Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formun boyutu büyüdüğünde, üzerindeki bileşenler de otomatik büyütülebilir mi?
(23-03-2021, Saat: 18:33)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olabilecek en yüksek çözünürlüklü telefon / tablet hangisi ise o çözünürlükte ve width/height oranında bir form hazırlayın. Oraya uygun tasarımı yapın. Sonra bu form resize olurken layout küçülecektir.

On resize olayında, eğer formun yeni width/height oranı orjinal tasarımdakinden farklıysa o farkı bertaraf edecek şekilde bu defa Layout bileşenlerini yeniden boyutlandırın. Böylece proporsiyonu korursunuz. Burada hedef boyuta adaptasyon ile yerleşim düzenini korumaktan ziyade proporsiyonu (orantı) korumaktır. yerleşim düzeni gerektiğinde runtimeda önceden test edebileceğiniz (uygulamanın tasarım kopyasını Windows'da çalıştırıp form boyutlandırma ile test edebilirsiniz)  bir kaç alternatife göre yeniden yapılandırılır.

chwmmstypgmn8uwhyzu2.gif

Sayın Arman, Mobilde çalıştırdığımız zaman, uygulama formuna boyutlarına göre cihazın Height'ı  form ile aynı Width'i artı yönde farklı ise bileşenlerin formun dışına kayması söz konusu bunun için ne yapılabilir teşekkür ederim.
(24-03-2021, Saat: 10:23)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Arman, Mobilde çalıştırdığımız zaman, uygulama formuna boyutlarına göre cihazın Height'ı  form ile aynı Width'i artı yönde farklı ise bileşenlerin formun dışına kayması söz konusu bunun için ne yapılabilir teşekkür ederim.

Burada topu ben almak isterim;
Siz, Windows'daki tasarımın mobile derlendiğinde mobil ekranlar için otomatik boyutlandırılmasını mı istiyorsunuz ?
FMX - Software Developer | Serhat Yanalak
(24-03-2021, Saat: 10:49)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 10:23)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Arman, Mobilde çalıştırdığımız zaman, uygulama formuna boyutlarına göre cihazın Height'ı  form ile aynı Width'i artı yönde farklı ise bileşenlerin formun dışına kayması söz konusu bunun için ne yapılabilir teşekkür ederim.

Siz, Windows'daki tasarımın mobile derlendiğinde mobil ekranlar için otomatik boyutlandırılmasını mı istiyorsunuz ?

Bende merak ettim. Bu mümkün mü acaba?
Ne ekersen onu biçersin!  Idea
(24-03-2021, Saat: 10:49)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Aslında Windows ile ilgili bir durum yok, Mobile uygulama yapıyorum, ScaledLayout kullanımında, formun boyutunu kendi cihazıma göre tam ayarlıyorum. Daha sonra uygulamayı başka bir cihaza kurduğum zaman o cihazın en-boy oranı farklı ise tasarımda yazılar, bileşenler şişmanlaşıyor. En boy oranını nasıl korurum bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.
(24-03-2021, Saat: 11:10)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende merak ettim. Bu mümkün mü acaba?

Bilgisayarı cebinize sokabiliyorsanız neden olmasın. Smile

(24-03-2021, Saat: 11:15)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında Windows ile ilgili bir durum yok, Mobile uygulama yapıyorum, ScaledLayout kullanımında, formun boyutunu kendi cihazıma göre tam ayarlıyorum. Daha sonra uygulamayı başka bir cihaza kurduğum zaman o cihazın en-boy oranı farklı ise tasarımda yazılar, bileşenler şişmanlaşıyor. En boy oranını nasıl korurum bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Öyleyse süper.
Sayın @mrmarman 'ın eklemelerine ek olarak ;
Scaledlayout'u bir defaya mahsus design time ekranında ( Delphi IDE ) align özelliğini client yapın. Form yüksekliği ve genişliğine bürünecektir. Daha sonra align özelliğini Fit olarak değiştirin. Böylece client iken aldığı en boy oranını koruyarak bozulma olmadan büyüme gerçekleşecektir. Fakat design time ekranında form'un en boy oranı değişir ise işlemi tekrarlayın.
(24-03-2021, Saat: 11:16)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 11:10)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende merak ettim. Bu mümkün mü acaba?

Bu cevabı vermek için mi "Toplu ben alayım" dedin ? Lütfen ciddiyeti koruyalım. Burada insanlar karşılaştığı sorunlara çözüm arıyor, dalga geçer gibi cevap vermenin manası yok!
Ayrıca @mrmarman' hocamın dediklerine dikkat etmeniz gerekli. Bahsettiğim yöntem tek başına yeterli olmayabilir.
(24-03-2021, Saat: 11:16)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

(24-03-2021, Saat: 11:15)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında Windows ile ilgili bir durum yok, Mobile uygulama yapıyorum, ScaledLayout kullanımında, formun boyutunu kendi cihazıma göre tam ayarlıyorum. Daha sonra uygulamayı başka bir cihaza kurduğum zaman o cihazın en-boy oranı farklı ise tasarımda yazılar, bileşenler şişmanlaşıyor. En boy oranını nasıl korurum bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Öyleyse süper.
Sayın @mrmarman 'ın eklemelerine ek olarak ;
Scaledlayout'u bir defaya mahsus design time ekranında ( Delphi IDE ) align özelliğini client yapın. Form yüksekliği ve genişliğine bürünecektir. Daha sonra align özelliğini Fit olarak değiştirin. Böylece client iken aldığı en boy oranını koruyarak bozulma olmadan büyüme gerçekleşecektir. Fakat design time ekranında form'un en boy oranı değişir ise işlemi tekrarlayın.
Çok teşekkür ederim.
(24-03-2021, Saat: 11:21)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 11:16)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgisayarı cebinize sokabiliyorsanız neden olmasın. Smile

Bu cevabı vermek için mi "Toplu ben alayım" dedin ? Lütfen ciddiyeti koruyalım. Burada insanlar karşılaştığı sorunlara çözüm arıyor, dalga geçer gibi cevap vermenin manası yok!

Kusuruma bakmayın özür dilerim. Dalga amacı gütmemiştim.
Gerekli cevabı verdim. Umarım fayda sağlar.

(24-03-2021, Saat: 11:22)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Kolay gelsin.
(24-03-2021, Saat: 11:23)Mr.X Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-03-2021, Saat: 11:21)tmrksmt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu cevabı vermek için mi "Toplu ben alayım" dedin ? Lütfen ciddiyeti koruyalım. Burada insanlar karşılaştığı sorunlara çözüm arıyor, dalga geçer gibi cevap vermenin manası yok!

Kusuruma bakmayın özür dilerim. Dalga amacı gütmemiştim.
Gerekli cevabı verdim. Umarım fayda sağlar.

(24-03-2021, Saat: 11:22)kaplanalpay0 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Kolay gelsin.

Tasarımı View-Master da yaptıktan sonra, View-Android 5" Phone seçince, seçilen cihaza göre boyutlandırma yapmamasıydı sorun.... Bu durumda layout üzerindeki nesnelerde kayma oluyor. Daha doğrusu ekran dışına taşma oluyor. Yani uygulamayı çalıştırdıktan sonraki durum değil, tasarım esnasındaki durum bu.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Datamodule üzerindeki Querylerin bir kısmı görüntülenmiyor nevzatc 7 647 29-03-2024, Saat: 14:10
Son Yorum: nevzatc
  DBGRID Otomatik Sıra No Alanı [ÇÖZÜLDÜ] bünyamin68 2 439 18-10-2023, Saat: 21:00
Son Yorum: bünyamin68
  Windows Metin Boyutu Yüzdesi ermanispir@gmail.com 2 552 02-07-2023, Saat: 12:56
Son Yorum: Halil Han BADEM
  [ÇÖZÜLDÜ] Raporda kağıt boyutu cemakkus 12 2.136 09-06-2023, Saat: 19:36
Son Yorum: cemakkus
  Otomatik Rapor Mail gonulali 5 1.353 20-02-2023, Saat: 16:25
Son Yorum: gonulali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi