Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okul Ödevi Fikirleri
(26-12-2019, Saat: 17:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-12-2019, Saat: 13:55)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi aklıma geldi ama çoğu öğrenci bu tip çalışma yapacak. Ben bunu yapsam bile farklı bir özelliği olması lazım  Huh

Benim burada bahsettiğim 2 resim arasındaki farkı bulmak gibi bir şey değil  
Örneğin elinde bir çiçek desenli kumaş resmi var ve bu resmi elindeki binlerce resim arasından benzerlerini bulup en yakın olan modellerle eşleştirmek gibi
Tabi burada devreye sadece şekil girmiyor renk tonlar duruş şekilleri birbirlerine olan uzaklıkları vb...

Benim bildiğim şu anda Türkiye de yapılmış böyle bir çalışma yok
Yurt dışında yapılmış örneklerinde başarı oranları %40'ı zor geçiyor.

Buna en yakın çalışmaları şu anda microsoft azure yapıyor diye biliyorum

başlangıç noktası için bir referans
https://azure.microsoft.com/tr-tr/servic...earch-api/

Teşekkürler üstad, göz atacağım.
kisisel_logo_dark.png
(26-12-2019, Saat: 17:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-12-2019, Saat: 13:55)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi aklıma geldi ama çoğu öğrenci bu tip çalışma yapacak. Ben bunu yapsam bile farklı bir özelliği olması lazım  Huh

Benim burada bahsettiğim 2 resim arasındaki farkı bulmak gibi bir şey değil  
Örneğin elinde bir çiçek desenli kumaş resmi var ve bu resmi elindeki binlerce resim arasından benzerlerini bulup en yakın olan modellerle eşleştirmek gibi
Tabi burada devreye sadece şekil girmiyor renk tonlar duruş şekilleri birbirlerine olan uzaklıkları vb...

IBM tarafından geliştirilen ve API olarak sunulan servisler var. Geçen hafta Embarcadero tarafından tanıtıldı ve bir demo yapıldı.
Böyle bir proje yapılacaksa, bu API'yi kullanabilirsiniz.

(26-12-2019, Saat: 17:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-12-2019, Saat: 17:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim burada bahsettiğim 2 resim arasındaki farkı bulmak gibi bir şey değil  

IBM tarafından geliştirilen ve API olarak sunulan servisler var. Geçen hafta Embarcadero tarafından tanıtıldı ve bir demo yapıldı.

Teşekkürler. Bu baya iyiymiş. Sınavlar biter bitmez çalışmalara başlayacağım.
kisisel_logo_dark.png
(26-12-2019, Saat: 17:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-12-2019, Saat: 17:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim burada bahsettiğim 2 resim arasındaki farkı bulmak gibi bir şey değil  

@"Fesih ARSLAN" hocam IBM ürünlerini ve benzerlerini zamnında inceledik.
En büyük sorun bu servislerin basit yaklaşım dediğimiz şekilde çalışıyorlar
Örneğin önce dış hatları çıkarıyor sonra iç hatlar arasında dışdaki yapı ile oranlarını buluyor ve bunun ne olduğunu tahmin ediyor 
mesela insan yüzü ise(burun, kaş, dudak çene, elmacık kemikleri vb arasında orantı), gemi, kuş, araba, gibi,
buradaki en büyük sorun tonlamaları olan ve sabit bir başlangıç noktası olmayan nesnelerde yer alıyor 
burada görsel örnekleme yapamıyorum fakat şöyle düşünün bir çiçek desenli kumaş var bu desenler kumaş üzerine farklı eksenlerde 
ve boyutlarda farklı tonlamalar ile yerleştirilmiş olsun genelde program kumaş üzerimde bir motifi yakalıyor ve bu motif 
diğer desenlerde var şeklinde yorumluyor.
Burada asıl olan kriter o kumaş üzerindeki renk tonları, ve modelin şekli ve harmanlanma yapısı oluyor 
elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım başarmışımdır.

Google'a "çiçekli kumaş desenleri" derseniz ne demek istediğim daha anlaşılabilir belki
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(26-12-2019, Saat: 17:44)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-12-2019, Saat: 17:29)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: IBM tarafından geliştirilen ve API olarak sunulan servisler var. Geçen hafta Embarcadero tarafından tanıtıldı ve bir demo yapıldı.

@"Fesih ARSLAN" hocam IBM ürünlerini ve benzerlerini zamnında inceledik.
En büyük sorun bu servislerin basit yaklaşım dediğimiz şekilde çalışıyorlar
Örneğin önce dış hatları çıkarıyor sonra iç hatlar arasında dışdaki yapı ile oranlarını buluyor ve bunun ne olduğunu tahmin ediyor 
mesela insan yüzü ise(burun, kaş, dudak çene, elmacık kemikleri vb arasında orantı), gemi, kuş, araba, gibi,
buradaki en büyük sorun tonlamaları olan ve sabit bir başlangıç noktası olmayan nesnelerde yer alıyor 
burada görsel örnekleme yapamıyorum fakat şöyle düşünün bir çiçek desenli kumaş var bu desenler kumaş üzerine farklı eksenlerde 
ve boyutlarda farklı tonlamalar ile yerleştirilmiş olsun genelde program kumaş üzerimde bir motifi yakalıyor ve bu motif 
diğer desenlerde var şeklinde yorumluyor.
Burada asıl olan kriter o kumaş üzerindeki renk tonları, ve modelin şekli ve harmanlanma yapısı oluyor 
elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım başarmışımdır.

@Halil Han BADEM, IBM'in bu servisinden daha iyi bir ürün çıkarması bence bu eğitim öğretim sonuna yetişmez gibi geliyor. Smile
Yapamaz demiyorum, yapılır, fakat zaman alır. 
Bu eğitim öğretim sonuna yetiştireceği hızlı çözüm önerisi sunmaya çalıştım.
Hocam sıfırdan yapmak zaten başlı başına uğraştıracak. Zira zaten sadece okusam uğraş didinir bir şekilde hallederim derim.
Bu yüzden çok uğraştırmayacak, gerekirse okuldan sonrada bir takım hobi amaçlı geliştirmeler yapacağım bir uygulamayı isterim.
Bu yüzden @"Fesih ARSLAN" hocanın proje fikrine sıcak bakıyorum biraz. Bu konuda biraz araştırma yapıp gerek @"Fesih ARSLAN" hocadan gerekse forumumuzun değerli üyelerinden gerekliliğinde yardım talebinde bulunacağım.

Çok teşekkür ederim hepinize.
kisisel_logo_dark.png
Iot (Nesnelerin İnterneti) ile ilgili Bi proje düşündünüz mü türkiyede henüz bu alanda keşfedilmemiş çok proje olduğunu düşünüyorum hem ödeviniz için hemde geleceğiniz için yararlı olabilir.
(28-12-2019, Saat: 01:59)crowlin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Iot (Nesnelerin İnterneti) ile ilgili Bi proje düşündünüz mü türkiyede henüz bu alanda keşfedilmemiş çok proje olduğunu düşünüyorum hem ödeviniz için hemde geleceğiniz için yararlı olabilir.

Aklımda çokça proje mevcut. Birkaç öneri ile netleşti. IoT teknolojisini kapsayan bir adet proje var fakat sınavlardan sonra karar vereceğim gibi.
Fikir için teşekkür ederim.
kisisel_logo_dark.png
Benim tavsiyem de IOT
There's no place like 127.0.0.1
(28-12-2019, Saat: 12:32)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim tavsiyem de IOT

IoT olucak gibi üstad Smile
kisisel_logo_dark.png

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi