Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
değişken sayıyı belirli sayılara dağıtma
#1
Merhaba Arkadaşlar üstatlar öncelikle soruyu nasıl soracağımı bilemediğim için ve daha önce de hiç böyle bir şeye ihtiyaç duymadığım için soruyu sormaya bile zorlandığımı söylemek isterim 

6 için örnek
A KOLONU                  B KOLONU
                                      5
                                      8 
  ok                                 4  
                                      3 
  ok                                 2

birde text nesnesi olduğunu varsayalım burada diyelim ki 6 yazıyor 6 rakamını buradaki rakamlara yedirmek istiyorum ama B kolonunu parçalayamam
6 rakamı için   5 yazan yerin a kolununa OK Yazamaz çünkü geriye 1 rakamı kalmadığı için 
olması gereken 4 yazan satırın A kolonuna OK Yazacak birde 2 yazan satırın A kolonunua OK yazabilir
5 rakamı için B Kolonundaki 5 yazan yerin A kolonuna OK yazıp işlemi bitirebilir
7 için 5 ve 2 olur birde 4 ve 3 olur iki tane çözümü var ama farketmez ama text nesnesinde yazan rakamı  bur rakamlara rakamları bölmeden kalan değeri B kolonu ile tam eşleşecek şekilde dağıtması lazım 
B kolonu da değişken textlerde girilebilecek rakamlar da değişken ama yapılan kurgunun tüm işlemlere uyması gerekmektedir.
Cevapla
#2
B kolonunu for next ile döngüye sokup, girilen değerin karşılaşılan değerden küçük olması durumuna göre ikisinin farkından kalanı bulup döngüde kaldığı yerden başlayıp diğerlerinden herhangi birinin kalana eşit olması durumunda ilgili kayıtları işaretleyip döngüden çıkış yapabilirsiniz, eşit değer bulamaz ise döngüye devam eder bitince çıkar gider.
WWW
Cevapla
#3
evet hocam aynen dediğin gibi yapıyorum ama gidip 5 e ok yazıyor ama sonra aşağıda bir olmadığı için sadece 5 i dağıtıp arta kalan bir de programın elinde kalıyor.
Cevapla
#4
İşte orada 5'i alıcak gidip bunu bulduğu id'yi mesela ilksayi diye bir değişkene atıcak, kalan 1 dicek, döngüye devam edicek, baktı gördü 1 yok, ilksayi değişkenini sıfırlayıp, ilk döngüde 2. sıradaki 8 i alıcak, bakıcak 6 dan büyük pat 3. sıradaki 4 e geçicek 6-4=2 dicek başlıcak 4.sıradan itibaren 2 yi aramaya bu arada 3'ü (3. sıradaki 4 ü yani) ilksayi değişkenine atıcak, bakıcak 2'de 5. sırada bulunuyor, pat ikincisayi değişkenine 5 yazıcak ve döngüden çıkıp, listedeki ilksayi ve ikincisayi değerlerinin sıralarındaki elemanların yanına ok yazıp geçmiş olsun dicek.

iç içe 2 for next veya while döngüsü yapılacak kısaca. Döngü sonunda ilksayi ve ikincisayi değerleri sıfırdan büyükse işaretler konucak, değilse bulamadık kardeşim dicek.
WWW
Cevapla
#5
(09-09-2019, Saat: 16:33)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşte orada 5'i alıcak gidip bunu bulduğu id'yi mesela ilksayi diye bir değişkene atıcak, kalan 1 dicek, döngüye devam edicek, baktı gördü 1 yok, ilksayi değişkenini sıfırlayıp, ilk döngüde 2. sıradaki 8 i alıcak, bakıcak 6 dan büyük pat 3. sıradaki 4 e geçicek 6-4=2 dicek başlıcak 4.sıradan itibaren 2 yi aramaya bu arada 3'ü (3. sıradaki 4 ü yani)  ilksayi değişkenine atıcak, bakıcak 2'de 5. sırada bulunuyor, pat ikincisayi değişkenine 5 yazıcak ve döngüden çıkıp, listedeki ilksayi ve ikincisayi değerlerinin sıralarındaki elemanların yanına ok yazıp geçmiş olsun dicek.

iç içe 2 for next veya while döngüsü yapılacak kısaca. Döngü sonunda ilksayi ve ikincisayi değerleri sıfırdan büyükse işaretler konucak, değilse bulamadık kardeşim dicek.

bununla ilgili hazırda bir şeyler varmı bir fonksiyon veya onun gibi bir şeyler c# da var da.
Cevapla
#6
Belirli bir algoritması yok siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bunlar veritabanındamı? array mı? vs.vs. bunları bilmek lazım kod yazabilmek için. Veritabanındaysa 2 tablo yapılıp biri ana dongu diğeri kontrol için kullanılacak, array ise daha basit olur.
WWW
Cevapla
#7
verdiğiniz değerli cevaplar için çok teşekkür ederim bunlar veritabanında gelen siparişleri topluyorum yapmış olduğum satınalmaları da tersin geriye bunun satınalması yapıldı diye yanına not düşüyorum ok diye satınalması yapılan siparişlerin rakamsal olarak dağıtılması işlemi yapılan firmaya göre elinde bazen 10 tane bazen 5 tane oluyor o yüzden dağıtalan rakamlar değişken alınan siparişler de o b kolonu müşteri 3 istiyor 5 istiyor 2 istiyor değişken a kolonu da benim hangi siparişlerin satınalmasını yaptığım takibat kolonum bu şekilde.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FastReport sayıyı yazıya çevirmek Mikdad 2 187 11-05-2020, Saat: 15:53
Son Yorum: adelphiforumz
  değişken değerlere göre filtreleme seyyah 12 1.469 12-01-2020, Saat: 03:37
Son Yorum: seyyah
  Çözüldü Fastreport degisken alan yazdırma cinarbil 5 1.667 25-04-2019, Saat: 16:37
Son Yorum: cinarbil
  Değişken' den sql in içerisini doldurma onurakman 5 960 25-04-2019, Saat: 03:46
Son Yorum: onurakman
Exclamation localdeki belirli portu sorgulama. qnefret 22 3.856 21-03-2019, Saat: 12:05
Son Yorum: qnefretKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi