Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STM32 ile ilk uygulama
Selamlar arkadaşlar. PIC mikrodenetleyici ile programlamaya başlayan biri olarak STM mikrodenetleyicinin ne kadar çok özelliğe sahip olduğunu görmemek mümkün değil. Mikrodenetleyici denildiği anda herkesin aklına önceleri PIC geliyordu. Yenilenen teknoloji ve kaynağa ulaşım konusunda sıkıntılar ortadan kalktıkça çeşitlilikte arttı. 

Artık bir mikrodenetleyici biliyorum yerine dil (KEIL, IAR, CoCox, CCS, Attolic)  biliyorum demek gerekiyor. Ayrıca ARM çekirdeği kullanan bir mikrodenetleyici her zaman tercih sebebi olacaktır.  Microchip bu konuda bana göre biraz yavaş kaldı. Kendi 32 bit chip ini üretti fakat ARM daki performansı sağlayamadı. Onlar da ATMEL i satın alarak dolaylı olarak ARM çekirdeği satın almış oldular.

Bütün dünya ARM çekirdeğine odaklanmışken biz neden olmayalım diyerek bir ucundan tuttuk bu işin. Şu anda STM, Tiva gibi ARM çekirdekli işlemcileri kullanmaktayım. Nuvoton ilgi duyduğum bir chip fakat Çin liler bunu ne kadar ileri götürebilecek biraz beklemeyi tercih ettim.

Gelelim STM32F103 BluePill boarduna. Bu kart Arduino culara rakip olarak piyasaya çıkmış bir üründür ve bence arduino yu ikiye katlayacak özellik/fiyat durumu söz konusudur. Arduino editöründe de kod  yazılabilen bir karttır. Yeni öğrenenler ve öğrenci seviyesinde kalmayı planlayanlar için arduino editörü yeterli seviyededir.

Fakat benim tavsiyem ileri seviye dillerden birini kullanmaktır. Ben KEIL kullanıcısıyım. 32 KByte a kadar ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bir derleyicidir.  KEIL ile 36 ayrı firmanın chipine kod yazabiliyoruz. Diğer bir tercih sebebim ise STM chipleri için geliştirilmiş olan profesyonel wizard ın KEIL için kod üretiyor olmasıdır. İlerleyen zamanlarda bu wizard ile projeler geliştirip paylaşacağım. Ayrıca bu konuda Mehmet Güverdik hocamla yaptığımız  planlama çerçevesinde webinar eğitimlerimiz olacaktır.

İlk olarak stm32f103 ile led blink uygulamasını paylaşıyorum.

https://drive.google.com/file/d/1LrxbG-F...sp=sharing
KEIL, IAR, CoCox, CCS, Attolic bunları dil değilde daha çok IDE diye biliyorum. Cocox ise son bıraktığımda artık geliştirilmiyordu ve ciddi bir güven kaybı yaşattı. Benim önerim ST için AC6 / openstm ücretsiz ve st direk destekliyor. Cubemx entegrasyonu var. Ama bunların hiçbiri eski freescale / NXP 'nin kinetis ide'sinin yerini tutamaz. ST 'nin fiyat avantajı olmasa cubemx kinetis'in KDV.si bile olmaz. Kinetis'de bileşen desteğiyle neredeyse kodsuz uygulama yazar noktaya geliyorsun. Ama işlemciler st. ye nazaran pahalı :/
Topluluk mopluluk yok :/
(13-12-2019, Saat: 18:28)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: KEIL, IAR, CoCox, CCS, Attolic bunları dil değilde daha çok IDE diye biliyorum. Cocox ise son bıraktığımda artık geliştirilmiyordu ve ciddi bir güven kaybı yaşattı. Benim önerim ST için AC6 / openstm ücretsiz ve st direk destekliyor. Cubemx entegrasyonu var. Ama bunların hiçbiri eski freescale / NXP 'nin kinetis ide'sinin yerini tutamaz. ST 'nin fiyat avantajı olmasa cubemx kinetis'in KDV.si bile olmaz. Kinetis'de bileşen desteğiyle neredeyse kodsuz uygulama yazar noktaya geliyorsun. Ama işlemciler st. ye nazaran pahalı :/

ST firması Atollic true studio alarak CubeMX ve true studio birleştirdi. Yeni ürün adı CubeIDE .
Açılışta MCU seçiminden hemen sonra cubemx ekranı geliyor ve pin ayar seçimi yapıyorsunuz.
Derlemeyi de ayni ide içerisnde CubeIDE üerinde yapma olanağı sunuyor.
Onu denemedim ama dediğim gibi ide kısmında kinetis göre cubemx daha çook geride.
Topluluk mopluluk yok :/
Wink 
(13-12-2019, Saat: 18:28)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: KEIL, IAR, CoCox, CCS, Attolic bunları dil değilde daha çok IDE diye biliyorum. Cocox ise son bıraktığımda artık geliştirilmiyordu ve ciddi bir güven kaybı yaşattı. Benim önerim ST için AC6 / openstm ücretsiz ve st direk destekliyor. Cubemx entegrasyonu var. Ama bunların hiçbiri eski freescale / NXP 'nin kinetis ide'sinin yerini tutamaz. ST 'nin fiyat avantajı olmasa cubemx kinetis'in KDV.si bile olmaz. Kinetis'de bileşen desteğiyle neredeyse kodsuz uygulama yazar noktaya geliyorsun. Ama işlemciler st. ye nazaran pahalı :/
Evet doğru söylüyorsunuz bunların hepsi ide. Dil olarak C kullanılıyor. Alışkanlık mı dersiniz dikkatsizlik mi ... Smile)
İçimizde True studio kullanmış olan var mı?
ilk proje oluştururken C ya C++ dil seçeneği var burda C++ seçtiğimizde ihtiyaç hissettiğimiz kütüphaneleri eklerken illa kütüphane c++ mı olmalı?
Misal Oled ssd1306 a ait kütüphaneler C ise ben c++ projesinde bu kütüphaneyi kullanabilir miyim?

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi