Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TabControl - Geçiş efektinde kasma sorunu ?
Günaydın,

Uzun süredir Tabcontrol'ün ActionList vasıtası ile ChangeTabAction özelliğini kullanıyorum. efekt ilk uygulandığında hafif kasma yapıyor ve sonraki efektli geçişlerde kasma olmadan kullanılıyordu. ilk kasma benim için pek sorun teşkil etmedi. ( Teşkil kelimesini ilk defa kullandım  Smile  )
fakat görsel bileşenlerin sayısı arttıkça kasma da arttı ve sadece ilk geçişte değil her geçişte kasma yapmaya başladı. sanki efekt uygulanırken can veriyor gibi bir hale büründü. Smile 
Tabi ilk suçu telefonumda buldum ama daha üst model cihazlarda da test edince bu sorunun cihazla ilgili olmadığını anladım.

Uyguladığım çözüm yöntemleri ;

- Layout nesnesi içerisinde barındırdığım tüm görsel bileşenleri efekt uygulandıktan sonra görünür yaptım çözüm olmadı.
- Uygulama ilk açılında bir defaya mahsus efektler uygulansın belki etki azalır diye düşündüm hiç çözüm olmadı.

Bu sorunu çözmek mümkün mü ? Ya da bu sorunun yerine geçebilecek başka bir çözüm/Efekt var mı ? 

"Wall-e"
Bunu inceleyebilirsiniz. WhatsApp tarzı bir akışkanlığa sahip.
(24-06-2019, Saat: 15:26)kodamelesi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu inceleyebilirsiniz. WhatsApp tarzı bir akışkanlığa sahip.

İndirdim ve test etme imkanım şuan da yok hocam. test ettikten sonra sonuç için yazacağım.
Çok teşekkürler öneri için.
"Wall-e"
Merhaba

Aradan bayağı zaman geçmiş ama yinede geçmiş tecrübemi paylaşmak isterim. Başkalarının işine yarayabilir.

Projemde geçiş efekti kullandığım TabControl'de, Tab değişikliğinde yapılması gereken işler vardı. Bunları da OnChange event'ında yapmayı tercih etmiştim. Normal şartlarda ilk akla gelen doğru yöntem bu olmalı zaten. Aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okuduktan (Translate ile) sonra OnChange event'ı kullanmadan kodları düzenledim ve akışkan bir geçiş sağlandı.

Yapılması gereken işleri OnTabTransitionFinised içerisinde yaptım.

TabControl1.SetActiveTabWithTransitionAsync(TabItem1, TTabTransition.Slide, TTabTransitionDirection.Normal, OnTabTransitionFinised)

http://delphijourney.blogspot.com/2015/0...art-1.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uygulama Açılırken Siyah Ekran Sorunu seydigozegir@gmail.com 2 115 06-08-2020, Saat: 12:14
Son Yorum: mrmarman
  android sdk sorunu uersoy 5 523 27-07-2020, Saat: 09:05
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Oto login sorunu codder71 13 1.062 12-07-2020, Saat: 14:30
Son Yorum: codder71
  IOS ta görünüm sorunu (Delphi 10.4) cemcolak 2 362 17-06-2020, Saat: 13:39
  Delphi 10.4 Frame tab order sorunu metinayhan 10 1.099 11-06-2020, Saat: 15:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi