Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird 2.0 dan 3.0'a geçiş nasıl yapılmalı?
Dostlar merhabalar... Firebird 2.0 kullanıyorum. Firebird serveri 3.0'a(son sürüme) nasıl yükseltebilirim? Kullanılan programlar için neler yapmam lazım? 3.0'a geçiş yapıldığında çalışan programda olumsuz bir etkilenme olur mu? Veritabanı içinde bolca Trigger, strored procedure view vs kullandım. İşin yarısını bunlar yapıyor. 3.0 a yükselttikten sonra nasıl testler yapılmalı?
Teşekkürler
FB2 ile backup alın; bu backup dosyasını FB3 ile restore yapın. FB3, hem performans hem de yeni özellikler içermekte. Olumsuz etkilenme olup olmadığını veritabanını test ederek daha iyi anlarsınız.
FB2 ile yedek oluşturup FB3 ile restore etmeye çalıştım hata verdi. Yalnız 2.0 dan 2.5e geçişte hata vermemişti.
2 ve 3 araındaki ODS versiyonları uyumsuzluk göstermiş galiba. O zaman 2.5 ile backup alıp, 3.0 ile restore yapmayı dener misiniz?
Eğer yine yükseltme işlemi başarısız olursa, son seçeneğimiz bir sp içersinde on external metodu ile bulk insert yapmak olur.
Anemous hocam bu konuda detaylı bir makale hazırlayabilirseniz benim gibi geşiş yapmakta zorlanan kullanıcılara rehberlik etmiş olursunuz.
Şimdi uygulamalı bir test yaptım. FB2' den doğrudan FB3' e yükseltilemiyor. Önce FB2' den FB2.5' e, sonra FB3' e yükseltmelisiniz. Aşağıdaki adımları izlerseniz sorunsuz bir şekilde FB3' e yükseltebilirsiniz. Rahat işlem yapabilmek için zip paket yerine server install paketlerini kullanın.

- FB2 ile backup alın, FB2 server'ı kaldırın (Program files kalıntılarını da silin)
- FB2.5.9 kurun ve FB2 ile alınan backup dosyasını bu server ile restore yapın.
- Restore yapılan veritabanını, FB2.5.9 ile yeni bir backup alın. Backup sonrası FB2.5.9 server'ı kaldırın, program files kalıntılarını da silin.
- FB3.0.5 server kurun. FB2.5.9 ile alınan backup dosyasını bu server ile restore yapın.

Artık FB2 veritabanınız, FB3 olarak yükseltimiş olur.

Kolay gelsin.
(14-05-2020, Saat: 02:12)anemos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi uygulamalı bir test yaptım. FB2' den doğrudan FB3' e yükseltilemiyor. Önce FB2' den FB2.5' e, sonra FB3' e yükseltmelisiniz. Aşağıdaki adımları izlerseniz sorunsuz bir şekilde FB3' e yükseltebilirsiniz. Rahat işlem yapabilmek için zip paket yerine server install paketlerini kullanın.

- FB2 ile backup alın, FB2 server'ı kaldırın (Program files kalıntılarını da silin)
- FB2.5.9 kurun ve FB2 ile alınan backup dosyasını bu server ile restore yapın.
- Restore yapılan veritabanını, FB2.5.9 ile yeni bir backup alın. Backup sonrası FB2.5.9 server'ı kaldırın, program files kalıntılarını da silin.
- FB3.0.5 server kurun. FB2.5.9 ile alınan backup dosyasını bu server ile restore yapın.

Artık FB2 veritabanınız, FB3 olarak yükseltimiş olur.

Kolay gelsin.

Anemos hocam tekrar merhabalar...  İBexpert ile 2.0 üzerinden backup alıp 2.5.9 ile restore ettiğimde hata veriyor. 2.0   olan 32 bit idi... 2.5 olanı 64 bit indrdim restore yaptğımda hata verinde kaldırıp 32 bit olan versiyonu kurdum. Bunda da hata verdi. Tekrar onu da kaldırıp programfilesteki  dosyalarını silip 2.0 yükleyip backup aldığım veritabanlarını tekrar hatasız yükledi. işlem basamaklarında mı hata yapıyorum çözemedim. Geçersiz veri algılandı diyor. 2.0 da çalışıp da 2.5 te hata veren hangi veri tipi olabilir acaba? Ya da bunu nasıl tespit edeceğim? 

restore sonrası aldığım hata şöyle : 
IBE: Unsuccessful execution caused by system error that does not preclude successful execution of subsequent statements.
     Invalid metadata detected. Use -FIX_FSS_METADATA option.
     Malformed string.
     Exiting before completion due to errors.
IBE: Restore completed. Current time: 01:19:43. Elapsed time: 00:00:02
Hata mesajı ne yapılması gerektiğini açıklamış. Uzun zamandır IBExpert kullanmıyorum; restorasyon işlemi için böyle bir onay kutusu olup olmadığını hatırlamıyorum. Ancak restore işlemi için GBAK.exe aracını kullanacaksanız, commandline parametrelerinde hata mesajındaki parametreyi kullanınırsanız bu parametre ile veritabanındaki string hatalarını düzeltecektir.
@baloglurecep merhaba,
Veritabanını oluştururken herhangi bir yerde türkçe karakter kullanmış olabilirmisiniz acaba ? Exception, View, Trigger veya Stored Procedure içerisinde dahi kullanmak bu hataya neden olabilir. Bence bunu kontrol edin.
Değerli Anemos ve değerli moderatörüm yanıtlarınız içn çok teşekkür ederim. Firebirdin gbak.exe aracını kullanarak hiç yedek alıp geri yükleyemedim. Onunla ilgili kaynak ya da videolardaki anlatımı birebir uygulamama rağmen yedek alma işlemini gerçekleştiremedim. Türkçe karakter olduğunu sanmıyorum ama tek tek bakacağım kontrol edeceğim tekrarından. Gbak.exe ile nasıl yedek alınıp geri yüklendiğini anlatan video, makale linki varsa paylaşırsanız çok sevinirim...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Firebird Request synchronization error uparlayan 6 107 30-05-2020, Saat: 10:58
Son Yorum: klavye
  post_event roolback nasıl tetiklenir info@guzelceker.com 0 47 27-05-2020, Saat: 18:14
Son Yorum: info@guzelceker.com
  Firebird Monitor Yazılımı arıyorum boreas 3 286 08-05-2020, Saat: 13:32
Son Yorum: esistem
  Firebird Ağ Yavaşlığı Nedenleri baloglurecep 10 818 26-03-2020, Saat: 10:04
Son Yorum: sadettinpolat
  Firebird'de Join'li Update nasıl yapılır? uparlayan 4 665 15-02-2020, Saat: 13:24
Son Yorum: sabanakman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi