Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gömülü Sistemler
Mikrodenetleyiciler için geliştirilen ileri seviye elektronik programlamanın oluşturduğu, bazen firmware bazen monitor program bazen de gömülü sistem denilen yazılımların ağırlıkta olduğu konudur. Sonraki aşamalarında, görsel progralama dilllerini (Tabii ki Delphi) kullanarak hem desktop kodlama hem de mobile kodlama ile gömülü sistemleri haberleştirmeye çalışacağız.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü
@guverdik Hocam gerçekten harika olur şahsen sabırsızlıkla bekliyorum. Pic-Atmel gibi mi yoksa Arduino-Raspberry pi gibi hazır kartlar üzerinden mi planlıyorsunuz makalelerinizi.
Hayır o tarz bir alt yapı kullanmayacağız. Mehmet AŞIK hocamla birlikte tasarladığımız ve isimlerine USCO 01 ve USCO 02 kod adlarını verdiğimiz ARM işlemcilerini kullanan kontrol kartlarını kullanacağız. Planlamalarımızı bir düzene koyalım. Öncelikle bir webinar düşünüyoruz. Sonrasında ise bizim öğretmen yetiştirme eğitimlerinde yaptığımız müfredatı takip edeceğiz inşaallah.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü
Merhaba @guverdik @Mehmetask hocam,

Bu bölümde FreeRTOS ve Thread gibi konulara giriş yapılacak mı? Açıkçası bir yandan led kontrol ederken diğer yandan butona basılıp basılmadığını, aynı zamanda da seri porttan veri gelip gelmediğini kontrol etmek haliyle bu tür gömülü sistemlerde ve IOT denen yapılarda tecrübe gerektiriyor. Bu konulara da değinilebilirse çok güzel olurdu, müfredatınızda bu tür konular da olacak mı?
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(26-11-2019, Saat: 18:33)guverdik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayır o tarz bir alt yapı kullanmayacağız. Mehmet AŞIK hocamla birlikte tasarladığımız ve isimlerine USCO 01 ve USCO 02 kod adlarını verdiğimiz ARM işlemcilerini kullanan kontrol kartlarını kullanacağız. Planlamalarımızı bir düzene koyalım. Öncelikle bir webinar düşünüyoruz. Sonrasında ise bizim öğretmen yetiştirme eğitimlerinde yaptığımız müfredatı takip edeceğiz inşaallah.

Emeğinize sağlık , Sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Benimde çok merek ettiğim konulardan biri ve çok kaynak bulunmuyor türkçe olarak.
(23-12-2019, Saat: 09:25)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba @guverdik @Mehmetask hocam,

Bu bölümde FreeRTOS ve Thread gibi konulara giriş yapılacak mı? Açıkçası bir yandan led kontrol ederken diğer yandan butona basılıp basılmadığını, aynı zamanda da seri porttan veri gelip gelmediğini kontrol etmek haliyle bu tür gömülü sistemlerde ve IOT denen yapılarda tecrübe gerektiriyor. Bu konulara da değinilebilirse çok güzel olurdu, müfredatınızda bu tür konular da olacak mı?

FreeRTOS değil ama, multitasking olaylarına gireceğiz. Thread'lara benzeyen IRQ lar (Interrupt-kesme) var. Önce çevresel birimleri tanıyıp, sonrasında bu çevre birimlerini karışık ve aynı anda kullanma olaylarına değinmeyi düşünüyorum. Son aşamada ise konuyu burada bitirip GÖMÜLÜ SİSTEM forumuna geçeceğiz. Bu aşamadan sonrasının konusu artık orasıdır. Gömülü sistemleri Delphi ile birleştirip işin içine TComPort, IoCompStd ile IoCompPro bileşenleri ile SCADA'yı anlatmaya çalışacağım. Şu ara Milli Eğitim Bakanlığına bir ders kitabı üzerinde çalışıyorum. (Bitirince HAM hallerini - Türkçe ve grafikten geçmemiş- PDF olarak bu siteden yayınlayacağım inşaallah) Tüm konsantrasyonumu oraya verdim. bir kaç ay'ım daha var, sonrasında inşaallah bu müfredatı uygulamaya çalışacağım.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  USCO-01 Yerli Gömülü Sistemi ARM TIVA' Yükleme guverdik 15 10.516 16-10-2021, Saat: 12:12
Son Yorum: cinarbil
  ComTerminal ile Yerli Gömülü Sistem USCO 01 Tanıma ve Kullanma guverdik 0 1.426 12-02-2020, Saat: 09:53
Son Yorum: guverdik

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi