edeceğim. Basarılar dılerım.
İett de çalışan Fatih kılıç isimli bir abimiz böyle bir projeye başladı uzun zamandır  da devam ediyor. Açık kaynak bence sıfırdan başlamak yerine onunla iletişime geçip üzerinden devam edilmesi daha iyi olabilir. Mesakatli bir iş. Proje adı elera işletim sistemi. Kendisi bu projeyi lazarus ile ilerletiyor.
Facebook grubu var. Görsel paylaşımları da var. Buda projenin sayfası
https://bitbucket.org/elera0/elerais/src...5E7xAVGgGY
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Konu hakkında çok az bilgim olmasına rağmen şu soruları sormadan edemiyorum. Bir arkadaşımız böyle bir konu açabiliyorken neden 2003 ten bu yana üzerinde çalışılan linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş ve 2013 yılında "hatırladığım kadarıyla vestelin akıllı tahtalarını çalıştıramadığı için" Debian tabanlı bir dağıtım yapılan Milli İşletim Sistemimiz PARDUS neden hala kamu kurumlarında kullanılmıyor.

@PROGRAMADOR35 nickli arkadaşın cesaretine cidden hayran kaldım yine söylüyorum bu konuda bilgim yok denecek kadar az fakat böyle birşey ihtimal dahilinde ise neden kamu kurumlarımızda hala windows kullanıyoruz.
(13-01-2021, Saat: 21:47)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İett de çalışan Fatih kılıç isimli bir abimiz böyle bir projeye başladı uzun zamandır  da devam ediyor. Açık kaynak bence sıfırdan başlamak yerine onunla iletişime geçip üzerinden devam edilmesi daha iyi olabilir. Mesakatli bir iş. Proje adı elera işletim sistemi. Kendisi bu projeyi lazarus ile ilerletiyor.
Facebook grubu var. Görsel paylaşımları da var. Buda projenin sayfası
https://bitbucket.org/elera0/elerais/src...5E7xAVGgGY

Fatih KILIÇ'in işletim sistemini inceleyeceğim. Bilgiler için teşekkürler. Yapmak istediğim daha önceden de söylediğim gibi eğitim serisi şeklinde bir çalışma. Hazır yapılmış isletim sistemi var diyerek yeni çalışmaların yapılmaması doğru tercih olmayacaktır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WebCam Güvenlik, İzleme, Takip ve Uyarı Sistemi epikbalad 0 2.278 09-12-2022, Saat: 17:30
Son Yorum: epikbalad
  Delphi IDE'den Android Mobil Cihaz ile Kablosuz Erişim ( ADB over Wifi ) mrmarman 20 11.127 27-11-2022, Saat: 13:32
Son Yorum: osiso
Lightbulb Loyality Kart sistemi AliZairov 0 528 23-01-2022, Saat: 10:37
Son Yorum: AliZairov
  Delphi Nestpay & Iyzico Entegrasyonu Halil Han BADEM 28 17.373 09-01-2021, Saat: 23:42
Son Yorum: Halil Han BADEM
  sendinBlue API - Delphi Halil Han BADEM 6 4.399 23-07-2020, Saat: 19:42
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi