Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı
Aramızda Mikrotik güvenlik duvarını tanıyan bilen ya da kullanan var mı bilmiyorum. Eğer varsa bu yazının faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bu sıralar Mikrotik ile entegre çalışan bir uygulama hazırlıyorum. Kodlamayı Lazarus ile yapıyorum. Nette Lazarus tabanlı bir kaynak göremesemde Delphi için gerekli örnekler var.

Ufak bir uygulama eşliğinde Lazarus ile Mikrotik Güvenlik duvarına nasıl hükmederiz bu yazıda ona değindim. 2. yazıda ise kodlama tarafını işleyeceğim. 1. Yazıda Kütüphanelerin tanımlanması ve mikrotik tarafındaki ayarları ele aldım. 2. Yazıyı hazırlayınca konu altından devam edeceğim. 

Konuları hazırlarken "Mikrotik API tester" isimli uygulamayı hazırladım. 2. yazıda kendisini kullanacağız. Github Linki aşağıdadır.

Mikrotik API Lazarus Client
https://github.com/sercanca/RouterOS-API-Lazarus-Client

Mikrotik – Neden, Niçin ve Nerelerde Kullanılır ?

Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı #1

Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı #2
Biraz gevşeklik yapıtım biliyorum. Ama 2.bölümü yayımladım. Geç olsun güç olmasın mantığı ile bakarak gene gevşeklik yapmaya devam edeceğim gibi. Smile
hocam Merhaba apinizi inceliyordum bu cihazla ilgili bir yazılım projemiz var ama cihaza kullanıcı nasıl bir komut gönderimi ile eklenebilir acaba ? wifi kullanıcısı eklemeye çalışıyorum bu arada
buldum hocam bu arada paylaşımınız için teşekkürler  komutları paylaşıyorum belki sayfanıza eklersiniz yada başka bir arkadaşa lazım olur teşekkürler
//-----Host Spot Komutları

//-- Kullanıcı Ekleme --*
/ip/hotspot/user/add
=name=AbcKullanici
=password=AbcSifre

//----Kullanıcı Listesi---/
/ip/hotspot/user/print

/ip/hotspot/user/remove
=.id=*2 //-- hotspot taki id numarası
(18-02-2022, Saat: 14:12)ahmet6513 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: buldum hocam bu arada paylaşımınız için teşekkürler  komutları paylaşıyorum belki sayfanıza eklersiniz yada başka bir arkadaşa lazım olur teşekkürler

/ip/hotspot/user/add
=name=AbcKullanici
=password=AbcSifre

/ip/hotspot/user/print

/ip/hotspot/user/remove

Gecikmeden dolayı özür dilerim. Bu söz ettiğiniz mikrotik consol komutlarıdır. siz onu api formatında vereceksiniz. Api formatında Aralarda "/" eğik çizgi kullanılıyor. bazı kmutlar farklı olabilir. onlarda da internetten araştırma yapmalısınız.
(22-02-2022, Saat: 08:37)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-02-2022, Saat: 14:12)ahmet6513 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: buldum hocam bu arada paylaşımınız için teşekkürler  komutları paylaşıyorum belki sayfanıza eklersiniz yada başka bir arkadaşa lazım olur teşekkürler

/ip/hotspot/user/add
=name=AbcKullanici
=password=AbcSifre

/ip/hotspot/user/print

/ip/hotspot/user/remove

Gecikmeden dolayı özür dilerim. Bu söz ettiğiniz mikrotik consol komutlarıdır. siz onu api formatında vereceksiniz. Api formatında Aralarda "/" eğik çizgi kullanılıyor. bazı kmutlar farklı olabilir. onlarda da internetten araştırma yapmalısınız.

ilginiz için teşekkürler api haline getirmeden de sayfanızdaki örnekler ile ilgili direk komutları memodan göndererek gerekli işlemleri yapabildim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 11 için suiskin? Jakarta2 5 614 15-02-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: Lraraujo23
  Delphi 7 Uygulama içinde sürükle bırak nasıl yapabilirim mersoy 1 683 05-03-2023, Saat: 12:03
Son Yorum: mcuyan
  Delphi Keystone ARM 0 558 09-11-2022, Saat: 03:44
Son Yorum: ARM
  BroadcastReceiver kullanımı AliZairov 3 3.769 15-12-2021, Saat: 20:24
Son Yorum: AliZairov
  Delphi 10.3 Rio için FGX bileşenleri Abdullah ILGAZ 12 13.802 19-02-2021, Saat: 17:04
Son Yorum: Abdullah ILGAZ

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi