Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum Konuları OKUNMADI görünmesi (@wiseman bildirdiğinin tersine)
Wink 
Merhaba @DelphiCan Yönetim / @Halil Han BADEM

@wiseman bir konu başlığı açmıştı, forumdaki okumadığı konuların okunmuş olarak görünmesi üzerine. Bunun TERSİNİ ve aynısı olmak üzere her ikisini de son bir haftadır yaşıyor olduğumu raporlamak için yazıyorum.

Konu ile ilgili bir çalışma sonucu mudur bilinmez, aşağıdaki ekran kopyasından güncel durumu inceleyebilirsiniz.

- Okunmamış konular / cevaplar aktif bir icon ile belirtiliyor. Oraya girip okuduktan sonra ana ekrana döndüğümüzde sayfayı yenilesek dahi bu aktiflik sona ermiyor.

- Diğer yandan @wiseman  ile örtüşen durum da şöyle oluşuyor. Üyelik Oturum kapatılıp tekrar oturum açıldığında sadece okuduğum başlık değil, okumadığım diğerleri de okunmuş olarak nitelendiriliyor. 

efcakjdr7bhtn72xdr16.gif

- Şimdi yazılımcı sandalyesine oturup çözüm için arayışa geçelim : Sanıyorum, her sayfa navigate edildiğinde açılmış başlığın -ve hatta atılan cevabın dahi olabilie bir hareket tablosu olmalı- ki, kişisel üyelik ID bilgisi bu sayfanın hareket tablosuna eklenerek forum navigasyonunda bu bilgiye göre iconlar durumlandırılıyor olmalı.

- Burada kişisel ID'me bakarsanız tüm başlıklarda yer ediyor ise, WHERE veya AND kısmında açık olan başlığa ve/veya cevaba ait olan ID'nin tespit edilememiş olması ihtimali üzerine ( bu durum örnek olarak komplo üretiyorum "forum güncellemesi", "MySQL 5'den 7'ye geçerken komutlardaki farklılaşma" vb nedenlerle olmuş olabilir.

EKLEME : Hatta bu başlık için örnek olsun, daha başlığı yeni POST ettiğim anda başlığı okuyanlar olarak @mrmarman , @Mr.Developer  , @bydelphi  belirtildi. Buna teknik olarak imkan yok. Dediğim gibi WHERE içerisinde başlık ve/veya cevap ID'si yer almadığındn yazılan her yorum, ve hareket tüm başlıklara işleniyor. Okunmuş olsun veya olmasın...
Idea Idea Idea  MySQL veritabanını bu kadar trafik ile mutlaka gereksiz yere de şişiriyordur.

Son Söz : 

- Bu başlığı açmaktaki sebep, severek takip ettiğimiz bu forum ile ilgili tümüyle basit TEKNİK soruna katkısı olabileceğini değerlendirdiğim içindir. Diğer taraftan bu haliyle dahi sabır gösterilmeye değer bir forum.  Idea

Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Adıma etiket yapılmasa "görece" uzun bir süre daha fiziksel varlığım ile okumamış olacaktım.  Smile
Bilgilendirme için teşekkürler hocam.
Ayrıca bir aralar yeni forum tasarımına falan geçilmişti ne oldu o durum ? Exclamation
Merhaba @Mr.Developer doğru tespit değil mi, fiziki olarak ben isminizi TAG'ladıktan sonra henüz geldiniz.  Idea

Değişiklik özel meşguliyetlerin azalmasıyla söz konusu olabilir sanırım, @Halil Han BADEM  bu linkte aşağıdaki şekilde ifade edilmiş  

stfhzx1prje3slsozos0.png
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
@mrmarman Doğru hocam. 
Doğru olmasının kanıtı ise siz konuyu paylaşma anında olsa gerek telefon görüşmesi yapıyor idim. telefon görüşmem yine görece uzundu ve bitirip gördüğümde konu yanlış hatırlamıyorsam 10 küsür dk önce açılmış idi.
(13-06-2020, Saat: 12:44)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba @DelphiCan Yönetim / @Halil Han BADEM

@wiseman bir konu başlığı açmıştı, forumdaki okumadığı konuların okunmuş olarak görünmesi üzerine. Bunun TERSİNİ ve aynısı olmak üzere her ikisini de son bir haftadır yaşıyor olduğumu raporlamak için yazıyorum.

Konu ile ilgili bir çalışma sonucu mudur bilinmez, aşağıdaki ekran kopyasından güncel durumu inceleyebilirsiniz.

- Okunmamış konular / cevaplar aktif bir icon ile belirtiliyor. Oraya girip okuduktan sonra ana ekrana döndüğümüzde sayfayı yenilesek dahi bu aktiflik sona ermiyor.

- Diğer yandan @wiseman  ile örtüşen durum da şöyle oluşuyor. Üyelik Oturum kapatılıp tekrar oturum açıldığında sadece okuduğum başlık değil, okumadığım diğerleri de okunmuş olarak nitelendiriliyor. 

efcakjdr7bhtn72xdr16.gif

- Şimdi yazılımcı sandalyesine oturup çözüm için arayışa geçelim : Sanıyorum, her sayfa navigate edildiğinde açılmış başlığın -ve hatta atılan cevabın dahi olabilie bir hareket tablosu olmalı- ki, kişisel üyelik ID bilgisi bu sayfanın hareket tablosuna eklenerek forum navigasyonunda bu bilgiye göre iconlar durumlandırılıyor olmalı.

- Burada kişisel ID'me bakarsanız tüm başlıklarda yer ediyor ise, WHERE veya AND kısmında açık olan başlığa ve/veya cevaba ait olan ID'nin tespit edilememiş olması ihtimali üzerine ( bu durum örnek olarak komplo üretiyorum "forum güncellemesi", "MySQL 5'den 7'ye geçerken komutlardaki farklılaşma" vb nedenlerle olmuş olabilir.

EKLEME : Hatta bu başlık için örnek olsun, daha başlığı yeni POST ettiğim anda başlığı okuyanlar olarak @mrmarman , @Mr.Developer  , @bydelphi  belirtildi. Buna teknik olarak imkan yok. Dediğim gibi WHERE içerisinde başlık ve/veya cevap ID'si yer almadığındn yazılan her yorum, ve hareket tüm başlıklara işleniyor. Okunmuş olsun veya olmasın...
Idea Idea Idea  MySQL veritabanını bu kadar trafik ile mutlaka gereksiz yere de şişiriyordur.

Son Söz : 

- Bu başlığı açmaktaki sebep, severek takip ettiğimiz bu forum ile ilgili tümüyle basit TEKNİK soruna katkısı olabileceğini değerlendirdiğim içindir. Diğer taraftan bu haliyle dahi sabır gösterilmeye değer bir forum.  Idea

Merhaba,
öncellikle geri bildirim için teşekkür ederim.
Birden fazla yönetim ile ilgilenen kişi olduğu için arka planda eklenti denemeleri oluyor.
Bu akşama kadar en stabil şekilde çalışan (çalışmayan varsa bile fixleyerek) eklentiyi yükleyip,
tema ve logo değişikliği ile beraber hızlı bir güncelleme yapmayı düşünüyorum.

Not: Henüz sınav ve ödevlerim bitmediğinden dolayı bu tarz konular ile ilgilenemedim. Bu akşam vaktimi bu işe ayıracağım.

İyi çalışmalar dilerim.
kisisel_logo_dark.png
(13-06-2020, Saat: 12:44)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba @DelphiCan Yönetim / @Halil Han BADEM

efcakjdr7bhtn72xdr16.gif

Son Söz : 

Konu ile ilgili çalışmalar yapılıp, sorun giderilmiştir.
Bir süre test edelim. Tekrarında bildirirseniz sevinirim.
Tekrardan teşekkürler.
kisisel_logo_dark.png
Üstadım biz teşekkür ederiz, iki arada kolları sıvadığın için. 

Umarım çıkarımlarımız hatayı bulmada kolaylık sağlamıştır.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(13-06-2020, Saat: 17:08)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım biz teşekkür ederiz, iki arada kolları sıvadığın için. 

Umarım çıkarımlarımız hatayı bulmada kolaylık sağlamıştır.

Tekrar merhaba,
durum myBB sürümü ile alakalı olan bir PHP dosyasından dolayı yaşanmıştı. Kodları tespit edip fixledikten sonra sorun düzeldi. 
Elimden geldikçe test ettim; umarım sorun tekrarlanmaz  Blush
kisisel_logo_dark.png
Emeğinize sağlık.
Bu sorunu en çok yaşayan sanırım bendim. Sorun azalmış ama kaybolmamış. Bende azda olsa devam ediyor. 1 saat önce bir mesaj kendi kendine okundu, şimdi de 1 tane.
(14-06-2020, Saat: 18:06)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık.
Bu sorunu en çok yaşayan sanırım bendim. Sorun azalmış ama kaybolmamış. Bende azda olsa devam ediyor. 1 saat önce bir mesaj kendi kendine okundu, şimdi de 1 tane.

Teşekkürler.
Mesaj konusu ayrı bir durum.
Onu araştırmak gerek.
Müsait bir zamanımda göz atacağım.

Not: Mesaj derken DM anladım Smile Yaşadığınız durum tarayıcı kaynaklı da olabilir. Çerezleri temizleyip öyle tekrar incelemenizi tavsiye ederim.
kisisel_logo_dark.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Forum hatası yeniden döndü :( shooterman 7 4.472 31-05-2020, Saat: 14:08
Son Yorum: guverdik
  Forumda konuların okunmuş görünmesi shooterman 3 2.891 14-12-2019, Saat: 10:29
Son Yorum: Halil Han BADEM
  Forum - Gece Modu edo 4 3.447 11-03-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: TescilsizUzman
  Forum Bug - Kod - Select All edo 4 3.732 08-03-2019, Saat: 16:40
Son Yorum: cinarbil
  Forum için mesajlaşma uygulaması hakanharbeli 1 1.957 11-12-2018, Saat: 00:37
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi