Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DelphiCanathon
Merhaba,

Saatlik, günlük yada haftalık sürelerle bireysel yada ticari maksada çevrilebilecek uygulamalar geliştirme konusunda bir DelphiCanathon klasiği oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Hatta platform bazlı olarak elimizde oluşan DelphiCan Sample projelerini de yayınlayacağımız bir vitrinimiz olabilir.

Hemen aklıma gelen birkaç örnekle özetlersek; hepimiz kendi ödemelerimizi, borçlarımızı ve alacaklarımızı takip etmek için çeşitli yollara başvuruyoruz. Delphi ile mobil ve masaüstü desteği olan ve SQLite ile çalışan bireysel hesap yönetim uygulaması, her geçen gün sayısı artan şifreleri yönetmek için kategori bazlı çeşitli gruplamalarla şifre yönetimi yapacağımız  Delphi mobil-masaüstü desteği olan SQLite ile çalışan bir uygulama vb. şekilde tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda kendi açık-kaynak kütüphanemizi oluşturabiliriz.

Yurtdışından takipçilerin gelmesi ve Delphi için kapsamlı içerik üretilmesi adına yapacağımız bu hamleler ile Embarcadero'nun dikkatini çekeceğimizi de düşünüyorum. Sizce nasıl bir şey yapabiliriz? Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız daha kapsamlı bir oluşum yapılabilir.
github üzerinden bir DelphiCAN grubu kurup orada bu tarz bir proje geliştirilebilir mesela. Bu sayede isteyen herkes doğrudan projeye katılımcı da olabilir. Teknik müzakereleri münazaraları yine buradan yapabiliriz...
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Daha öncede böyle bir şeyi bir üyemiz dile getirmişti. Sanırım yeterli desteği bulamadığından daha sonra bu konu ile ilgili bir şeyler yazmadı. Bu gibi bir şeyi yapmak eminim forumdaki kullanıcılarında ortak hissiyatıdır. Bunun gibi bir olaya da başlamadan önce bence öncelikle forumda bir github kullanım makalesi olmalı. Çünkü bir çok kişinin bireysel kod geliştirdiğini düşünüyorum ve daha önce githubı duymuş olsa bile nasıl kullanacağı hakkında bir bilgisinin olmadığını düşünüyorum.
Merhaba,
Değerli fikirleriniz ve bu amaçla sağlamış olduğunuz katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
SVN olarak GitHub kullanılabilir; GitHub üzerinde yeni bir DelphiCan profili oluşturdum. 
Bildiğiniz gibi Delphi IDE'sini Git desteği ile oluşturulan projeler, IDE aracılığıyla doğrudan commit edilebilir.
SVN/GitHub konusunda tecrübeli ve gönüllü arkadaşlarımızın öncülüğünde başlayalım derim.
(29-09-2017, Saat: 14:31)witalihakko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha öncede böyle bir şeyi bir üyemiz dile getirmişti. Sanırım yeterli desteği bulamadığından daha sonra bu konu ile ilgili bir şeyler yazmadı. Bu gibi bir şeyi yapmak eminim forumdaki kullanıcılarında ortak hissiyatıdır. Bunun gibi bir olaya da başlamadan önce bence öncelikle forumda bir github kullanım makalesi olmalı. Çünkü bir çok kişinin bireysel kod geliştirdiğini düşünüyorum ve daha önce githubı duymuş olsa bile nasıl kullanacağı hakkında bir bilgisinin olmadığını düşünüyorum.

Daha önceki fikrin sahibi bendim ve dediğiniz gibi hiç bir katkı/fikrik/destek gelmediği için konu arafta kaldı. 

Doğrudan bir ürün geliştirilmesi yerine düzgün kategorize edilmiş bir kütüphaneye parça parça katkıda bulunarak günün sonunda çok ciddi bir kütüphane oluşturabiliriz şeklindeydi fikrim. Yani örneğin bilgisayar adı, domain adı, os user vs gibi bilgilerin doğrudan verildiği bir class ya da unit, InitCap ve daha süslü string işlemleri yapan bir class ya da unit vs. vs. herkes ihtiyaç duydukça kullandığı, yazdığı kodları paylaşırsa muazzam bir bilgi arşivi oluşabilir.
Böyle bir işin yürümesi için öncelikle birinin (ki bu genelde fikir sahibi olur) 1.0 versiyonunu yazıp paylaşması,ben böyle bir şey yazdım buyrun siz de katılın demesi lazım.Açık kaynak  dendiğinde akla ilk gelen linuxta, Linus Torvalds'ın yaptığı gibi,madem büyük düşünüyorsunuz.
Herhangi bir basit problem, hakkında yeterince toplantı yapılarak, çözümsüz hale getirilebilir.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=ONGUN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi