Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mpress ile sıkıştırmadaki RAM kullanımı
Merhabalar arkadaşlar, 

Demin birşey dikkatimi çekti mpress ile ilgili. Compile halinde dosya boyutu 29mb ve Ram'de 12mb yer kaplıyor. 

Fakat mpres ile sıkıştırdıkdan sonra dosya boyutu 6mb düşüyor fakat kullandığı ram miktarı 50mb'lara fırlıyor. 

Bu konuda fikriniz var mıdır?
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Wikipedia linkindeki "Advantages and disadvantages" açıkladığına göre klasik exe dosya ile hafıza denetimi yapılabilirken, mpress gibi yazılımlar ile paketlenen, çalıştırıldığında önce decompress edilen exe data için bir hafıza dilimi bloke edilerek bu geçerliliğini yitiriyor.

Hafıza bloğu sistem tarafından exe'ye kullanıma sunulurken (hatırlatma: exe dosya halindeyken application, çalıştığında process diyoruz) process durumuna göre bu hafıza bloğu otomatik denetleniyor. Durağanlaşırsa sebest bırakılmak için swap dosyaya vs atılıyor ve ram'den yer açılıyor.

Sorunuz, bu swap işlemi yapılmadığından sürekli bu kadar bellek kısıtlı kalıyor.

Bendeki farklara baktım, bu kadar dramatik değil. Idea  Aşağıdaki her iki ekran da çalışan yazılım tarafından alınmıştır. 

Normal EXE memory blokajı :
aj9ulb8b9ujncbbvq7v5.png

MPRESS compressed EXE memory blokajı :

tfm4ncjdazzz71eczguy.png
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Boş FMX projesi, UPX ile

image.png
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
.Artık kullanmayı düşünmüyorum açıkcası. Çünki kullanıcılarım günde min 12 saat uygulamayı kullanırken, indirme işlmeini ayda 1 kere yapıyorlar ortalama.

Bu başlığı okuyanlar yanılabilir, 12 saat boyunca şişme görmezsiniz. Şişikliğin sebebi yazılımcının yanlış kaynak kullanımıyla orantılıdır. 

Şişik kalan kısmın sabit küçük bir kısmından bahsediyoruz.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Mpress, upx, aspasck, upack, winpack.... gibi pe sıkıştırıcı lar orijinal dosyayı sıkıştırıp section olarak dosyayı açacak exe üzerine yazarlar.
Dolayısı ile hafızaya açma sırasında orijinal dosya boyutu + sıkıştırılmış haldeki exe ve sıkıştırılmış veri kadar hafıza tahsilatı yapar.
Program önce kendisini yükler sonrasında açılacak dosya için hafıza tahsilatı yapıp orijinal dosyayı hafızaya açar.Daha sonra OEP (Original entry point) e sıçrama yaparak programın devamlılığını sağlar.
Sıkıştırılmış bir pe dosyanın orijinal dosyadan tek farkı budur. Sıkıştırma ile alakalı sonradan herhangi bir hafıza tahsilatı olmaz çalışmasında farklılık olmaz.
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

CEvaplar için çok teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arduino ile Adreslenebilir led kullanımı yhackup 0 1.565 29-09-2017, Saat: 22:01
Son Yorum: yhackup
Information Uygulamanın İşlemci Kullanımı masteryoda 3 3.369 30-08-2017, Saat: 11:32
Son Yorum: boreas

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi