Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
macOS güncellemesinden sonra ios tarafında fontlar gelmiyor.
Merhaba,

Yeni macOS catalina kurdum ve macOS 10.15.4'e güncellemesini yaptım.

Delphi tarafında ilgili macos erişim ayarlarını güncelledikten sonra ios telefonda aynı uygulamayı açtığımda aşağıdaki iki sorunla karşılaşıyorum çözümü ne olabilir.

1-Eski macOS varken, uygulamanın ios siyah veya beyaz ekranda çalışma ayarını yapmıyordum fakat uygulama ios telefonun siyah yada beyaz modda olmasına bakmaksızın beyaz moddaymış gibi açılıyordu, yani istediğim şekilde. (Artık bunu belirleyerek bu sorunu aşabiliyorum.)

2-Eski macOS'ta derlediğimde uygulamayı ios telefonda açtığımda yazı fontları windowsta nasıl görüyorsam telefonda da aynı şekilde sorunsuz görüyordum fakat şimdi yazı fontlarını neye değiştirirsem değiştireyim telefonda sabit bir font geliyor.

İşin ilginç kısmı eskiden'de fontlarla ilgili ek bir ayar yapmadan derliyordum ve hiçbir sorun olmuyordu fakat yeni macOS ile birlikte bu sorunu yaşıyorum, çözüm konusunda ne önerirsiniz acaba.

*Yeni font ekleme konularını internette araştırdım fakat buradaki sorun yeni bir font kullanmıyorum fontu ne olarak değiştirirsem değiştireyim aynı font geliyor.
*Yeni basit bir proje oluşturup TEdit ve TLabel kullandığımda da aynı sorunu gözlemliyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.
Eski macOs sürümünün bir yerde yedeğini buldum ve onu tekrar aktif edebildim. Sonrasında derleyip doğru sonucu göreceğimi umuyorken yine fontların gelmediğini gözlemledim, yani bu durumda sorun Delphi tarafından kaynaklanıyor gibi.

Acaba sorun @"Fesih ARSLAN"  bey'in dediği "Tools > Options > Deployment > SDK Manager penceresinde önceki macOS SDK ve iOS SDK'ları silin. Yenilerini ekleyin." işleminden sonra Delphi tarafında bir yerlerde eski dosyalar silinmiyor buda karışıklığa neden oluyor olabilir mi, şu an tek yer burası gibi gözüküyor, çünkü delphi tarafında da hiçbir değişiklik yapmamıştım.

Teşekkürler.
Bu konuda delphi tarafında yeni paketler çıkmış olabilir mi.

Sanırım benim yaşadığım aynen bu.
*macOs ve xcode güncelledik başımıza gelmeyen kalmadı, şimdi bu defada delphiyi güncelleyelim derken nerle olacak! Huh
bende artık güncelleme yapsam mi diye düşüyordum biraz gireden gitmekte fayda var xcode güncellemesinde
Merhaba,

Aşağıda Delphi tarafında SDK kısmında çıkan iphoneOS 13.4'ü nasıl değiştirebilirim veya yenisi ekleyebilirim acaba biliyor musunuz.

Teşekkürler.
uo6vvU.png
(13-04-2020, Saat: 16:40)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Aşağıda Delphi tarafında SDK kısmında çıkan iphoneOS 13.4'ü nasıl değiştirebilirim veya yenisi ekleyebilirim acaba biliyor musunuz.

Teşekkürler.
uo6vvU.png

Öncelikle macOS PC üzerinde, Xcode -> Preferences -> Components sekmesine geçin. Buradan istediğiniz iOS SDK sürümünü indirin.
PAServer'ı çalıştırın.
Delphi IDE'sinde (ekran görüntüsünü verdiğiniz pencerede-Select an SDK version) yeni SDK listelenecektir.
Önemli Not: Uygulamayı Apple Store'a gönderme aşamasında sizi en son iOS SDK kullanmaya zorluyor. Bu nedenle düşük SDK sürümlerinde test yapmanız önem arz etmeyecektir. Testleri her zaman güncel sürüm üzerinde yapmanızı öneririm.
(13-04-2020, Saat: 17:00)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-04-2020, Saat: 16:40)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Teşekkürler.
uo6vvU.png

Öncelikle macOS PC üzerinde, Xcode -> Preferences -> Components sekmesine geçin. Buradan istediğiniz iOS SDK sürümünü indirin.
PAServer'ı çalıştırın.
Delphi IDE'sinde (ekran görüntüsünü verdiğiniz pencerede-Select an SDK version) yeni SDK listelenecektir.
Önemli Not: Uygulamayı Apple Store'a gönderme aşamasında sizi en son iOS SDK kullanmaya zorluyor. Bu nedenle düşük SDK sürümlerinde test yapmanız önem arz etmeyecektir. Testleri her zaman güncel sürüm üzerinde yapmanızı öneririm.

Fesih hocam bu yazı tipi sorununu hala çözemedim, yani hangi yazı tipini kullanırsam kullanayım ios standart yazı tipi şeklinde geliyor, şuan sadece bu yöntem kaldı denemediğim.

Aşağıdaki versiyonun indirdim maOS yeniden başlattım PaServer çalıştırıp deniyorum fakat Delphi görmüyor.
*Buradaki sorun sanki macOs üzerinde değilde benim telefon ayarları üzerinden derliyormuş gibi geliyor bana.
*Kullandığım yazı tipi Segoe UI
mAFA4s.png
Bu SDK sürümüne (12.1) sahip uygulamayı Apple Store gönderemezsiniz. 
iOS 13.4 ile derleyin bence.
Çözüm için;
Sizin Font Family olarak kullandığınız font iOS platformunda yok, bu nedenle OS üzerinde olmayan bir font için standart bir font kullanıyor. 
iOS standart fontlarını aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
iOS System Fonts
iOS platformu için referans verdiğim linkteki standart fontları kullanmalısınız. Aksi durumda iOS tarafından belirlenen standart font, varsayılan font olarak kullanılacaktır.
İlle de Segoe UI fontunu kullanmak isterseniz, bu fontu hedef platform yükleyerek (deployment ve info.plist aracılığıyla) kullanabilirsiniz.
(13-04-2020, Saat: 17:54)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu SDK sürümüne (12.1) sahip uygulamayı Apple Store gönderemezsiniz. 
iOS 13.4 ile derleyin bence.
Çözüm için;
Sizin Font Family olarak kullandığınız font iOS platformunda yok, bu nedenle OS üzerinde olmayan bir font için standart bir font kullanıyor. 
iOS standart fontlarını aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
iOS System Fonts
iOS platformu için referans verdiğim linkteki standart fontları kullanmalısınız. Aksi durumda iOS tarafından belirlenen standart font, varsayılan font olarak kullanılacaktır.
İlle de Segoe UI fontunu kullanmak isterseniz, bu fontu hedef platform yükleyerek (deployment ve info.plist aracılığıyla) kullanabilirsiniz.

Hocam dediğiniz gibi yapmaya çalışayım fakat bunun kolay yolu nedir onlarca nesne var ve yazı tipleri var.
Hem bununla birlikte bu defa android tarafı için yeniden her şeyi değiştirmem lazım, hatta windows tarafına bu fontların windows için olanını bulup yüklemem lazım.

*Belki hepsinde de olan ortak fontlar vardır araştırayım yoksa ölüm Sad
Bilgisayarımı formatladım, Delphi ve componentler, macOS, xcode herşeyi yeniden kurdum.

Uygulamayı macOS, ios tarafı için derlediğimde;  
Yine macOS standart yazı tipi olan Helvetica Nue ile geliyor. 
FMX standart kullandığı yazı tipi olan benimde tüm projede kullandığım Segoe UI yazı tipi ile gelmiyor. Yazı tipini ne yaparsam yapayım macOs'ta olan yazı tipi bile olsa hiç bunu umursamadan Helvetica Nue olarak derleyip sonucu getiriyor malesef şaştım kaldım!
Huh

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Android servisin uygulama kapandıktan sonra tekrar çalışmaması sorunu Syntax 9 3.779 08-06-2022, Saat: 10:19
Son Yorum: mkysoft
  MacOs Monterey için Hangi Xcode gonulali 7 2.099 26-07-2021, Saat: 16:23
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  Sanal MacOs Simulatör Kurulmuyor glagher 1 747 21-06-2021, Saat: 09:25
Son Yorum: RAD Coder
  macOS 64 bit SDK Ekleme cihankoca 36 12.363 19-04-2021, Saat: 13:41
Son Yorum: mr.irregularr
  IOS tarafında ekranın alt ve üstünde siyah çıkması pro_imaj 11 4.417 17-10-2020, Saat: 22:26
Son Yorum: pro_imaj

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi