Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Form yada panel içinde taşıma
panel taşıma yada boyutlandırma işleminde  formun yada panelin dışına çıkmasını nasıl önleyebilirim ... yani bir panelin içinde bir butonu taşıyorum.. butonun köşelerinin panelin kenarlarına değdiği zaman durmasını istiyorum
panel rect çizdirerek ve ptinrect ile hallettim
procedure NesneTasi(Sender: TObject);
const
 sTasi = $F012;
begin
 ReleaseCapture;
 TControl(Sender).perform(274{=WM_SYSCOMMAND}, sTasi, 0);
 if (TControl(Sender).Top<0)  then TControl(Sender).Top:=0;
 if (TControl(Sender).Left<0) then TControl(Sender).left:=0;

if (TControl(Sender).Left>TControl(Sender).Parent.Width-TControl(Sender).Width) then
     TControl(Sender).Left:=TControl(Sender).Parent.Width-TControl(Sender).Width;

if (TControl(Sender).Top>TControl(Sender).Parent.Height-TControl(Sender).Height) then
     TControl(Sender).Top:=TControl(Sender).Parent.Height-TControl(Sender).Height;
end;
{Taşıma Yapılacak nesnenin onMouseMove olayına aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.}
procedure TForm4.BitBtn1MouseMove(Sender: TObject; Shift: TShiftState; X,Y: Integer);
begin
 NesneTasi(Sender);
end;

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [ÇÖZÜLDÜ-SOLVED] StringGrid Satır Taşıma(Move Row) 3ddark 7 378 23-03-2020, Saat: 13:08
Son Yorum: 3ddark
  ekranın köşesine yapışık bir button, form erdogan 4 258 03-03-2020, Saat: 15:56
Son Yorum: erdogan
  Harf ve sayıları içinde farklı karakterleri ayıklama BGNew 7 646 23-12-2019, Saat: 23:48
Son Yorum: enigma
  panel resize ve move > diğer panele yapışma yokmu bi üstad? info@guzelceker.com 0 210 05-12-2019, Saat: 10:32
Son Yorum: info@guzelceker.com
  readcomponent içinde isim değiştirme info@guzelceker.com 0 234 28-11-2019, Saat: 11:04
Son Yorum: info@guzelceker.com

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi