Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bant takip ve görüntüleme sistemi Fikirleriniz ?
Merhaba,
5 adet  üretim bandı var , her bir bantın başında üretilen  ve üretilecek miktarı gösteren led tabelamız var. Bant sonundaki sayaç sensör, her parça çıkışında bir artıp bilgiyi  Ana bilgisayara gönderiyor. Ana bilgisayarda tüm tabelalardaki bilgiyi güncelliyor. ( Her bant farklı cihaz üretiyor, her tabelada kendi cihaz sayısını gösteriyor. Bu cihazların internet bağlantısı yok..) 
Benden bu tabelaları televizyon koyarak değiştirmemi ve buna uygun programı yazmamı istediler. Bu durumda program yapım ne olmalı karar veremedim.

Aklıma ilk gelen yapılar...

1) Her televizyonun kendi içinde çalışacak FMX android client uygulama yazıp, server vcl uygulama ile cat5 yoluyla haberleştirmek.
    Televizyon kendi başına bu uygulamayı çalıştırabilir mi bilmiyorum. Daha önce hiç böyle birşey denemedim, araştırıyorum.

2) Her televizyona, usb üzerinden bağlı rasberry pi veya android cihaz (telefon, tablet vs.) bağlayıp uygulamayı ondan çalıştırarak server ile haberleştirmek.
    Görüntü aktarma derdi olmayacak.. 
3) Ana bilgisayara yakın bir yerde 5 adet rasberry pi de prgoramı çalıştırıp görüntülerini televizyonlara aktarmak.
    Rasberyylerin vga çıkışından görüntüyü televizyona aktarıp cat5 ile de ana pc ile haberleştirmek. Burada görüntü aktarmak uzun mesafede sorun çıkaracak gibi..

Ne tür ve nasıl bir yapı olmalı VCL mi FMX  mi ?.  Fikirlerinizi paylaşırmısınız. Teşekkürler.
Televizyon işi kolay bence. Asıl olan sensörleri nasıl okuyacaksınız ? Sensör verisi ya PLC'ye girecek yada ADAM module gibi bir ekipman kullanmanız gerekiyor. Bahsettiğiniz üretim bantlarının biribirlerine ve ana bilgisayara uzaklığı da önemli bir durum.

TV'nin olduğu yere HDMI ile bağlayabileceğiniz bir PC olsun. verileri o pc'ye network üzerinden gönderin. O PC'de yapacağınız bir arayüzü de HDMI ile TV'ya aktarın.
Buna benzer projelerde ben böyle yapmıştım. Tabii bütçe ve maliyet nedir ? ona göre de kullanılacak ekipmanlar değişebilir.

Kolay gelsin.
Fikriniz için teşekkürler. Sensör tarafından bilgi almada sıkıntım yok, oradan bilgi alabiliyorum. Tv yerden 15 mt yükseklikte ve her biri 100 mt mesafede. O yüzden görüntü aktarma epey problem benim için. Dediğiniz şekilde yapabilmek için sanırım rasberry piyi pc olarak kullanmak olabilir. Bütçe yönünden problemim yok. Tabi ,her televizyon kendi içinde uygulama çalıştırabilirse tüm sorun ortadan kalkabilir.
Android tv ler isteginizi karsilamiyormu
(12-05-2021, Saat: 20:33)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Android tv ler isteginizi karsilamiyormu

İşte onu deneme şansım olmadı. Uygulama orada çalışırmı , yüklenebiliyor mu fikrim yok.. Araştırıyorum hala
@CesuR Tipki telefondaki gibi, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yuklemeye izin verdiginizde APK nizi yukleyebilirsiniz. Bir onceki tv im sony androiddi, halen kullaniyor olsaydim denemelerinizde yardimci olurdum. Konuyla alakasi yok ama paneli kirildigi icin yenisini LG tercih ettim ama sony panellinin yanina yaklasamiyor onuda soyliyeyim.
Bilgi için çok teşekkürler. Android tv bulup deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak
Otobüs için sesli ve görüntülü anons sistemi projesinde çalışıyorum. işin içinde görüntü olduğu için raspberry pi ile devam ettim. uygulamaları python,php ile yazıyorum. arayüzü html yaptım. chrome kiosk modunda çalışıyor. Fakat bütçe sorunu olmasaydı lattepanda kullanacaktım. üzerinde direkt windows 10 kurup delphi ile yazardım. ama raspi ucuz bir çözüm oldu ve gayette ısındım.

Eğer android TV işinizi görecekse sorun yok ama görmezse ve android üzerine gidecekseniz Android hdmi stick gibi birşey kullanabilirsiniz. Yada windows için lattepanda, linux için raspi yada android düşünürseniz orange pi yada banana pi kartları ile yapılabilir.
Sadece Hobiciyim..
(13-05-2021, Saat: 21:22)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Otobüs için sesli ve görüntülü anons sistemi projesinde çalışıyorum. işin içinde görüntü olduğu için raspberry pi ile devam ettim. uygulamaları python,php ile yazıyorum. arayüzü html yaptım. chrome kiosk modunda çalışıyor. Fakat bütçe sorunu olmasaydı lattepanda kullanacaktım. üzerinde direkt windows 10 kurup delphi ile yazardım. ama raspi ucuz bir çözüm oldu ve gayette ısındım.

Eğer android TV işinizi görecekse sorun yok ama görmezse ve android üzerine gidecekseniz Android hdmi stick gibi birşey kullanabilirsiniz. Yada windows için lattepanda, linux için raspi yada android düşünürseniz orange pi yada banana pi kartları ile yapılabilir.

'Android hdmi stick gibi birşey kullanabilirsiniz. Yada windows için lattepanda, linux için raspi yada android düşünürseniz orange pi yada banana pi kartları ile yapılabilir.'

Bunlar dikkatimi çekti çok teşekkürler. Android tv de problem çıkarsa yenisine geçmek vs.. dert olabilir gibi geliyor. Orange pi gibi harici bir yapı kullanırsam en azından değişimi ve müdahelesi kolay olacak gibi..
Android TV yerine tarayicisi olan bir tv secebilirsiniz. Fiyat olarak daha makul olacaktir. Web tabanli bir cozum yaipi tv'nin tarayicinden yayinlayabilirsiniz. TV kapanip acildiginda otomatik olarak yarayiciyi acmayabilir, yolu var mi emin degilim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cep Telefonu Yüz tanıma sistemi m_ekici 0 145 25-10-2022, Saat: 16:33
Son Yorum: m_ekici
  Örnek stok takip programı power 22 1.328 21-09-2022, Saat: 22:34
Son Yorum: power
  Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi mimoza 0 317 23-12-2021, Saat: 22:47
Son Yorum: mimoza
  Bitki Koruma Ürünleri Stok Takip Sistemi bünyamin68 8 792 14-10-2021, Saat: 16:02
Son Yorum: RAD Coder
  Sipariş sistemi içinde kullanılacak küçük bir tavsiye Bay_Y 3 558 08-10-2021, Saat: 09:41
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi