Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IBDatabase Hakkında
@mcuyan destekleyen, daha önce başka forumlarda da paylaşatığım bir düşünceyi yinelemek isterim. Bazen Amerika'yı yeniden keşfetmek gerekebileceğine inanıyorum.

Soru 1: Kullanmayı düşündüğüm üçüncü parti bileşen(ler)i kullanmadan bu projeyi yapabilir miyim?

Soru 2: Şimdi kolları sıvasam, daha sonra da kullanmak üzere bu bileşenden en az benzeri veya daha iyisini yapabilir miyim?

Soru 3: Delphi sürümünü upgrade etme potansiyelim var mı? Dolayısıyla ayna zamanda üçüncü parti bileşene destek alma ihtimalim var mı? (kaynak kodlarını elde edebilmiş olmak buna hakim olup olmadığımı aynaya bakıp kendime ikrar etmek bazında)

Bu kendime sorduğum (3 buçuk) soruda alacağım cevaba göre samimi kararımı veriyorum. 

( Cevaplarımda da merak eden varsa bugüne kadar daha çok DSPack, Zeos, PasLibVLC için kişisel olarak vazgeçemem cevabı verdim. Görsel konusunda bir sürü bileşen/class hazırladım ve bu hazırlık dahi ufku genişletiyor. )
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Sayın @mrmarman , Sizi DelphiTurk den beri (Tanus Türkoğlunun sitesi) bilir, tanır ve şu sektörde bilgisine saygı ve hayranlık duyduğum ilk 5 kişiden birisinizdir. Bu tecrübelerimiz, siz ve sizin gibi abilerimizin arkadaşlarımızın bilgisi önerileri ve destekleri sayesindedir. Ne yapsak da borcunuzu ödeyemeyiz. Sadece bildiğimiz paylaştıkça bi nebze de olsa gönül borcumuzu ödemenin mutluluğu içerisindeyiz.

Herşey için tekrardan teşekkür ederim.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(21-04-2018, Saat: 22:38)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soru 2: Şimdi kolları sıvasam, daha sonra da kullanmak üzere bu bileşenden en az benzeri veya daha iyisini yapabilir miyim?

Kesinlikle katılıyorum. Yıllar önce, çalıştığım firmada yazılımcı olarak işe başladığımda, firmanın geliştirdiği yazılımlardaki tüm componentleri kendisinin yazdığını görmüş ve çok şaşırmıştım. o zamanlar tecrübesizdim ve kıt aklımla "neden devexpress, tms vb. hazır bileşenler varken uğraşıyorsunuz ki" diye sormuştum Smile Cahillik işte.. Sonradan IDE sürümleri değiştikçe, hazır bileşenlerin yeni IDE'ye göre güncellenmelerini bekleyince, ve component kaynaklı bir sürü problem yaşayınca anladım neden kendi bileşenlerini kendilerinin yazdıklarını. İnanılmaz bir esneklik sağlıyor. Ama kolay da bir iş değil, deneyim ve tecrübe isteyen bir husus.
Firebird Ekipler Amiri. Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Bileşen setleri Delphi güncellemelerinden (3 - 4) lisanslı sürümde bir sıkıntı yaşatıyor şeklinde gözlemliyorum. 

VCLlerin türetildiği kaynak sınıfta bir parametre Embarcadero tarafından (const) yerine (var) gibi basit değişiklier de olabiliyor, sınıfı yenibaştan yapılandırmış da.

Kaynak kodu elimizde olsa çözeriz. En azından firmanın destek dökümanlarında o da olmadı forumlardan öğreniriz. Asıl önemli ayrıntı firmanın sağlam, mümkünse kodlarının da dağıtımda olmasıdır. 

Yani buradan hiç vcl kullanmayın anlamı çıkarsa da geliştiricilere haksızlık yapmış oluruz. Onlar da ticari işletmeler sonuçta.

Bizim buradaki durumumuz zaman içinde tecrübemizi arttırmak, ayağımızı yorgana göre uzatmaktan ibaret.  Idea
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  timer kullanimi hakkinda sadikacar60 10 226 Dün, Saat: 23:04
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  or komutu hakkinda sadikacar60 1 146 12-04-2024, Saat: 17:17
Son Yorum: sso
  AES Şifreleme Hakkında tmrksmt 18 1.566 14-02-2024, Saat: 10:42
Son Yorum: tmrksmt
  TDictionary kullanımım hakkında yhackup 3 469 09-02-2024, Saat: 15:58